Досить погортати українську пресу або прислухатися до мови телебачення, не кажучи вже про те, як говорять у крамниці, на ринку, в метро тощо, - й відпадуть останні сумніви щодо доцільності й доречності праці Марії Волощак “Неправильно - правильно. Довідник з українського слововживання” (К., 2007). Видання третє, доповнене.
Та попри “аромат” друкарської фарби, який ще б’є в ніс, знаю достеменно: не мине й кількох тижнів, і вкриються сторінки довідника своєрідними “автографами” пані Марії - поправками, доповненнями, уточненнями, вписаними олівцем новими статтями (адже йдеться про словник”). Тобто авторка дотримується принципу: межі для вдосконалення немає. А відтак грядуть і четверте, і п’яте, і шосте видання. І не треба бути ясновидцем, аби передбачити: розгребуть читачі “Неправильно - правильно” дуже швидко. І не тільки у Львові й Тернополі, а й у Донецьку і Полтаві.
Марія Волощак розмістила статті у довіднику в алфавітному порядку, поділивши глосарій на кілька розділів, за частинами мови. Але лексеми подано не самими по собі, а в контексті певних фразеологізмів, у яких вони є ключовими словами. І це не висмоктані з пальця конструкції, а найхарактерніші “перли” із сучасних газет і журналів України. Це й найуживаніші русизми, і помилково вжиті пароніми, що стали штампами, і звичайні граматичні огріхи, які завдяки Інтернетові набувають поширення дуже швидко…
Чухає потилицю новий українець: „А яка, в біса, різниця: окунув руку в окріп чи занурив?” “Окунув” раз, “окунув” удруге, аж поки таки обпікся - потрапив у халепу й збагнув, що бовдуром у добірному товаристві бути не дуже приємно. А тут приятель радить: купи синю книжечку - то хоч цінники на своїй розкладці грамотно написати спроможешся державною мовою…
Наклад довідника, зважаючи на величезний попит, вельми скромний - 10 000 примірників. Засноване авторкою видавництво “Марія Волощак” планує додрук, але тільки тоді, коли з’являться кошти від реалізації вже виготовленого накладу. Чекати, як випливає з викладеного вище, начебто недовго, а все ж… Чи не принизливою є сама постановка питання? Кому потрібен додатковий наклад книжки, яка має бути настільною в кожного, хто так чи інакше має справу з мовою, живим мовленням? Марії Волощак чи Українській державі? Вітаючи авторку з новим надзвичайно красивим виданням, адресуємо це нериторичне запитання тим службам і відомствам, які цілком могли б збільшити згаданий наклад „Неправильно - правильно” щонайменше на два нулі.
Автор: Микола ЦИВІРКО, “Слово “Просвіти” від 26.07.07 р.
Практичний посібник знадобиться політологам, учителям, державним службовцям, працівникам культури, духовної сфери, рекламодавцям, теоретикам і практикам журналістики. Книжка добре прислужиться всім, хто хоче вдосконалювати своє мовлення, позбуватися помилок у ньому.
Довідник з українського слововживання “Неправильно - правильно”, рекомендований Міністерством освіти і науки України, можна придбати або замовити у видавництві за адресою: м.Київ, пров. Т.Шевченка, 13/21-В, кімн. 7, тел. 278-18-99, моб. 8-050-385-91-86. Ціна одного примірника - 33 гривні.
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|