З несподіванки аж губишся зором на, здається, неосяжній території току. Тут життя вирує, як у вулику. Туди-сюди снує транспорт, гудуть механізми, люди увихаються з лопатами, віниками. На одній частині току перевівають, засипають, складають, а на другій — розстелене насіння ще спокійно мліє, відпочиває під сонечком, чекаючи, поки й до нього дійде черга. Поглядом не встигаєш упіймати директорку Галину Куничак. За всім, як керівник, пильнує, і сама, як бджілка, трудиться.
— Частину врожаю нам вдалося зібрати до стихії, — розповідає. — А ми зазнали її двічі: що не домочили дощі — побило градом. Тепер ось доводиться усі культури збирати одночасно: і озимі пшеницю й жито, люпин, кормові боби. Роботи багато, отож задіяні усі, без винятку, працівники дослідної: і лаборанти, і науковці. Не можна гаяти жодної години, тим більше такої сонячної.
Пані Галина розповідає, а сама не припиняє оком пильнувати ситуацію на току. Передає мене під опіку заввідділу насінництва, заслуженого працівника сільського господарства України Ганни Кобилянської, а сама квапиться до людей.
Для моєї нової співбесідниці зернятка-насінинки, як малі діти, дорогі. Коли я поцікавилася, яка культура просушується на току (це, виявляється, був люпин), Ганна Миколаївна зауважила, що кожна насінина потребує сонячного обігріву не тільки щоб просохнути, а щоб вивести зародок зі стресової ситуації.
Цьогоріч, за її словами, формування насіння ще з весни не мало сприятливих погодніх умов: і коли цвіло, і коли зав’язувалося, а зрілий колос побило дощем і градом. Багато зерна проросло на корінні, багато уже й висипалося, втратило свої хлібопекарські якості. Сильно відреагували сорти пшениці “Київська-8”, “Ятрань-60”. Стійкішими виявилися “Поліська-90”, “Столична”, “Золотокоса”. Нормально почуваються озимі жито, ячмінь, ярий ячмінь.
— Отож, багато втрачено, і не тільки на дослідній, а й в інших господарствах, а те, що зберегли, навряд чи матиме добру силу росту. Тож, виходить, під наступний урожай може не вистачити добірного насіння, доведеться розраховувати на привізне? — допитуюся у Ганни Миколаївни.
— Наші сорти іншими не заміниш, — пояснює. — Вони адаптовані до наших ґрунтово-кліматичних умов і особливостей. Тому кожен насінгосп і наша дослідна станція, яка вирощує суперелітне насіння, зараз мусить подбати про належну підготовку насіння. Що ми й робимо.
Обмолочене насіння має пройти первинну очистку, прогрітися на сонці. Коли підсохне, за допомогою спеціальних очисних машин фірми «Петкус» очиститься від травмованого і пророслого. Насіння до посіву завчасно, днів за десять, належиться протруїти препаратами “Вітовакс-200Ф”, “Гранівіт”. Це убереже його від збудників хвороб. При протруюванні насіння обов’язково має бути стандартної вологості, інакше це спровокує виродки у паростках. При протруюванні слід додавати стимулятори росту “Емістим”, “Вермістим”, які містять речовини, що сприяють схожості і росту.
За дотримання таких умов можна буде вже не так перейматися майбутніми урожаями. Дослідна станція не відступає від цих заповідей і на крок, а тому зі спокійною душею відправила зразки у контрольно-насіннєву інспекцію. Мають і страховий фонд, отож вистачить і для себе, і на реалізацію господарствам району, людям. Навіть якщо ви захочете придбати насіння лише на десять соток, вам спершу нададуть вичерпну консультацію. Аби ви не змарнували ані власних коштів, ані праці колективу дослідної, який так дорожить маркою своєї установи.
Особливим попитом у господарств району користуються з-поміж зернових: ярі пшениці “Рання-93”, “Елегія миронівська”, ярі ячмені “Звершення”, “Цезар”, “Вакула”. Дослідна вивчає і впроваджує нові сорти і технології їх вирощування. Цьогоріч буде посіяно, крім тих, що районовані, озиму пшеницю “Столична”, “Золотокоса”, “Зимоярка”, яку, до речі, можна висівати як восени, так і навесні. Раніше мали лише такий ячмінь. Дослідна отримала патенти (авторське свідоцтво) на сорти кормових бобів “Переможець”, кормових буряків “Дністер”.
Не можна не згадати і про сорти багаторічних трав власної селекції дослідної, за якими приїжджають навіть зі східних областей. Цінують їх за витривалість. Це — пажитниця багаторічна “Довбушанка”, пажитниця багатоукісна “Коломийська”, вівсяниця лучна високогірна. Останнім часом успішно відновлено насінництво сидератних культур, які збагачують землю азотом і замінюють органічні добрива. Так, 250 ц з гектара зеленої маси люпину замінюють 40 тонн гною. Посіяв одразу по жнивах — до листопада маєш екологічне, чисте і нічим не засмічене цінне добриво.
Може б я іще почула чимало цікавої інформації, цінних порад, але й Ганні Миколаївні, бачу, не терпиться до роботи. А мене знайомлять з не менш цікавою співбесідницею, і не менш закоханою у свою справу Василиною Вівчарик, завідувачкою лабораторії селекції, селекціонером. Але розповідь про неї — в наступному номері, ближче до гарної події у житті Василини Іванівни — золотого ювілею.
Автор: Вікторія КОХАН, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|