Двадцятого серпня великому українському поетові, лауреатові премії ім. В.Сосюри та Державної премії ім. Т.Шевченка, колишньому політв’язню Тарасові Мельничуку виповнилося б 70 років, та важка хвороба виснажила його і 57-річним відійшов у вічність.
Широкої душі людина, з характером, справжній майстер слова, який був двічі засуджений і відправлений до радянської в’язниці. Першого разу це трапилося 1972 р., коли поета засудили на три роки у виправно-трудовій колонії суворого режиму, без заслання, а вдруге в 1979 р. був позбавлений волі на чотири роки. Спочатку його звинуватили в антирадянській діяльності, за вірші рукопису книги “Чага”, яку вилучив комітет держбезпеки, а вдруге за спровокований опір працівникові міліції.
В’язниця в Тараса Мельничука, уродженця Уторопів Косівського району, забрала здоров’я, зістарила його, подарувала букет хвороб. В останні роки життя в Коломиї часто лежав у лікарні. Його дещо окрилила Шевченківська премія, якою відзначена книжка “Князь Роси” 1992 р., але не надовго. Хотів бачити надрукованим рукопис “Чаги”, який передали поетові з архіву КДБ. Мав намір дати цей важкий зшиток краянинові поетові та видавцеві Івану Малковичу, та її виданням згодом зайнялися Михайло Андрусяк і літературний редактор Василь Рябий. Цю знакову книгу Тарас Юрійович ще встиг побачити в палаті тубдиспансеру, де помер.
Як згадують його колеги, поет мріяв мати багатотомне видання творів. Це пообіцяв і дотримав слова видавець М. Андрусяк, завдяки підтримці облдержадміністрації. Упродовж 2003-2007 років у друкарні ім. Шухевича побачив світ тритомник у чотирьох книгах накладом тисяча примірників.
Біографічну повість “Політ в’язня” про Т. Мельничука видав 2005 р. за сприяння облдержадміністрації колишній політв’язень коломиянин Дмитро Гриньків, який відбував покарання в сумнозвісній Кучинській в’язниці на Уралі, де й познайомилися. Згодом Тарас мав надійний притулок у “хрущовці” пана Дмитра.
Коломия перед Т. Мельничуком, здається, не відборгувала й донині, хоча є вулиця його імені, та, на жаль, поблизу Шепарівців, а треба було знайти хоч сто метрів у середмісті. Не було ні барельєфа, ні пам’ятника співцеві Карпат. Немає музейної експозиції, хоча у Вижниці й Уторопах уже кілька років діє музей. Відрадно, що міська рада свого часу, коли був заступником міського голови чільник місцевої “Просвіти” Василь Глаголюк, заснувала за клопотанням літературного товариства премію імені Т. Мельничука. Від 1997 р. її лауреатами стали Орися Яхневич (Городенка), Михайло Василенко (Київ), Ніна Гнатюк (Вінниця), Ярослав Дорошенко, Ярослав Ярош (Івано-Франківськ), Манолій Попадюк (Вижниця), Олекса Різників (Одеса), Дмитро Гриньків, Михайло Андрусяк, Ярослав Ясінський, Микола Васильчук, Ольга Бабій, Василь Андрушко, Василь Михайлищук (Коломия).
Чомусь при житті талановитих людей рідко помічають і сприймають. У своєму есеї “Останній з мандрівних поетів” (“Коломийський вісник”, №№ 23, 28, 31, 34, 37, 2005 р.) В. Рябий згадує, що поет тинявся дорогами, можновладці, за винятком В. Глаголюка, не звертали на нього уваги. Він, лауреат найвищої премії України, не мав грошей, дуже чекав на мізерну стипендію з літфонду, якийсь час щось платили в драмтеатрі за консультації. Ходив, як ота совість народу, якого обікрали новітні злодії.
Не дарма, як зауважують критики, у творчості Т. Мельничука останніх років переважали похмурі мотиви. Ця поезія важка, зате правдива. Сучасники згадують, що він ніс свій хрест, мріяв про творчість нової доби, йому вже не хотілося бути поетом-політиком, але мусив залишатися собою, бо таким сформував час.
Можна довго гортати книжки Т. Мельничука, зокрема світлою залишається перша збірка “Несімо любов планеті” (1968), раритетним виданням є збірка “Із-за ґрат”, яка побачила світ 1983 р. в Канаді. Так ніхто і не бачив “Строфи з Голгофи” (видали у Великобританії). Пізнаємо душу горянина, закоханого в Гуцульщину, коли читаємо “Чагу”. Осягаємо світ в’язня у книжці “Зимозелень” (2006), яку упорядкували В. Шкурган, Г. Курищук, М. Попадюк. Та все ж таки, на думку літературознавців, найсильнішою книжкою є “Князь Роси” (1990), редактором якої виступив у столичному видавництві “Молодь” Іван Малкович. Академік Микола Жулинський сказав: “Тарас Мельничук жив тим неспокійним світом сучасності, яким і повинен жити поет, вигоюючи своїм співпереживанням його болі та тривоги… Поетам згори видніше, ніж нам, тим, що постійно ходять по грішній землі і звиклися із застережливим наголосом: не злітати, бо можна впасти”. Дослідники знають Мельничукову неповторну емоційну силу слова й оригінальну чистоту образного мислення. Вона, відзначають, із часом не втратила поетичних чарів, хвилює, вчить осягати себе і світ. Зацитую вірша, який вважають шедевром української поезії:
Мамо,
підіть, будь ласка, у поле,
зловіть за крильця
чи за ніжку
волю
і пришліть мені у конверті.
Я покладу її коло себе:
нехай стрекоче.
А не захоче –
то хай тікає у небо:
небові теж
волі треба.
Автор: Василь Ніньовський, “Коломийський вісник”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|