«Привіт з Івано-Франківська». Під такою назвою відомий в Івано-Франківську краєзнавець Іван Бондарєв та місцевий філокартист Олег Гречаник презентували вчора свій спільний творчий доробок, який автори присвятили 350-річчю з дня надання рідному місту Магдебурзького права.
Йдеться про унікальний путівник історико-архітектурними пам’ятками обласного центру Прикарпаття, де роль ілюстрацій виконують поштові листівки та фотографії, зібрані у своїй приватній колекції О.Гречаником. Тексти ж про кожну пам’ятку підготував на основі зібраних історичних матеріалів І.Бондарєв.
Як стверджує пан Гречаник філокартією він захоплюється давно і зібрав вже неабияку колекцію листівок, яку і було презентовано у книзі. З його слів, місто Івано-Франківськ унікальне тим, що його громада від початків складалася з чотирьох великих громад: української, польської, єврейської та вірменської. Звісно, кожна з них залишила слід у візуальній друкованій продукції, хоча в силу різного роду історичних обставин, в тому числі насильницьких переселень і навіть (як це було з єврейською общиною) фізичного винищення, чимало з тих листівок зберегти до нині не вдалося. «Час від часу, - розповідає філокартист, - деякі з цих листівок виринають в інтернеті. Іноді їх виставляють навіть німецькі колекціонери».
Найкраще збереглася до наших днів польська філокартистська спадщина. А відтак і путівник було вирішено видати двома мовами: українською та польською.
Книга складається з кількох розділів, кожен з яких відображує ту чи іншу епоху розвитку Станіславова – Івано-Франківська, такі, як період перебування міста під владою Австро-Угорської імперії (розділ «Імперія»), місто після першої світової війни («Руїна»), місто у складі Польщі («Польща»), місто під німецькою окупацією («Окупація»), радянський Станіслав – Івано-Франківськ («Союз»), сучасний період. Окрему увагу автори приділили такій цікавій архітектурній формі, появу якої в нашому місті пов’язують з проведенням у місті ковальських фестивалів, як кована структура, а відтак, крім розділу, який розповідає про пам’ятки, збудовані в місті за часів незалежності, є це один розділ, який так і називається: «Місто кованих скульптур». Як стверджує пан Бондарєв, кожна листівка чи світлина з тою чи іншою пам’яткою в книзі розміщена в розділі, що розповідає саме про той період, коли цю пам’ятку було збудовано. Тому книгу «Привіт з Івано-Франківська» можна впевнено вважати не тільки гарним путівником нашим містом, а й його архітектурною хронікою, покликаною на прикладі розвитку архітектури показати нелегку, іноді навіть драматичну історію становлення та розбудови міста Станіславова – Станіслава – Івано-Франківська.
Привітати авторів з їх новим доробком на презентацію завітали відомі в Івано-Франківську люди, яким не байдужа історія рідного міста та його людей, в тому числі відомі на Прикарпатті краєзнавці Михайло Головатий, Леонід Орел, директор Інституту туризму Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Володимир Великочий, начальник відділу туризму управління економічного та інтеграційного розвитку Івано-Франківського міськвиконкому Володимир Устинський, голова польського культурологічного товариства «Пшиязнь» Люцина Кубицька та чимало інших.
Автор: Сергій БІЛИЙ
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|