Безпрецедентна природна катастрофа внаслідок сильних опадів та підняття рівня води в ріках, в епіцентрі якої опинилася Івано-Франківщина в останні дні липня, змусила багатьох людей по-новому відчути і оцінити такі загальнолюдські поняття як допомога, доброта, підтримка у скрутну хвилину.
Адже коли звичне розмірене життя руйнується буквально на очах, коли нажите роками майно зникає під водою чи пливе за бурхливою течією, коли приходить біда, якій не можеш нічим зарадити, то залишається одне – чекати допомоги і молитися Богу, щоб вона не забарилася… У складі зведеної групи МНС, яка ліквідовувала наслідки повені і допомагала мешканцям постраждалих районів Прикарпаття, були і працівники річкового координаційного аварійно-рятувального центру м.Івано-Франківська державної спеціалізованої аварійно-рятувальної служби на водних об’єктах України. Їх підняли в половині першої ночі 25 липня, і вже на світанку вони були у селі Корнич Коломийського району. Побачене вразило навіть досвідчених рятувальників – село буквально плавало у воді, дахи будинків темніли з води наче величезні гриби, дерева і електричні стовпи, також, здавалося, росли з каламутної глибини, і можна було тільки здогадуватися, скільки всього різного ховається під її бурхливою поверхнею: людські городи і присадиби, пасовиська і трав’яні луки, дороги і стежки… Люди були розгублені і налякані: надто швидко прибувала вода, надто багато біди і збитків несла вона з собою, а так хотілося вберегти хоч частину майна. Як згадує начальник річкового координаційного аварійно-рятувального центру Микола Михайлович Галько, незважаючи на біду, більшість мешканців не хотіла покидати рідних осель, сподіваючись, що ця повінь ненадовго, що через декілька годин вода спаде. І доводилося переконувати і вмовляти, адже серед постраждалих були діти і люди похилого віку, хворі і немічні. А вода у Корничі стояла два дні… Загалом семеро працівників цього аварійно-рятувального центру зі своїм спец- спорядженням та технікою – машиною, трейлером та трьома човнами – за період з 25 по 30 липня без сну та відпочинку зробили колосальну роботу у дев’ятьох селах Снятинського, Тисменицького та Галицького району та в двох райцентрах – Тисмениці та Галичі – ними врятовано та вивезено у безпечні місця 138 людей, надано медичну допомогу чотирьом постраждалим особам, вивезено двох померлих для поховання, розвезено продукти та питну воду у 96 дворів. Сам Микола Михайлович називає цю повінь надзвичайною і страшною: жовті бурхливі води змивали все на своєму шляху, несли за собою будинки, худобу, дерева, працювати доводилося у неймовірно складних умовах: течія могла легко збити з ніг, не було відомо ні глибини цих бурхливих потоків, ні їх підводних перешкод. Його словам можна вірити – колишній морський офіцер, випускник Військово-морської академії, капітан 1 рангу, який віддав морю 32 роки свого життя, каже, що з морем порівнювати цю повінь немає сенсу – все було страшніше і непередбачуваніше.
Ці всі шість днів були як війна, як боротьба за виживання, за врятовані людські життя. Микола Михайлович згадує випадок у селі Запруття Снятинського району, коли довелося одночасно евакуювати семеро людей. Шестеро з них, рятуючись від великої води, сиділи на даху ангару колишньої ферми, сьома – дівчинка – неподалік на дереві. Отож, після того, як їх всіх посадили у човен, виявилося, що потужність мотора не розрахована на таку кількість пасажирів, адже з чотирма рятувальниками їх було одинадцять. Човен почало зносити у бік Прута, у самий вир. Довелося негайно шукати вихід: кинули якір, а тим часом один з рятувальників ступив у бурхливу воду і з допомогою шнура, який він прив’язував до найближчої опори, вони так і рухалися від одного стовпа до іншого – шлях до суходолу відстанню три кілометри долали 4 години. Інший випадок трапився у селищі Тисмениці – під час евакуації людей човен наскочив на перешкоду у вигляді гострого паркана, який був затоплений водою, в результаті чого одна секція човна втратила повітря. І знову рятувальнику довелося лізти у воду, глибина якої сягала до півтора метра і тягти човен буквально на собі. Таких історій Микола Михайлович може розповісти багато, і за кожною з них – людська доля і людський характер, який по-новому розкривається у таких незвичайних і складних обставинах…
Незвичайно гарячими були ці дні і для прикарпатських гірських рятувальників, які ще раз підтвердили свою універсальність. У ці жахливі липневі дні їх можна було бачити у багатьох селах Івано-Франківщини. Загалом ними врятовано та вивезено у безпечні місця 208 людей, серед них 82 дітей, вивезено двох померлих для поховання, розвезено продукти та питну воду у 531 двір. Працювати їм доводилося у екстремальних умовах. Неймовірно швидка течія, яка зносила на своєму шляху залізобетонні мости і легко «надкушувала» своїми хвилями, наче печиво, асфальтовані дороги, відступала перед вправними і вмілими рухами рятувальників, котрі на легких катамаранах, віртуозно маневруючи серед розбурханої стихії, добиралися до затоплених будинків, знімаючи мешканців з дахів власних будинків – саме так їм довелося в п’ятницю вранці 25 липня рятувати людей у селі Сливки Рожнятівського району, яке затопили свавільні і бурхливі води Лімниці. Разом з людьми вивозили і тварин – незмінних і незамінних супутників життя селян. Найпроблемніше, як зізнається Олександр Костюк – начальник Івано-Франківського гірського пошуково-рятувального пункту, відбувалася евакуація маленьких дітей. Навіть присутність найріднішої та найдорожчої людини у світі – мами, її заспокійливі обійми та лагідний голос не могли вгамувати дитячий страх перед водяною навалою природи. Непросто було і зі старшими людьми, котрі, опинившись у зоні лиха, не хотіли покидати рідних домівок, у котрих прожили все життя. Але перед загрозою затоплення і вони згоджувалися на евакуацію, звичайно, з умовою, обов’язково повернутися додому після того, я к спаде повінь. Гірські рятувальники рятували людей, незважаючи на небезпеку, а вона підстерігала на кожному кроці. Бурхлива течія, котра ховала у своїх глибинах невидимі і підступні перешкоди – гострі штахети затоплених парканів та огорож, уламки зруйнованих будівель, відчахнуті гілки дерев. А то й бурхливі води, котрі будь-якої миті буквально могли стати смертельно небезпечними – від затопленої, але ще не відімкненої від електропостачання – трансформаторної станції…За останні дні Прикарпаття зітхнуло з полегкістю: синоптики обіцяють ясну і сонячну погоду, рівень води у ріках спадає, люди намагаються повертатися до звичного нормального життя. Але для прикарпатських рятувальників відпочинку та спокою не існує. Стихія продемонструвала свій непередбачуваний і невблаганний характер, протиставити якій можна тільки постійну готовність до дій за призначенням та злагоджені, чіткі і професійні дії у випадку виникнення надзвичайної ситуації, повідомляє Центр пропаганди ГУ МНС України в Івано-Франківській області.
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|