18 листопада в Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини і Покуття ім. Й.Кобринського відкрито виставку ліжникарства родини Копчуків з Яворова.
На відкритті виставки виступили начальник культури облдержадміністрації В.Федорак, директор музею Я.Ткачук, мистецтвознавці. Всі бажаючі мали змогу взяти участь в організованому майстер – класі.
Ліжникарство у Яворові сьогодні - досить розвинута галузь народного ремесла. Однак справді творчих майстрів, які поряд з дотриманням технології ткання виконують високохудожні твори, залишилось мало.
Великий внесок у розвиток ліжникарства роблять яворівські майстри - подружжя Ольги Ярославівни (1968 р.н.), яка є спадкоємною ткалею та походить зі славнозвісної родини Шкрібляків, і Василя Івановича Копчука (1962 р.н.). Майстри зберігають давні технологічні особливості виготовлення ліжників, а увесь складний і довготривалий процес підготовки сировини - від миття, чесання, фарбування вовни (натуральними, аніліновими барвниками) до прядіння - здійснюють власноручно. До цієї роботи батьки залучають і двох синів, старший з яких вже добре вміє ткати.
Ткацтвом ліжників подружжя займається 20 років, та тільки в жовтні цього року відбулася їх перша персональна виставка у Національній Спілці майстрів народного мистецтва України в Києві. На другій персональній виставці, яка експонується у залах Коломийського музею, майстри представили понад 30 творів. Тут і традиційні ліжники в “паси”, “очкатий”, “російський”, “кривий”, а також нові сучасні композиції, створені п. Ольгою. Вони захоплюють несподіваними сполученнями кольорів, своєрідним трактуванням традиційних ліжникових елементів орнаменту.
Село Яворів, що на Косівщині, - відомий та самобутній центр народного мистецтва Гуцульщини. Упродовж кількох століть тут розвивалися художня різьба по дереву, ткацтво та ліжникарство. До початку XX ст. ці грубі вовняні коци виготовляли для власних потреб майже у всіх селянських родинах. Ліжники ткали на доморобних верстатах з екологічно-чистої сировини (вовни овець), і вони мали як ужиткове, так і декоративне призначення. Оздоблюючи інтер’єр хати, ліжники розвішували на жердках над ліжком, їх також використовували як постільну тканину. Крім того, ліжники широко використовувались у господарстві. Здавна ними накривали вози та сани в дорозі, а, сідлаючи коня, клали під дерев’яне сідло-“тарницю” невеликий ліжник-“присідку”. Ліжники відігравали важливу обрядову функцію, зокрема, під час весілля. Вони входили до посагу нареченої, а кількість ліжників визначала майновий стан родини.
Джерело: Івано-Франківська обласна державна адміністрація
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|