2015 © Коломия ВЕБ Портал / info@kolomyya.org


повернутися на головну


Пошук:

 
  Форум
  Єпархія УГКЦ
  Бізнес каталог
  Інвестиції
  Історія
  Видатні особи
  Освіта
  Культура
  Медицина
  Коломийське МБТІ
  Місто. Влада
  Фотогалерея
  Відео
  Оголошення
  Туризм
  Горящі путівки
  Готелі
  Ресторани, кафе
  Дозвілля


переглянути каталог


Новини партнерів

Завантаження ... Ю.Молодій © 2000-2015


Дмитро КАРП'ЯК
Громадянська мережа ОПОРА


Що стоїть за антикомуністичною риторикою?

Блог Д.Карп’яка | 2010-06-02 09:10:21

Рівно 20 років тому було відчуття, що саме нам “призначено скалу сею розбить”.

Нам - це чотирьом об’єднаним патріотичною ідеєю кореспондентам міськрайонної газети “Червоний прапор”. Тоді ми, усі четверо, залюбки перейшли з обжитих апартаментів комуністичної редакції - у запліснявілу комірчину на продринку. Мета найблагородніша - творити газету принципово нову, радівську.

У місті на той час уже діяв перший демократично обраний уряд. І ми, переповнені найшляхетнішими поривами, так і записали в програмній статті: приступаємо, мовляв, до служби новій владі, оскільки це плоть від плоті наша, українська, влада!

Схожі процеси відбувалися тоді в усіх західноукраїнських містах.

Приблизно в такій же комірчині, як наша, творили радівську газету “Галичина” журналісти івано-франківської обласної партійної “Прикарпатської правди”. Від львівської “Вільної України” відбрунькувалася газета “За вільну Україну”…

Після задушливої атмосфери панування єдиної більшовицької ідеології це були справжні ковтки свіжого повітря. Ми тішилися свободою, мов малі діти, і на багато чого не звертали уваги.

Наприклад, на те, що в коломийські кіоски перестали завозити польські газети “Жицє Варшави”, “Трибуна люду”, “Політика”, з яких раніше можна було мати уявлення про значно вищий ліберальний рівень сусідської преси. Про факт, що Адам Міхнік уже рік як творить у дитячому садочку суперпопулярну 8-сторінкову “Ґазету виборчу”, ми чули хіба краєм вуха.

Зв’язки розірвалися. А коли наші урядовці добрих років десять тому отримали можливість налагодити їх, західні сусіди зайшли вже далеко-далеко…

Але повернемося все ж у 1990-й.

Доволі швидко розібравшись зі “спадком учорашнього тоталітарного дня” на ниві архітектури й топографії, Коломийська міська рада визнала свою місію виконаною.

Ясна річ, фігура першого демократично обраного голови Коломийської міськради Володимира Машталера не була співмірною з фігурою, скажімо, іншого нашого західного сусіда, президента Чехословаччини Вацлава Гавела. Та пан Машталер цілком міг сказати собі вслід за паном Гавелом: усе, закінчилася поезія, тепер розпочинається сувора проза.

Реформувати правоохоронну систему, тобто змінити майже всіх працівників суду, прокуратури, міліції, як зробив це впродовж кількох місяців пан Гавел, - у Коломиї навряд чи могли. Це потрібно було починати з Києва. Та відчути кінець карнавалу й початок сірої буденщини в Коломиї були зобов’язані.

Натомість тривав карнавал, тим паче що грошей у міському бюджеті ще вистачало.

Дуже швидко з’явилося відчуття, що нова влада потребує від журналістів не так служби, як прислужництва.

Критичні випади вітали, але тільки в одні ворота - комуністичні.

Стосовно ж того, щоб різкувато висловитися про декого з народних провідників, які посиленими темпами обюрократизовувалися, - то це сприймалося мало не як зазіхання на молоду демократію.

Тож, не витримавши в новоствореній газеті й одного року, я з гордо піднесеною головою пішов. На щастя, іти було куди. У наших краях демократія розквітла вже настільки, що свою газету, копіюючи досвід радикальних міських добродіїв, забажали створити й депутати райради.

Світлим променем у царстві, яке починало для мене трохи тьмяніти, була тоді, на початку 1990-х, київська газета “Слово”, товариства, якщо не помиляюсь, української мови імені Шевченка.

І звідки вони лишень узялися в зросійщеному Киві? - щоразу дивувався я, беручи до рук прекрасне як із філологічного, так і зі світоглядного боку “Слово”.

Проте втішатися довелось недовго, газета як спалахнула, так і згасла. Причому згасла із причини, наскільки можна судити, браку громадянської сміливості вождів названого товариства.

Брак не стільки громадянської мужності, скільки елементарної розсудливості - на цей раз демократично обраних депутатів Львівської облради - посприяв і недовготривалому існуванню іншої прекрасної газети - “Post-Поступ”.

Ця брала не так добротною філологією, як тим, що називають стьобом. Навіть перед самим В’ячеславом Максимовичем не пардонувалась. Пізніше, перебравшись до Києва, Чорновіл усвідомить нагальну потребу масової партійної газети й створить “Час\Timе”. Однак стати свіжим словом у журналістиці їй не судитиметься.

А що ж із радівською пресою, амбіції якої на початках 1990-х аж зашкалювали?

“Коломийський вісник” за цих 20 років перетворився, якщо дивитися правді в її суворі очі, в об’єкт глузувань розчарованих читачів. Тижневик “За вільну Україну” помітно відстає в професіоналізмі порівняно хоча б зі “Львівською поштою”.

