Феномен українства часто дарував унікальні творчі таланти. Одним із них був наш земляк Мирослав Антонович з м. Долини. Проживши довге творче життя (1917—2006), митець явив світові органічну цілісність своєї особистості, своєрідний універсум як хоровий диригент, доктор музикології, співак, музично-громадський діяч. У кожній з цих якостей він проявив себе всебічно, проте світове визнання йому принесла саме диригентська справа, якій він служив з ранньої юності до останніх днів.
Формування митця відбувалось у Львові: тут він навчається в українській державній гімназії і керує мішаним хором, одночасно співає в хорі Малої духовної семінарії під орудою Д. Котка, який справив на молодого співака сильне враження. Згодом він очолює цей хор. Творча особистість Мирослава Антоновича, що ввібрала духовну енергію двох українських регіонів — Бойківщини і Поділля, митців з Наддніпрянщини Д. Котка та П. Гончарова, галицького корифея С. Людкевича та молодого М. Колесси, являє собою дивний приклад української соборності. Остання проявлялася у всіх гранях великого таланту маестро. У Віденській музичній академії митець удосконалює свої вокальні здібності у класі колишнього вагнерівського співака норвежця Граруда, паралельно студіює музикознавство у Віденському університеті, деякий час диригує хором українського товариства “Січ”.
Після Другої світової війни М. Антонович опиняється в таборі для біженців у Новому Ульмі, де організовує хор, працює музичним керівником таборового театру “Розвага”, а згодом викладає хоровий спів і музику в греко-католицькій духовній семінарії в Гіршбергу, з якою емігрує в травні 1948 р. до Голландії. Саме тут волею долі митець виконує свою особливу місію — амбасадора української музики, зокрема церковної, яка впродовж десятиліть була замовчуваною в Україні. Саме тут виникає думка створити хор з голландців, який співав би на богослужіннях у візантійському обряді (звідсіля й назва Візантійський хор), розкривав би перед голландцями (людьми західного світу) красу східного обряду та допомагав би взаємопізнанню різних народів. 28 лютого 1951 р. розпочався літопис одного з унікальних хорів світу, якому судилося в різних країнах Європи й Америки пропагувати українську музичну культуру. Повні 40 років ним керував М. Антонович (до 1991 р.). В. Луців так окреслює фактори, що зумовили цю унікальність: “Чар української пісні, творча особистість М. Антоновича та великий культурний розвиток голландської нації — однієї з чільних націй Європи. Сила українського диригента, на думку закордонних критиків, у тому, що він “знає і розуміє красу української пісні так глибоко, що це дає йому потрібну силу втаємничити інших у містерію цього мистецтва” За 45 років своєї діяльності Візантійський хор мав близько 2 500 виступів. З них 1 880 — у Голландії, 620 — за кордоном.
Наш краянин був відзначений багатьма міжнародними нагородами, зокрема, він є кавалером найвищої королівської відзнаки Голландії “Золотої медалі” і звання офіцера Лицарського ордена. Проте найвагомішим для нього було визнання на Батьківщині — 1998 року йому присвоєно звання “Заслужений діяч мистецтв України”.
В останні роки життя (1996 р.) невтомний митець разом із Паулем Гаккенесом створив ще один хоровий колектив — хор імені Миколи Лисенка, який мав на меті пропагувати творчість корифея української музики та українських композиторів. З ним він побував в Україні, у тому числі в Івано-Франківську в жовтні 2000 року. З 2006 р. цим колективом керує також наша землячка Ірина Горванко, яка закінчила музичний факультет Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, живе і працює в Нідерландах, студіює в Брабантській консерваторії в Тільбергу.
В репертуарі колективу — українська хорова класика (ХVIII–ХХ ст.), твори композиторів української діаспори, українські народні пісні, хори з опер.
Цьогорічні гастролі хору в Україні відбудуться з 20 по 28 вересня. У Львові — 21-го, Івано-Франківську — 26-го, Коломиї — 24-го, Городенці — 25-го, Яремчі — 22—23-го, Долині — 28-го, у Манявському скиту — 27 вересня.
Як і попередні, ці гастролі організовує великий сподвижник української музичної культури, наш земляк з Надвірни, співак, бандурист Володимир Луців, який проживає в Лондоні. Попри поважний вік, цей енергійний чоловік живе Україною, її радощами й болями. і сьогодні, опікуючись приїздом хору, що складається виключно з голландців, він запрошує нас на зустріч з українською піснею, яку несуть по світах чужинці, дивуючись і дивуючи цим феноменом народи всього світу. Прийдімо ж і ми на зустріч з цим колективом і причастімося рідною музикою.
Джерело: Галичина
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|