Серед розмаїття овочів чільне місце в українській кухні належить бурякам. Кращий сорт для використання в їжу – темно-червоний. У ньому міститься 1,5% білків, 9% вуглеводів, 0,1% крохмалю, 0,9% клітковини, 0,15% органічних кислот. Харчова цінність буряків невелика – 100 грамів продукту дає біля 40 калорій. Але, коли ми говоримо про користь буряків, то маємо на увазі не калорійність, а вміст у ньому вітамінів, мінеральних солей та інших біологічно активних речовин.
До складу буряків входять необхідні для організму амінокислоти – лізин, аргінін, глютамінова кислота, аспарагін, бетаін. Вміст у буряках бетаіну відіграє важливу роль в обмінних процесах, особливо в жировому обміні. Він забезпечує розщеплення і подальше засвоєння рослинних і тваринних жирів, покращує роботу печінки і запобігає жировому переродженню. Доведено, що бетаін в раціоні дитини стимулює її ріст і сприяє покращенню засвоєнню вітамінів.
Багатий буряк і вуглеводами: сахарозою, глюкозою і фруктозою. Буряк належить до овочів, які містять незначну кількість целюлози. Тому він може використовуватись для дієтичного харчування людей, що хворіють кишково-шлунковими захворюваннями. Особливо в цих випадках корисний сік із сирих буряків. Дубильні речовини, що містяться у буряках, мають властивість покращувати засвоєння та дію вітаміну С.
Пектинових речовин у буряках більше, ніж в яблуках і моркві – 4,8-7,2%. Вони пригнічують дію гнильних бактерій кишківника.
Багато в буряках і вітамінів. Так, в одному кілограмі продукту міститься 100-200 мг вітаміну С, біля 6,5 мл вітаміну РР (нікотинової кислоти), 0,5 вітаміну В1, 71 мл вітаміну В2, 11мл пантотенової кислоти, біля 400 мл вітаміну Р, а також у незначній кількості вітаміну А. Вітамін С бере участь в обмінних процесах, особливо нормалізує білковий обмін, регулює холестерин.
Різноманітний і мінеральний склад буряків – калій, натрій, кальцій, магній, залізо, фосфор, сірка, а також мікроелементи, такі як бор, йод, кобальт, марганець, молібден, фтор, цинк. Тому буряк відіграє важливу роль у профілактиці і лікуванні подагри, сечокислого діатезу. Високий вміст заліза і кобальту роблять червоний буряк цінним продуктом для лікування людей, хворих анемією.
Буряки можна використовувати в їжу як у вареному, так і в сирому вигляді. Корисний сік із сирих червоних буряків, який має властивість знижувати артеріальний тиск. У народній медицині для підвищення гемоглобіну в крові буряки вживають разом з морквою і чорною редькою. Низька калорійність буряків і наявність в ньому набору вітамінів, біологічно-активних речовин дозволяє використовувати його для харчування людей з надлишковою вагою та ожирінням. Рекомендується він і людям середнього і похилого віку, які хворіють на гіпертонію і атеросклероз.
Для збереження вітамінів в овочах потрібно зберігати їх у темному прохолодному місці, зів’ялі овочі втрачають свої харчові цінності. Харчова цінність овочевих страв підвищується при додаванні до них рослинних олій. Добова норма овочів для людини — біля 500 г.
Автор: Ігор ВОЙТОВИЧ, санітарний лікар з гігієни харчування, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|