“Неінфекційна епідемія ХХІ століття” — цукровий діабет, затягнула у свій вир в Україні понад 1 млн. офіційно зареєстрованих хворих з таким діагнозом. Але, як вважають фахівці, насправді це лише третина хворих, інші не виявлені. До речі, 16% з цієї цифри потребують щоденних пожиттєвих ін’єкцій інсуліну.
Цукровий діабет — це захворювання, яке характеризується порушенням обміну речовин внаслідок підвищеного рівня цукру в крові. Минуло понад триста років від часу відкриття хвороби. В перекладі з грецької слово “діабет” означає “проходжу через”, оскільки вуглеводи, які надходять з їжею, в організмі не засвоюються і виділяються із сечею.
Ще до нашої ери відомий лікар Аретаїус писав: “Діабет — загадкова хвороба”. Цей вислів актуальний і сьогодні, тому що причина діабету і, особливо, його пізніх ускладнень залишається багато в чому нерозгаданою. В XVII столітті вперше був виявлений солодкий присмак сечі у хворих на діабет. Пізніше лікарі використовували цю ознаку для діагностики хвороби. Тепер існують більш практичні та інформативніші лабораторні методи діагностики цієї недуги.
В Україні, як і в усьому світі, 14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Кількість хворих на цукровий діабет у світі (246 млн. осіб) неухильно зростає і, за прогнозами, до 2025 р. може досягнути 350 млн. На сьогодні в Україні хворіє на цукровий діабет близько 1,1 млн. осіб. У районі зареєстровано понад 5000 хворих, 10% яких потребують щоденного введення інсуліну (гормону, що посилює процеси засвоєння глюкози).
До основних факторів ризику захворювання належать спадковість, ожиріння, перенесені хвороби підшлункової залози, вірусні інфекції, нервові стреси та емоційні переживання, вік, куріння, зловживання алкоголем та ін. Варто наголосити, що поєднання декількох факторів ризику підвищує небезпеку захворювання в декілька разів.
Надзвичайно важливим фактором залишається раннє виявлення цукрового діабету. На цьому етапі можливе лікування лише дієтою і цукрознижувальними травами. Кожна людина після 40 років повинна щорічно визначати рівень цукру в крові. Кожний мешканець Коломийщини має можливість це зробити, звернувшись в центральну районну поліклініку або в сільську амбулаторію.
З метою запобігання розвитку цукрового діабету необхідно підтримувати масу тіла в нормальних межах, уникати переїдання, підвищувати фізичну активність, підтримувати нормальний рівень артеріального тиску (не більше 130/80 мм рт. ст.), а також жирові показники крові (холестерин).
На сьогодні цукровий діабет розглядається як певний спосіб життя. Хвороба залишається невиліковною, але людина може повноцінно жити з цією недугою за умов дотримання порад лікаря.
Автор: Галина ГРОДЗІНСЬКА, районний ендокринолог, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|