Це запитання, звісно, хвилює багатьох. Ламають над ним голови й аналітики. І ось до якого висновку доходять: за рік прем’єрства Віктора Януковича масоване ввезення часто-густо недоброякісного м’яса через вільні економічні зони добило вітчизняний м’ясопром, спровокувало дефіцит м’яса й зростання цін на нього.
У 2007 році зростання споживчих цін сягнуло 16,6 відсотка, а найбільший внесок у нього зробив злет цін на продовольчі товари — 24,7%. Вивчення офіційних статистичних даних про цінову динаміку торік приводить до цікавих відкриттів. Наприклад, м’ясо й м’ясопродукти чомусь зростали в ціні набагато повільніше, ніж інші продукти харчування. За весь 2007 рік ціни за цією позицією збільшилися лише на 13,9 відсотка. Пояснення такої диспропорції просте: в Україну торік масово ввозили м’ясо контрабандою та з пільгами у сплаті податків.
Досить різко, нагадаємо, із цього приводу говорив Віктор Ющенко на нараді в СБУ в середині листопада 2007 року. Президент акцентував на проблемі ввезення імпортних м’ясопродуктів в Україну через так звані вільні економічні зони. Він зазначив, що за допомогою спеціальних економічних зон Донецької області в країну надходить недоброякісне м’ясо по 2,2 грн. При цьому м’ясопродукти ввозять без оплати ввізного мита.
Масові зловживання на українському ринку м’ясопродуктів почалися відразу ж після приходу до влади попереднього уряду. Точніше, вони лише відновилися, оскільки в часи першого прем’єрства Януковича всі ці «чорні» й «сірі» схеми (контрабанда звичайна й легалізована — через вільні економічні зони) в Україні процвітали. А закрили ці способи збагачення для обраних лише навесні 2005 року, з першим приходом до влади уряду Тимошенко. Проте вже в грудні 2006-го громадські організації в сфері агропромислового комплексу звернулися до вищого керівництва держави з проханням терміново врегулювати ситуацію на м’ясному ринку України. Йшлося переважно про свинину та про м’ясо з птиці. А причиною негараздів аграрії вважали як контрабанду м’яса, так і масове ввезення м’ясопродуктів через вільні економічні зони: після повернення до влади уряд Януковича відродив звичні схеми.
У лютому 2007 р. відразу шестеро керівників великих агропідприємств з різних регіонів України виступили з цього приводу з відкритим зверненням до українського уряду («У рік Свині галузь свинарства зіштовхують у прірву» — газета «Урядовий кур’єр»). А у квітні торік до уряду письмово звертався щодо «м’ясної проблеми» і Президент. «Обсяги діяльності підприємств, які відновили пільговий режим, істотно впливають на вітчизняний ринок м’ясної продукції й завдають значної шкоди бюджету», — йшлося в листі. Лише з початку 2007-го ввезення м’яса у вільні економічні зони подвоїлось, а його величина в загальному обсязі імпорту цієї продукції вже перевищує 50%. Втрати бюджету лише за січень—березень становили 200 млн. грн. Проте уряд Януковича проігнорував звернення. Уже в липні 2007-го було оприлюднено ще один відкритий лист керівників аграрних об’єднань і асоціацій, адресований Президентові, прем’єр-міністрові, секретареві Ради національної безпеки й оборони (РНБО). У ньому йшлося, що на українському ринку м’яса склалася кризова ситуація у зв’язку із зростанням обсягів ввезення в країну м’яса й м’ясопродуктів низької якості з використанням «тіньових» схем. У зверненні повідомлялося також, що в січні—червні 2007 р. імпорт м’яса в Україну становив 110 тис. тонн, що майже на 40% більше, ніж за відповідний період попереднього року. Третина ввезення надійшла на територію горезвісної вільної економічної зони «Донецьк». Керівники українських агропідприємств заявили тоді, що такі тенденції (96% імпорту м’яса — контрабанда) можуть призвести до різкого скорочення вітчизняного виробництва м’яса й спричинять негативні соціальні наслідки.
Як показали наступні події, аграрії виявилися праві. Приміром, згідно з даними органів статистики, поголів’я великої рогатої худоби на 1 березня 2007 р. становило 6 395 100 голів, а на 1 грудня — на 300 тисяч менше; свиней на 1 березня було 8162900 тис., а на 1 грудня — також на 300 тисяч менше. Максимальне поголів’я птиці торік спостерігалося на 1 серпня — 207,7 млн., але вже до початку грудня це число скоротилося до 182 млн.
Що в підсумку? Нинішній уряд із перших же місяців цього року розпочав наводити порядок на митниці, внаслідок чого майже вдвоє зросли надходження до Держбюджету. Але через це ціни на м’ясо й інші продукти харчування різко полізли вгору, адже ці товари (сумнівної якості) перестали надходити в країну контрабандою, а обсяги вітчизняного виробництва зменшилися. Як наслідок, м’ясо й м’ясопродукти подорожчали в січні—квітні цього року на 26,7 відсотка, що й стало досить сильним фактором підвищення інфляції. Адже ця позиція має дуже велику «вагу» у споживчому кошику українців (близько 10%). Боротьба з контрабандою призвела нинішнього року до подорожчання й інших продуктів харчування (наприклад, овочів і фруктів), а також непродовольчих товарів, які раніше ввозили в Україну злочинним шляхом — без сплати податків і мит.
Отже, якби попередній уряд по-справжньому боровся з контрабандою й «сірими» схемами, то інфляція торік була б набагато вищою, ніж зафіксовані Держкомстатом значення. А індекс споживчих цін, відповідно, у перші чотири місяці 2008-го виявився б набагато нижчим, ніж зараз. Адже якби не було торішньої контрабанди й безмитного ввезення через вільні економічні зони, можна було б уникнути скорочення поголів’я худоби й птиці, що призвело до дефіциту м’яса та стрибка цін на нього.
Джерело: Галичина
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|