По людях, особливо наділених владою, можливостями і талантами, залишається пам’ять. Добра або погана. По гетьманові Івану Мазепі залишилася не лише слава одчайдушного керманича-патріота, але й особи, яка піклувалася про українське бароко і фундувала будівництво українських церков. По Володимиру Щербицькому залишилася пам’ять про першотравневу демонстрацію у дні, коли вибухнула Чорнобильська АЕС.
Що зі створеного людиною має найдовше життя? Духовне! Ось подивімося на наше місто. Що в ньому залишилося з минулих століть? Ви маєте слушність — церкви, костели, музеї. Підприємства, якими так пишалася місцева комуністична влада, дуже швидко канули в лету. Де той уславлений радянський “Сільмаш”, що про нього говорили, безперестанку писали й навіть пісні складали? З’ясувалося, що Коломия до цього “Сільмашу” має дуже маленьке відношення, а насправді ним керували з Москви і Києва. Подібне з рештою підприємств, які ніколи не становили справжньої історичної цінності нашого міста.
Отже, особа, яка хоче залишитися в історії, повинна дбати про духовне, культуру, мистецтво. Що би хто сьогодні не говорив про колишнього голову ОДА Михайла Вишиванюка, а його музей писанки переживе свого ініціатора і своїх авторів. Збудований 2000 року, цей музей став візитною карткою Коломиї, вийшов на загальноукраїнський і навіть європейський рівень, він присутній у книжках і часописах, на листівках і сувенірах. Так Михайло Вишиванюк прислужився Коломиї і ввійшов у її історію.
Прикро, що за 17 років незалежності в місті не з’явилося жодного нового приміщення музею, хоч музей народного мистецтва Гуцульщини й Покуття має експонатів на ще один такий музей, та й скільки вже ведеться розмов про картинну галерею, музей приватних колекцій, музей літератури, музики й театру! І якщо Коломия таки має три музеї і може показати гостям наші мистецькі надбання, то район тут виглядає доволі скромно.
Натомість у селах Коломийщини зосереджено велике духовне багатство, де переплелася культура гуцулів, покутян і навіть лемків. З цього всього міг би вийти прекрасний етнографічний музей чи цілий музейний комплекс, у т. ч. й музей просто неба з давньою архітектурою. Якби котрійсь з районних влад вдалося заснувати, створити й збудувати такий музей — їхні імена навіки залишилися б у пам’яті краян. Та й гостям було б що показати.
Зрозуміло, що в час, коли Коломийщина пережила страшну повінь, не до музеїв. Та я писав цю статтю, не аби давати владі завдання, а щоби посіяти ідею, про яку пам’ятатимуть, а можливо, хтось колись у сприятливий момент і зреалізує її.
Автор: Микола САВЧУК, заслужений артист України, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|