Те саме можна сказати й про івано-франківські “Галичину” і “Галицький кореспондент”. Соромно казати, але “Галичина”, відзначаючи нещодавно 20-річний ювілей, довго й пафосно перераховувала прізвища представників податкової адміністрації, пенсійного фонду, єпископів, які зволили прийти на урочисті збори.

“…Але що можуть відповісти на це провінційні газетярі?” - знітиться, реагуючи на гостре запитання одного з гостей, журналіст.

Майже єдине, що дозволено західноукраїнським радівським газетам, - це нещадна критика комунізму. Справа теж потрібна, не будемо іронізувати.

Викликає стурбованість лише те, що за суцільною антикомуністичною завісою затишно почувається цілком новий тип диктатури, значно хитромудріший за комунізм. Поки що йому затишно в Росії, як спостеріг уже згадуваний Вацлав Гавел. Але все вказує на те, особливо після останніх президентських виборів, що цей тип успішно приживається й в Україні.

І чи не смішними, скажіть на милість, стають в очах серйозного читача радівські газети? Особливо, коли намагаються довести, начебто нічого кращого немає на білому світі, ніж непорушна дружба голови ради й голови держадміністрації на відданій їм на відкуп адміністративній території?

При використанні матеріалів обов'язкове посилання на Коломия ВЕБ Портал

 

Tweet

архів блогу Дмитра КАРП'ЯКА

2 1
2

Кажемо: Че Гевара, а розуміємо: Дзержинський
2011-08-22 09:36:56
Наша журналістика вкотре дала підставу почервоніти за неї. Маю на увазі мишаче вовтузіння навколо погрози міського голови Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса прикрити т. зв. паб під назвою «Че», базовані на тому міркуванні, що латиноамериканський революціонер Че Гевара був представником комуністичної ідеології. Газети, починаючи від львівського «Високого Замку» й закінчуючи бульварною «Комсомольською правдою в Україні», відгукнулися на погрози міського голови доволі в’їдливо, в унісон їм заспівали й інтернет-видання…

Час переоцінки цінностей
2011-05-04 09:28:35
Подумати лишень, чверть віку минає вже з часу трагедії на Чорнобильській АЕС! Я й досі пам’ятаю той ранок, коли безбарвний голос з «брехунця» на кухонній стіні сповістив усіх нас, в Україні сущих, про небезпечну аварію. До різноманітних катаклізмів ми тоді ще не були привчені, Країна Рад виховувала будівників комунізму суто на позитивних прикладах. Було навіть цікаво знати: як же це мирний атом може створити небезпеку для життя людей?

Невміння жити в злагоді
2011-04-06 09:09:29
Уже добрий місяць, як Коломия втратила спокій. Власне, не стільки вся Коломия, як місцевий комітет порятунку України, про існування якого раніше не було особливих підстав підозрювати, і осередок ветеранів радянсько-афганістанської війни. Обидві організації пересварилися через намір «афганців» встановити на ветеранському меморіалі дещо з бойової техніки.

Війна війною, а балет згідно з афішею
2011-03-16 06:44:44
Тим, хто начитався радянських книжок про Велику Вітчизняну війну, яку реанімує тепер полковник історичних наук Дмитро Табачник, у це важко буде повірити, та це незаперечний факт. Тобто факт, що під час війни, а точніше 1942-го, в Коломиї доволі успішно виступала місцева балетна трупа…

Про що нам сповістив театр
2011-03-07 01:30:57
Трохи шкода тих, хто провів минулий недільний вечір з «Ментівськими війнами» на НТН. Комедія «Коханий нелюб», поставлена акторами нашого театру, сприяла б куди кращому настрою, ніж сувора правда пострадянського життя, якою ми давно ситі по зав’язку.

Післяслово до розмови президента з народом
2011-02-26 11:22:37
Не можу сказати, що дивився телерозмову Президента України Віктора Януковича з народом, затамувавши подих і конспектуючи кожне зітхання, однак кілька моментів усе ж запам’яталося особливо…

Бандера і «афганці»
2011-02-11 09:43:48
Якби коломийський кунівець Володимир Янкевич не лише співав на зібраннях гімн, де є слова «Боже, нам єдність подай», але й вряди-годи задумувався над сенсом цих слів, він навряд чи викинув би такого коника. А викинутий ним коник полягає в тому, що Янкевич озлобився на пропозицію депутата міськради Йосипа Тодорова,,,

Оранжеві верблюди
2011-01-28 11:52:59
Дочитав оце щойно останні сторінки роману Ліни Костенко «Записки українського самашедшого» і ніби повернувся в 2004-й, на Майдан. Що мені не особливо тоді подобалося, на промерзлому Майдані, то це засилля чомусь помаранчевих, а не синьо-жовтих кольорів, підсилюване нав’язливою пісенькою зі сцени: «Оранжевиє дяді, оранжевиє тьоті, оранжевий вєрблюд»…

Змінимося самі – зміняться закони
2010-10-13 09:16:28
Був на конференції, де нашоукраїнці висували кандидатів у депутати до міської ради. Замість очікуваної жменьки остаточно пригноблених останніми подіями в країні людей, побачив майже сотню цілком притомних чоловіків і жінок, серед яких і керівники не найнижчого в місті рівня. Багато молодих облич.

"Шахтарське буґі" у новому виконанні
2010-08-06 09:15:19
Давно-давно, ще на зорі своєї творчості й епохи незалежності львівська сестричка Віка дозволила собі трохи постібатися над занудними радянськими борзописцями, які надто вже пафосно возвеличували “битву за вугілля”, і написала пісню “Шахтарське буґі”.

 
товари для дітей товари для відпочинку - Kapitan.ua

Блог В.Байки

усі публікації  


Блог В.Вандича

усі публікації  


Блог І.Маруняка

усі публікації  


Блог В.Фітьо

усі публікації  


Новини партнерів