Суттєво збагатилася за останнє десятиліття друкована спадщина історії сіл Коломийщини. Практично щороку в світ виходять усе нові краєзнавчі дослідження. Вони відкривають цікаві факти, які раніше зазвичай замовчували, повертають із небуття сотні імен тих, хто був незаслужено забутий.
Ось і Молодятин, завдяки своєму уродженцю Петрові Дем’янюку, отримав солідне історичне дослідження “Бунькова Гора”, яке побачило світ цьогоріч влітку. Триста сімдесят сторінок друкованого тексту цієї книжки (загальна кількість 480 с.) розповідають про історію Молодятина від сивих часів його заснування аж до сьогодення. До подачі багатого, різнотематичного матеріалу автор підійшов з неабиякою симпатією і щирістю, тому він сприймається легко. У кожній розповіді відчувається любов автора до рідного краю, його звичаїв і, безумовно, до людей, які населяли ці землі й нині живуть тут. Зміст книжки не лише висвітлює історичні події Молодятина, але й Західної України загалом, тому це дослідження є пізнавальним для широкого кола читачів.
Петро Дем’янюк не випадково назвав своє краєзнавче дослідження “Бунькова Гора”, адже саме тут, на цьому молодятинському кутку, він народився, тут спрадавна жила його родина, звідси пролягла стежина, яка повела пана Петра в далекі світи. Автор детально описує родини, які жили по сусідству на Буньковій Горі, змальовує людські долі, покрешені війнами та різними життєвими обставинами, й від цього, як на мене, книжка стає ще цікавішою, бо починає нагадувати роман-епопею.
Окремий розділ стосується церкви та релігії. Через брак джерел автор не має змоги зазирнути в сиву глибину й описати тодішні віросповідання молодятинців. Проте, спираючись на шематизм, зазначає 1836 рік, коли вже офіційно було зареєстровано в Молодятині греко-католицький храм. Відтак подає цікаві уривки із львівських часописів “Правда” за 1928 р. та “Громадський голос” за 1925 р., де описано й засуджено релігійні війни, які в ті часи точилися в Молодятині між греко-католицькою та євангельською громадами. Петро Дем’янюк перечислює всіх парафіяльних священиків, які ще з початку ХІХ ст. служили в Молодятині, серед них такі відомі отці церкви й громадські діячі, як Іван Веселовський, Теофіл Шухевич, Костянтин Балицький, Антон Сірецький.
Знаходимо в праці П. Дем’янюка розділ “Народні товариства, осередки, партії”. Цікавим і надзвичайно пізнавальним є розділ “Населення”, в якому автор дає характеристику й розшифровує низку прізвищ, притаманних мешканцям Молодятина, похідних від роду їхнього заняття — солеваріння. У кількох підрозділах краєзнавець детально описав промисли, якими займалися молодятинці, а це: солеваріння, ткацтво, килимарство, вишивання, торгівля деревиною, виробництво гонтів.
Не оминув Петро Пантелеймонович у “Буньковій Горі” історичних розповідей про часи Другої світової війни, про діяльність Української Повстанської Армії на території Молодятина, про страшні облави, яких зазнавали в ті роки молодятинці. Автор був свідком тих подій, вони назавжди закарбувалися в його дитячій пам’яті й через десятиліття жваво лягли на папір, засвідчуючи весь трагізм, що випав на долю наших краян.
“Відомі люди села” — у цьому розділі представлено галерею з п’ятдесяти біографій людей, переважна більшість яких є уродженцями Молодятина, а своїми гідними вчинками й відданою працею вони спричинилися до розвою української ідеї, української освіти, культури, духовності.
Ще в одному розділі подано відомості про молодятинців, репресованих радянською владою, представлено хроніки боротьби відділів УПА на теренах села та за його околицями.
І нарешті, завершальною частиною книжки є “Історія села у фотографіях”. Цей розділ викликає особливу цікавість, оскільки з давніх світлин постають образи тих достойників, які творили історію Молодятина, вони також ілюструють побут і одяг, притаманний молодятинцям давнішної епохи, відображають події наших днів, дають змогу оживити численні розповіді автора книжки, підтвердити їх документальність.
Це вже друга пізнавально-історична праця Петра Дем’янюка про Молодятин. Передувала їй книжка “Барткова криниця”, яка побачила світ 2006р. Петро Пантелеймонович з притаманною йому ретельністю намагався нікого не обійти увагою, тому в праці згадано сотні імен молодятинців. Автор також згадує прізвища тих, хто надав йому фотоматеріали й документи, хто допомагав у підборі архівних і службових документів, хто прислужився коштами до видання книжки, бо нині ця справа доволі витратна.
Петро Дем’янюк справді здійснив титанічну роботу для свого рідного Молодятина, зібравши факти, події, спогади, документи, світлини й упорядкувавши їх у солідну книжку. А такі духовні скарби, як відомо, мають неоціненну вартість, адже саме історія є підмурівком майбуття.
Автор: Оксана КРОХМАЛЮК, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|