2015 © Коломия ВЕБ Портал / info@kolomyya.org


повернутися на головну


Пошук:

 
  Форум
  Єпархія УГКЦ
  Бізнес каталог
  Інвестиції
  Історія
  Видатні особи
  Освіта
  Культура
  Медицина
  Коломийське МБТІ
  Місто. Влада
  Фотогалерея
  Відео
  Оголошення
  Туризм
  Горящі путівки
  Готелі
  Ресторани, кафе
  Дозвілля


переглянути каталог


Новини партнерів

Завантаження ...



 Ю.Молодій © 2000-2015


Віктор ФІТЬО
журналіст


Незавершений Нюрнберг

Блог В.Фітьо | 2011-11-21 10:00:57

20 листопада річниця однієї із тих подій у світовій історії, що ділять її на «до» та «після». Саме цього осіннього дня 1945 року в родинному місті Альбрехта Дюрера розпочався Нюрнбергський процес над нацизмом. Цілком виправдано сказати, що він став логічним кінцем старої Європи імперій та диктатур та народив сучасну Європу демократії та свободи.

Сьогодні, крізь 66 років, є по – крайній мірі два приводи згадати цю історичну подію. По – перше, тому, що до Нюрнебргського процесу ми маємо безпосереднє відношення. Він частина української історії, хоча б тому, що на ньому судили вбивць дев’яти мільйонів українців. По – друге Нюрнберг для нас досі не завершений, ми ще не засвоїли усіх його уроків та не зробили усіх висновків.

Із самого початку Нюрнбергський суд був не лише як юридичний процес що судив головних нацистських злочинців, які творили жахаючі та безпрецедентні в історії злочини проти людяності. Це був ширший проект, який містив у собі також і політичну та моральну грань. Цей суд мав би стати судом над тоталітаризмом взагалі, як втіленням зла. Однак Нюрнберг (в силу історичних обставин, звичайно) так і не був завершений, не був доведений до кінця. І в той час коли одне зло ішло на ешафот, інше зло задоволено потирало руки та… палило люльку.

***

На процесі, в якості голови Радянської урядової комісії по Нюрнбернському трибуналу, а фактично як особистий представника Сталіна працював кривавовідомий Андрій Вишинський. Він виконував доручення радянського диктатора, яке полягало у тому, щоб деякі питання пов’язані із політичним режимом Радянського Союзу та його зовнішньої політики в жодному разі не стали предметом обговорення на суді.

Ідеться, зокрема, про відношення СРСР до умов Версальського договору та літні радянсько-німецькі перемовини 1939 року і пакт Молотова – Рібентропа із його всіма таємними протоколами. Не можна було, звичайно, допустити розмов про приєднання до Союзу Прибалтійських держав та угоди з приводу обміну та депортації населення. Це ж стосується питання про «визволення» Західної України та Західної Білорусі, інші територіальні претензії Союзу, його інтереси на Балканах та й, загалом, уся зовнішня політика.

До переліку заборонених тем було віднесено і масовий розстріл поляків у Катині, репресії проти власного населення, українського голодомору 1933 – го та звірську систему ГУЛАГу. Коли ж все таки адвокати підсудних звертали увагу на ці питання їм просто закривали рота.

Так, наприклад, адвокат Рудольфа Гесса Альфред Зейдель представив високому суду вельми цікавий документ. Це були письмові свідчення одного із співробітників німецького МЗС, який був присутній на німецько – радянських перемовинах 23 серпня 1939 року та підписанні пакту Молотова – Рібентропа у Москві. Дипломат описав хід переговорів, детально охарактеризував секретний протокол до пакту про ненапад (тоді про існування таємного протоколу світ не знав), згідно якого СРСР та Третій Рейх ділили між собою сфери впливу та навіть надав його фотокопію. На підставі цього документу Зейдель звинуватив Радянський Союз у спільній з Німеччиною агресії проти Польщі та Прибалтики та поставив питання про правомірність участі Союзу у процесі…Однак адвокату закрили рот, а вищеописану дискусію навіть не включили в стенограму засідання. Власне цей приклад добре демонструє незавершеність Нюрнбергу. В той час коли нацизм був визнаний злом, про комунізм та його злочини проти людяності, які за масштабами зовсім не менші ніж нацистські, промовчали. ***

Звичайно наївно було чекати від Нюрнбергського трибуналу засудження злочинів комуністичного режиму. Так склались історичні обставини і західні союзники були змушені закривати очі на вищеописані речі. Однак щоб завершити Нюрнберг (в широкому значенні) обов’язково слід урівняти два людиноненависницькі режими: нацизм та комунізм.

Шанс завершити Нюрнберг для нас з’явився тільки но у 1991 році. Ним сповна скористались поляки, чехи, прибалти та інші східноєвропейські нації. Акт засудження комунізму для цих націй став актом творення нового світу: світу без тоталітаризму, світу свободи та демократії і як наслідок цього світу добробуту. Ми ж цей час проґавили та продовжували жити в зашореному радянському світі. Такий же шанс ми проґавили у 2004…

Незавершеність Нюрнбергу дуже дорого для нас обходиться. Те яки ми з вами живемо – це прямий наслідок цього. Не засудивши комунізм ми і надалі мислимо радянськими категоріями та живемо у радянському світі де Сталін – не кат, а переможець у Другій світовій війні, а його злочини проти людства списуються історичними обставинами; у світі де радянські злочинці, на руках яких кров мільйонів людей виявляються «ефективними державними менеджерами». Радянський світ – це світ де жертви та раби прославляють свого ката. А раби, в принципі, не можуть бути вільні та багаті. Тоталітаризм не зацікавлений у тому, щоб людина була вільна та багата. Йому потрібен бідний та послушний раб. Власне,цей тоталітарний світ присутній у кожній нашій дії і саме він не дає нам іти вперед до цивілізованих стандартів життя, саме він робить можливим те, що ми зараз спостерігаємо в сучасній Україні та відкидає нас назад у «світле минуле».

