За остаточними підрахунками, 1 008 га сільськогосподарських земель на Прикарпатті стали цього року непридатними для обробітку внаслідок липневої повені, повідомив заступник голови обласної держадміністрації Василь Брус. В одних випадках велика вода замулила поля сумішшю з намулу, гравію та каміння, в інших – змила родючий шар ґрунту. Для такої малоземельної області, як Івано-Франківська, – це значні збитки. Непросто буде в нинішніх умовах реставрувати такий обсяг продуктивних земель.
Власне, щороку через природні ерозійні процеси селяни втрачають десятки гектарів ріллі. Але масштаб нинішніх втрат безпрецедентний за останнє десятиліття. Він укотре засвідчив, що проблеми захисту ґрунту, тобто збереження родючості земель, дедалі загострюються. Про це зокрема йшлося в інституті природничих наук Прикарпатського національного університету ім.В.Стефаника, коли міжнародна спільнота відзначала Всесвітній день ґрунту. Мовилось і про заходи, до яких необхідно вдатись, аби зупинити руйнівну для нашої матері-годувальниці тенденцію.
— Усвідомлюючи загрозу для життя на Землі від чимраз гіршого стану ґрунтового покриву планети, – розповідає завідувач кафедри агрохімії і ґрунтознавства названого ВНЗ доктор сільськогосподарських наук, професор Мирослав ВОЛОЩУК, – Міжнародний конгрес ґрунтознавців, який відбувся 2002 року в Таїланді, заснував День ґрунту. Ця дата, що припала на 5 грудня, покликана привернути увагу урядів до збереження й відтворення основи життя на планеті.
На жаль, для України вона наразі ще нічого не означає. За період незалежності, що, по суті, перетворився на суцільну затяжну кризу, системної роботи з охорони ґрунтів як головного національного багатства у нас ніхто не проводив. Але нині, коли ситуація в аграрній сфері повсякчас погіршується, пора змінити споживчо-хижацьке ставлення до годувальниці. Боляче ж дивитись, як в Україні, в тому числі й на Івано-Франківщині плюндрують товарні землі. Втрати гумусу, забруднення земель у промислових зонах, забур’яненість полів, порушення структури ґрунтів, використання сільгоспугідь не за цільовим призначенням – такі сучасні реалії. Потрібен цілий комплекс негайних дій як на міжнародній арені, так і в регіонах, аби змінити ситуацію.
Власне, роботи тут непочатий край. Скажімо, на рівні області необхідно акумулювати більшу частину платежів за землю і спрямовувати їх на ррунтозахисні заходи згідно з відповідним законодавством. А ще треба обов’язково зробити й так, аби обласна рада як мінімум двічі на рік розглядала стан ррунтів регіону – спершу, щоби включити до бюджету фінансування конкретних проектів з їх охорони, а відтак — аби перевірити рівень їхньої…
Автор: Василь МОРОЗ, Галичина
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|