В Івано-Франківській області у селі Підмихайлівці як дешеву робочу силу використовують пацієнтів місцевої психіатричної лікарні. Як дізналися журналісти викривального проекту “ПРАВОкація” телеканалу ZIK, за копійки хворі виконували різноманітну роботу в полях та на сільських обійстях.
“Раніше можна було кілька рублів дати… і взяти на роботу, - розповів один із мешканців села. - За його словами, платили небагато: “Хто скільки дасть, та погодувати”.
У свою чергу головний лікар Івано-Франківської обласної психіатричної лікарні №2 Михайло Клочаний спочатку заперечив, що пацієнтів наймали для сільськогосподарських робіт на території села. А потім додав: “Пацієнт має право, як і кожна особа, обирати, чи може він комусь допомогти. Тут нема закону, який би це заборонив, нема закону, який би це дозволив. От така пікантна ситуація”.
Трудотерапію і справді використовують у лікуванні хворих з розладами психіки. Але в таких випадках пацієнтів до місця праці повинні супроводжувати працівники закладу. До того ж їх допускають лише до окремих, нескладних видів роботи. За словами правозахисника Романа Куровця, важка фізична праця - це використання уразливого стану людини і зловживання службовим становищем.
Прояснити те, що відбувається у Підмихайлівцях, мали б в управлінні охорони здоров’я Івано-Франківської області. Але… “Ви бачили бодай один документ, який би підтвердив, що хворі залучались до такої роботи? Я не бачив, - так відповів журналістам директор департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Роман Мельник. - Все, що ви маєте, це слова людей”.
Та вже через хвилину додав: “На мою думку, було б добре, щоб хворі залучалися до таких робіт, аби вони не відчували себе зачиненими в клітках, щоб могли адаптуватися”.
Івано-Франківська прокуратура психлікарню у Підмихайлівцях перевіряла, та жодних порушень закону в її роботі не побачила, адже “керівництво вказаного медичного закладу залучало до фізичної праці осіб тільки з легким психічним розладом, тобто тих, які можуть керувати своїми діями і не завдати шкоди іншим оточуючим, в тому числі й собі. Це відбувалось за добровільної згоди особи”.
Натомість юристи переконують, використання праці психічно хворих порушує не тільки моральні, а й правові норми. Адже, згідно із законом, такі люди не дієздатні. Понад те, у цій ситуації можна інкримінувати частину 2 ст. 149 Карного кодексу України (торгівля людьми зі зловживанням службовим становищем і з використанням уразливого стану людини).
Чи працювали і як працювали - могли б розповісти самі хворі. Та у лікарні наполягають: закон забороняє знімати пацієнтів психлікарні на відео. Відтак крапку у цій історії має поставити рішення комісії з прав захисту людини, яка, як і журналісти, нещодавно навідалася у Підмихайлівці.
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…