17–18 грудня 2009 р. у м.Яремче відбувся Карпатський міжнародний екотуристичний форум. Метою проведення заходу був розвиток міжрегіонального партнерства в сфері екотуризму на всеукраїнському та міжнародному рівнях, започаткування традиції обміну ідеями та пропозиціями між організаціями та фахівцями у цій сфері.
У роботі форуму прийняли участь заступник міністра культури та туризму України М.Яковина, начальник управління культури облдержадміністрації В.Федорак, перший заступник начальника Головного управління з питань туризму, євроінтеграції, зовнішніх зв’язків та інвестицій облдержадміністрації В.Квочак, начальник управління туризму облдержадміністрації Н.Гасюк та ін. Також, у роботі форуму брали участь представники Фінляндії, Румунії, Ірландії.
Під час роботи форуму, його учасники могли попрацювати у секціях “Активний туризм та природоохоронні цінності”, “Зелена/еко сертифікація. Елементи традиційного побуту. Якість послуг”, “Екотуризм та брендинг”, “Автентична культура та народне мистецтво як складові екотуристичного продукту”. Форум відбувався в рамках проекту “Створення транскордонної мережі розвитку та просування туризму між Івано-Франківською областю України та повітом Марамуреш Румунії”.
Довідка про проект. Проект “Створення транскордонної мережі розвитку та просування туризму між Івано-Франківською областю України та повітом Марамуреш Румунії” впроваджується Туристичною Асоціацією Івано-Франківщини від липня 2007 року. Проект фінансується Європейським Співтовариством в рамках Програми сусідства “Румунія-Україна”. Основними партнерами проекту з української сторони виступають Івано-Франківська обласна державна адміністрація та Карпатський природний національний парк, з румунської - Асоціація “ЕкоЛоджік”.
Діяльність проекту спрямована на створення сприятливих умов для розвитку транскордонного туризму між прикордонними територіями Івано-Франківської області України та Марамуреського повіту Румунії. Ці території по обидва боки кордону мають багато спільних особливостей, тут проживають громади етнічних гуцулів, які мають спільну історію та традиції, але були розділені впродовж майже 70 років суворим прикордонним режимом, що діяв в Радянському Союзі. Проте, навіть зараз, щоб завітати в гості один до одного, родини змушені подорожувати декілька сотень кілометрів в об’їзд. Географічна та інформаційна ізольованість мешканців по обидва боки кордону, вочевидь, є бар’єром, який слід долати. Слід відзначити, що можливості розвитку транскордонного туризму між Україною та Румунією досі не досліджувалися. Саме такий туризм може відіграти роль каталізатора для започаткування спільної господарської діяльності між представниками громад цих регіонів, сприятиме покращенню взаєморозуміння між місцевими громадами по обидва боки кордону й таким чином забезпечить досягнення цілей щодо гармонії в Європі та поглиблення європейської інтеграції.
В рамках проекту діяльність зосереджувалася на виконанні завдань з покращення якості та асортименту послуг для відвідувачів Івано-Франківської області України та повіту Марамуреш Румунії, спільного маркетингу та просування в’їзного туризму, розвиток спільних ініціатив та співпраці з румунськими партнерами та вивчення можливостей й започаткування діалогу щодо відкриття пішого переходу на ділянці українсько-румунського кордону між Івано-Франківською областю та повітом Марамуреш.
В жовтні 2007 року було розпочато реконструкцію старої адміністративної будівлі Карпатського національного природного парку в Яремче під Екотуристичний візит-центр. На сьогодні візит-центр готовий до відкриття і найближчим часом матиме змогу приймати іноземних та українських туристів. Головною метою створення та функціонування Візит -центру у м. Яремче є сприяння розвитку привабливого еколого-туристичного іміджу території КНПП. На даний час - це єдиний туристичний об’єкт, який репрезентує не тільки місцевість, а і сучасні концепції охорони довкілля у привабливому та цікавому для відвідувачів форматі. У Візит - центрі створено постійно діючу виставкову експозицію природи, історії, етнографії та фольклору Гуцульщини, мультимедійний конференц-зал для демонстрації відео та кінофільмів та інформаційно - туристський центр.
