Нашим предкам було невідоме слово “алергія”, а тепер його знають не тільки дорослі, а й діти. Втім, нагадаємо читачам наукове визначення цього поняття в тлумачному словнику сучасної української мови: хвороблива чутливість організму до чужорідних речовин. Чинники, що викликають алергію, відповідно називають алергенами. Так-от, серед них останнім часом медики дедалі частіше говорять про пилові кліщі. Вони живуть у звичайному побутовому поросі й можуть стати причиною алергічних захворювань. Ми попросили головного санітарного лікаря м.Івано-Франківська Миколу НЕДОСТУПА розповісти про цю небезпеку для здоров’я людей і як уберегтися від неї.
— Власне, до складу побутового пилу, — сказав Микола Олексійович, — входить багато як неорганічних, так і органічних чинників: різні волокна, кусочки епідермісу, тобто зовнішнього шару шкіри людей і тварин, продукти життєдіяльності тарганів, спори різних видів грибів, що у вигляді мікроорганізмів паразитують на рослинах і тваринах, тощо. Але особливе місце посідають мікроскопічні пилові кліщі та продукти їх життєдіяльності. Це найпоширеніший побутовий алерген, що є фактором ризику алергічних захворювань — астми, алергічних риніту й кон’юнктивіту та ін.
Кліщі домашнього, або побутового, пилу живуть у кожному помешканні цілорічно, періодично ж їх чисельність різко зростає. Найкращі умови для розмноження і розвитку кліщів — температура повітря 20-22о С при його вологості 60-80%. Вони бояться світла і ховаються в пил, в одному грамі якого може перебувати від сотні до декількох тисяч кліщів — дрібних, непомітних для ока.
Найчастіше кліщі живуть у спальнях. У пил вони потрапляють із матраців, подушок, ковдр, постільної білизни, з м’яких меблів, ховаються в нечищених одіялах, килимах. Поширені кліщі не тільки в помешканнях, а й у готелях, лікарнях, дитсадках, дитячих будинках, у приміщеннях служб сервісу — хімчистках, перукарнях і т.д.
Спеціалісти нашої санепідстанції регулярно досліджують побутовий пил із дитячих дошкільних та лікувальних закладів, перукарень міста. і при цьому виявляють алергенні кліщі.
Отож якщо в приміщенні перебувають люди, сенсибілізовані до побутового пилу (сенсибілізація — біологічний процес, унаслідок якого підвищується чутливість організму щодо повторної дії на нього чужорідних речовин), то для запобігання виникненню у них алергічних захворювань бажано дотримуватись таких рекомендацій. Треба зменшити до мінімуму наявність у приміщенні таких пилонакопичувачів, як килими, м’які меблі (надавайте перевагу меблям із гладенькими поверхнями, що легко миються), масивні штори, кімнатні квіти, м’які іграшки. Не зберігайте речі під ліжком — усі поверхні мають бути легкодоступні для прибирання. Книжкові полиці не повинні бути відкритого типу. Та й речі тримайте в щільно закритих пакетах. Щодня робіть вологе прибирання й частіше провітрюйте помешкання. Особливу увагу приділіть постелі. Замініть подушки з пір’я, старі ковдри, матраци на синтепонові або ватяні, частіше замінюйте постільну білизну, періодично просушуйте постелі на сонці та морозі. Ванну кімнату тримайте сухою, частіше провітрюйте. Використовуйте електричні повітроочисні апарати й частіше замінюйте фільтри. Для чистки килимових покриттів застосовуйте вакуумні порохотяги.
Автор: Іван ЗЕЛЕНЮК, Галичина
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|