Піп Іван, Чорна гора, Попіван. Так називають найцікавішу, найзагадковішу і найбільш віддалену від автошляхів вершину українських Карпат. Її висота — 2028 метрів над рівнем моря, що менше тільки від Говерли (2061 м) і Бребенескул (2036 м). Але за доступністю, напевно, найважча. З нагоди 1020-ї річниці хрещення Руси-України у ФОСК “Прикарпаття” організували експедиційний похід від Говерли до Піп Івана.
Нашій експедиції в складі Андрія Білого, Олега Дем’янюка, Романа Мельничука і автора цих рядків дуже пощастило. Щоденні дощі, які не вщухають на високогір’ї, 7 липня призупинились. Хмари розступилися наче вимушено, аби всі, хто на Івана вирішили подорожувати Чорногірським хребтом, отримали неперевершену насолоду. Наш маршрут проліг від підніжжя Говерли через метеостанцію попід гору Пожежевську до озера Несамовите. Далі чорногірськими двотисячниками: Ребра, Гутин-Томнатик, Бребенескул, а також Менчул, Дземброню та Піп Іван. Потім через Вухатий Камінь до підніжжя Смотрича. Всього 28 кілометрів нам вдалося здолати за десять годин пішої ходи. Без перебільшення, це є високим спортивно-туристичним досягненням. Але головне, що учасники експедиції за сприятливої погоди милувалися неперевершеною красою, яку дарували краєвиди Чорногірського масиву Карпат.
Легендарне озеро Несамовите зустріло нас кришталево чистою, до безодні прозорою водою. До речі, чистоту і порядок ми спостерігали на всьому маршруті, незважаючи на чисельні групи туристів.
Насолодившись прохолодною купеллю в Несамовитому, рушили далі на схід і швидко досягнули перевалу між вершинами Ребра і Гутин-Томнатик. Попереду відкрилася неперевершена красою панорама гір і долин. Найдальше виднілася Чорна гора (Піп Іван) з залишками польської обсерваторії, а за спиною в незвичному ракурсі милували наші допитливі погляди Говерла і Петрос. Високо в небі літав орел, а сонячні промені виблискували сяйвом на залишках снігу в ущелинах.
Зачаровані красою, ми раділи і тішилися, немов грайливі діти. Зрештою, серед величі гір Чорногірського хребта кожен почуває себе маленькою і безпомічною земною істотою. Але розуміння складності вибраного маршруту не дозволяло нам тривалий час зупинятися. Без привалів за сім годин від підніжжя Говерли ми дісталися до вершини Піп Іван.
Є версія, що назва Піп Іван походить від священика Івана, який на свято Івана Купала очолював походи місцевих жителів на гору для збору цілющого гірського зілля. Ще говорять, наче сама гора нагадує попа в рясі. Однак давня і тому, за логікою, правильна назва Попіван із наголосом на другому складі говорить про те, що тут постійно дмуть сильні вітри. Вони завивають, поспівують, “попівають”. Це ми цілком відчули.
Є й інша назва вершини — Чорна гора. Вона й справді, з усіх боків виглядає грізною, темною, аж чорною. Гуцули розповідають, наче колись на її вершині була величезна скеля і легендарний Довбуш убив на ній “чорну біду” (тобто, чорта). Ніби від цього скеля почорніла й гору назвали Чорною.
Але основна своєрідність Попівана полягає в тому, що його вершина увінчана грандіозною кам’яною будівлею. Взимку колишня обсерваторія так обростає снігом і льодом, що її назвали “Білим слоном”.
Тривалий час любуватися пейзажами з Попівана не довелося, бо сонце вже ховалося десь далеко на Закарпатті, аж за Близницями. Незважаючи на втому, ми поспішили донизу. Зважаючи на восьмигодинний похід, вирішили спускатися не через Смотрич, а повз нього, трохи поволіше, хоч і довшим шляхом через Вухатий камінь у село Дземброня.
Із заходом сонця, втомлені, але безмежно радісні і щасливі, ми від’їжджали по домівках з надією неодмінно, бодай ще хоч раз, повторити пройдений на Івана Купала маршрут.
Автор: Василь БУДЖАК, керівник експедиції, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|