Також в рамках проекту було започатковано окремий туристичний веб-портал області та встановлено інформаційні кіоски у Музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття в м. Коломия, у туристично-інформаційних центрах Івано-Франківська та Верховини та історичному музеї румунського міста Бая-Маре. Новий веб-ресурс та інформаційні кіоски допомагатимуть потенційним відвідувачам самостійно спланувати відпочинок в нашій області, адже частка неорганізованих туристів у світі сягає майже 70 % від усіх подорожуючих.
Спільними зусиллями партнерів під час реалізації проекту розроблено чотири українсько-румунські тури - “Найвищими вершинами”, “Деревяна архітектура”, “Спостереження за дикою природою” та “Культура Східних Карпат”. Проведено навчання для надавачів послуг в рамках турів. Спільні тури стали об’єктом промоційних заходів в рамках проекту, а саме: видання та розповсюдження кишенькового путівника, спільна участь у національних та міжнародних виставках в жовтні 2008 року у Києві та Бухаресті, у листопаді 2008 року у Лондоні та у березні 2009 року у Берліні, організовано та успішно проведено спільний ознайомчий прес-тур для іноземних та українських туристичних оглядачів провідних туристичних видань. Програма туру включала огляд основних об’єктів туристичної інфраструктури та туристських атракцій Марамурешу та Івано-Франківщини для всебічного висвітлення переваг відпочинку для цільових груп туристів. За результатами туру у провідних туристичних виданнях було опубліковано низку промоційних статей, які висвітлюють переваги відпочинку у нашій області. Тираж цих видань сягає понад 250 тисяч примірників.
З метою створення сприятливих можливостей для подальшої співпраці між українськими та румунськими партнерами в рамках проекту було відкрито Українсько-румунський туристичний ресурсний центр у місті Івано-Франківську, який функціонуватиме й після закінчення проекту на базі Туристичної Асоціації Івано-Франківщини. В рамках цього завдання також було організовано та проведено дві ознайомчі поїздки українських партнерів до повіту Марамуреш та румунських партнерів до Івано-Франківської області. Учасниками поїздок стали представники органів влади, які відповідають за розвиток туризму, туристичних підприємств, власники сільських зелених садиб та представники неурядових організацій, які працюють над просуванням туризму до нашого краю. В ході візитів було обговорено проблеми розвитку галузі, теми та ідеї для майбутніх проектів тощо.
Діяльність в рамках проекту посилювалася спільними діями партнерів, спрямованими на усунення перешкод для транскордонної співпраці. Слід зазначити, що Івано-Франківська область - єдина область України з прикордонним статусом, де немає жодного пункту переходу. В рамках проекту підготовлено попереднє техніко-економічне обґрунтування створення нового пункту переходу та започатковано листування з відповідальними органами двох держав. 4 липня 2008 року на засіданні круглого столу представники прикордонних громад задекларували своє бажання відкрити перехід та підписали меморандум про співпрацю між мерією села Поеніле-де-суб-Мунте та районною радою і держадміністрацією Верховинського району, а також затвердили звернення до відповідних органів влади обох країн. На жаль, вирішення цього питання гальмується через триваючий зараз процес оцінки підготовки Румунії до вступу до Шенгенського простору (березень 2009 - листопад 2010), саме за результатами якого будуть визначені подальші конкретні кроки, у тому числі щодо модернізації інфраструктури зовнішніх кордонів.
Створені у рамках проекту інноваційні еколого - туристські продукти вже на даний час використовуються місцевими громадами, громадськими та комерційними структурами Івано-Франківщини та повіту Марамуреш як для промоції транскордонного регіону, так і для розвитку нових продуктів, що вже сприяє збільшенню кількості відпочиваючих по обидві сторони україно - румунського кордону.
Карпатський міжнародний екотуристичний форум завершує реалізацію проекту та має на меті розвиток міжрегіонального партнерства у сфері екотуризму на всеукраїнському та міжнародному рівнях, а також започаткуванн’я традиції обміну ідеями та пропозиціями між організаціями та фахівцями у даній сфері. Форум задумано як засіб передачі досвіду у сфері екотуризму, налагодження співпраці між представниками туристичних організацій з України та країн Європейського Союзу, обговорення питань просування екотуристичних продуктів, а також як середовище для генерування ідей щодо нових проектів у сфері екотуризму.
Автор: Андрій ЧЕМЕРИНСЬКИЙ, головний спеціаліст Управління культури Івано-Франківської ОДА
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|