Конфуцій сказав, що людина стає вільною, коли називає речі своїми іменами. Тому. Якщо ми, українці. Хочемо жити вільним життям, в достатку та без диктатури ми мусимо завершити Нюрнберг.

При використанні матеріалів обов'язкове посилання на Коломия ВЕБ Портал

 

Tweet

архів блогу Віктора ФІТЬО

2 1
2

Поле чудес в країні дурнів
2012-12-06 11:15:41
Влада нас давно так навчила, що в будь-якому її рішенні ми, прості українці, шукаємо якийсь «підвох» або те, яким же ж чином нас будуть дурити. Найбільше шкода, що таке абсолютно абсурдне і напіванекдотичне твердження – є чи не найповнішим описом відношення держави до своїх громадян.

Коломийські висновки виборів
2012-11-06 01:34:50
Отже, вибори закінчились. Окружна виборча комісія вже встигла провести підрахунок голосів, і хоча офіційних результатів ще немає, але вже чітко відомо ім’я переможців у нашому окрузі.

Україна відзначила День Конституції
2012-06-29 02:00:00
Вчора Україна відзначила День Конституції. Чиновники усіх рівнів та мастей, від Президента до голови сільської ради, наввипередки мітинговим тоном розповідали українцям про те як вони хвацько втілюють в життя головні принципи української конституції, чи не найкращої в світі. Я, зізнаюсь вам, в цей день не святкував…

Євро наближається… І що з того?
2012-05-11 02:01:17
Я, зізнаюсь вам, великий футбольний вболівальник. Кожен чемпіонат світу чи Європи з футболу для мене – особисте свято. Тому можете собі уявити, яким я був щасливим у 2007 році, коли Україна отримала провести у себе Євро: ну по-перше, дивитись футбол такого рівня на наших стадіонах – це вже класно. Ну а по-друге, Євро було величезним, я б навіть сказав, «епохальним» історичним шансом для України. Шансом реалізувати себе як цивілізована держава: навести лад з напівзруйнованою інфраструктурою, покращити свій імідж та зарекомендувати себе на увесь світ…

Хто наступний?..
2012-05-07 03:17:41
У 1991 році я ще був доволі малим, однак чудово пам’ятаю, як тодішні газети щономера публікували список країн, що визнали Україну як незалежну державу. Спочатку були, якщо я не помиляюсь, Канада та Польща. У наступному номері газети до них вже долучились Угорщина, республіки Прибалтики, Чехословаччина, Болгарія…

Хто справжній переможець?
2012-05-07 03:15:04
Уже зовсім скоро 9 травня. І якщо у в усій Східній Європі – це день окупації, то у нас так званий «день перемоги», день радянської перемоги. Комуністи витягають зі своїх шаф червоні прапори, особливо «ярі» послідовники Лєніна і Сталіна ще й напрасовують георгіївські стрічки…

Мораль? Ні, не чули
2012-02-20 11:10:59
Коли над кораблями не панує корма, під ними панують підводні скелі. А що може статись з кораблем, що необачно потрапив на підводні скелі, ми знаємо, - він просто загине. Якщо перенести вищевказану метафору на суспільство, то можна зрозуміти, що корма – це мораль. Тому суспільство, в якому мораль кинута під ноги, нагадує корабель, який втратив кермування і летить назустріч підводним скелям, а відповідно і краху…

2 роки Януковича
2012-02-13 02:27:45
Минулого вівторка виповнилось рівно два роки як Президентом України ми обрали Віктора Януковича. Разом із зміною влади змінилась і наша реальність. Слово «покращення» ми вже сприймаємо як щось страшне та негідне, дивлячись на похоронний вінок, усміхаємось і вже не вважаємо Юлю Тимошенко дуже розумною…

Що рік прийдешній нам готує: Чого чекати коломиянам у 2012 році
2012-01-12 11:57:46
У цьому матеріалі ми запропонуємо вам анонс основних та найбільш знакових подій цього року, які матимуть місце у Коломиї і які безпосередньо торкнуться чи не кожного коломиянина. Ні в якому разі не хочемо давати якихось прогнозів, адже прогноз – це завжди намагання вгадати. Ми будемо говорити тільки про ті речі, які мають під собою ґрунтовні підстави. Отож просимо ознайомитись, що нас чекає у 2012 році…

Вибори 2012: без надії на краще
2011-11-24 10:00:32
Не раз доводилось чути фразу, що народ має ту владу на яку заслуговує. Однак, в українських умовах, цілком виправдано буде сказати, що ми маємо не ту владу на яку заслуговуємо, а ту яку дозволяє вибрати існуюча виборча система.

 
товари для дітей товари для відпочинку - Kapitan.ua

Блог В.Байки

усі публікації  


Блог І.Маруняка

усі публікації  


Блог О.Полюк

усі публікації  


Блог Ю.Семенюка

усі публікації  


Новини партнерів