Якщо мати в хаті бодай один ліжник, збої з опаленням і холодні зими пережити значно легше. Пухнаста вовняна ковдра вміє не лише берегти тепло тіла, але й віддає тепло власне – під ліжником може бути по-справжньому гаряче. Тепло стає навіть від того, що дивишся на ці м’які, гармонійні візерунки. Минулого тижня в Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини і Покуття відкрилася унікальна виставка ліжникарства родини Копчуків із Яворова.
Гуцульське містечко Яворів вважається одним з найдавніших центрів ліжникарства на Прикарпатті. Колись тканням ліжників тут займалися чи не в кожній родині, в першу чергу, ткали для власних потреб. Тепер ліжникарство у Яворові перетворилося на важливу професію, яка забезпечує майстрам постійні прибутки. Попит на гуцульські ковдри не зменшується, але туристи внесли свої корективи в ліжникові орнаменти. Відтак майстри виготовляють два типи ліжників – традиційні і сучасні. Різницю між ними дуже добре видно на виставці родини Копчуків.
“Ліжникові візерунки” від Ольги та Василя Копчуків презентують понад два десятки різноманітних ліжників, усі як один виготовлені з використанням традиційної технології ткацтва. Весь процес підготовки сировини від миття, чесання і фарбування аж до прядіння майстри виконують власноруч. Єдине, чим відрізняється цей процес від стародавнього, – це виростанням механізованої прялки замість куделі. Подивитися, як вручну пряде куделя, тепер можна лише на фестивалях та спеціальних майстер-класах.
Традиційними орнаментами вважаються “кривий”, “російський”, “сливовий”, “скриньовий”, “очкастий”, основою яких переважно є чергування ромбів, квадратів та кривих ліній. Звідки у гуцульського ліжника “російський” орнамент, достеменно невідомо, але директор Коломийського музею Ярослава Ткачук на відкритті виставки розповідала з цього приводу доволі правдоподібну легенду: “В 1914 році, коли російська армія вступала на Західну Україну, солдати часто знайомилися з сільськими дівчатами. Один солдат міг подарувати дівчині хустку з російським візерунком, орнамент їй дуже сподобався, і вона потім за ним розробила композицію ліжника”. Насправді ж “російський” орнамент – це традиційні ромби, але окантовані кривими лініями по краях.
“Давні ліжники робилися наполовину вужчими, бо верстати колись були вужчі, і зшивалися повздовжно з двох частин, - розповідає заступник директора з наукової роботи музею Ірина Федів. - Орнаменти на таких ліжниках були переважно “в паси”, тобто смугасті. Найдавніші ліжники могли бути дуже довгими, аж до 5 метрів, бо один ліжник використовувався як цілий набір білизни: один крайчик скручували у подушку, далі стелили ліжник замість простирадла, а іншим краєм накривалися, як ковдрою. А на весілля ліжники клали на коня замість сідла”. Кілька давніх ліжників представлено у постійній експозиції музею. Кольорова гама традиційних ліжників не дуже багата, бо є овечки білі, є сірі і ще чорні. Плюс у розпорядженні майстрів природні фарбники різних відтінків зеленого та охри.
А у виробництві сучасних ліжників майстри дозволяють собі пофантазувати. Кажуть, покупцям найбільше подобаються абстрактні малюнки та яскраві фарби. На перший погляд, фіолетово-рожево-салатовий ліжник не вписується у традиційну гуцульську естетику, але такі вироби частенько шукають покупці, які хочуть надати своєму помешканню певний кольоровий акцент. Для того, щоб ліжник засяяв різними барвами веселки, майстри фарбують вовняну нитку аніліновими фарбами.
Розробкою сучасних орнаментів у родині Копчуків займається переважно Ольга Ярославівна – спадкоємна ткаля, праправнучка легендарного гуцульського різьбяра Юрія Шкрібляка. Схоже, традиція ліжникарства у родині Копчуків передасться і наступним поколінням, адже виготовленням ліжників зацікавилися обидва сини Ольги та Василя. Старший син Копчуків також взяв участь у виставці: його ліжник, мабуть, найбільш сучасний – присвячений олімпіаді у Сочі 2014 року.
Автор: Наталка ГОЛОМІДОВА, Галицький кореспондент
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|