Ще в 2002 році постановою Кабінету міністрів України № 1958 створено Державну інспекцію з контролю за використанням й охороною земель (держземінспекція) – урядовий орган державного управління у складі Держкомзему. У Прикарпатті діє її територіальний підрозділ – Управління з контролю за використанням та охороною земель в Івано-Франківській області.
Основні завдання – участь у реалізації державної політики у сфері земельних відносин, організація та здійснення державного контролю за використанням і охороною земель, а також узагальнення практики застосування земельного законодавства та розроблення пропозицій щодо його вдосконалення. У своїй діяльності держземінспекція керується Конституцією, Земельним кодексом та іншими законами України, актами Президента і Кабінету міністрів та наказами Держкомзему. При цьому при перевірках за виконанням вимог земельного законодавства державні інспектори дотримуються як загальних правових принципів, так і спеціальних, характерних для земельного законодавства, а саме: забезпечення раціонального використання та охорони земель як основного національного багатства, що перебуває під особливою охороною держави; пріоритету вимог екологічної безпеки над економічними інтересами; повного відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю; поєднання заходів економічного стимулювання і відповідальності.
Держземінспекція організовує і здійснює державний контроль за дотриманням органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами земельного законодавства; порядком набуття і реалізації права на землю, в тому числі водного і лісового фонду; використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення; дотриманням законодавства при укладанні цивільно-правових угод, наданні у користування, передачі у власність, вилученні (викупі) земельних ділянок; розміщенням, проектуванням, будівництвом та введенням у дію об’єктів, які негативно впливають або можуть вплинути на стан земель; виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час гірничовидобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов’язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасної рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом; дотриманням порядку відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва; здійсненням державної експертизи містобудівної і землевпорядної документації; вживає заходів для усунення порушень земельного законодавства, в тому числі щодо повернення самовільно захоплених земельних ділянок їхнім власникам або користувачам; видає спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву; бере участь у розробленні проектів нормативно-правових актів із питань державного контролю за використанням та охороною земель; уносить до органів виконавчої влади або місцевого самоврядування клопотання щодо приведення у відповідність із законодавством рішень про регулювання земельних відносин, використання та охорону земель; обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, здійснення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт із порушенням вимог земельного законодавства; припинення будівництва та експлуатації об’єктів до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їхніх наслідків; припинення права користування земельною ділянкою; надає методичну допомогу і рекомендації органам влади, власникам землі, землекористувачам.
При цьому держземінспекція має право складати акти перевірок, протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення, а також подавати до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов’язкові для виконання вказівки (приписи); безперешкодно обстежувати земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для усних або письмових пояснень, пов’язаних із порушенням земельного законодавства; передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачають ознаки злочину; здійснювати звукозапис, кіно-, фото- і відеозйомку як допоміжний запобіжний засіб; звертатися до органів прокуратури з клопотанням про подання позову до суду щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, термін користування якими закінчився.
Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюють шляхом перевірок, розгляду звернень юридичних і фізичних осіб, документації із землеустрою тощо. При цьому держава одночасно передбачає відповідальність за невиконання або неналежне виконання обов’язків державними інспекторами згідно із законом та гарантує захист посадових осіб спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і членів їхніх сімей від злочинних посягань та інших протиправних дій.
В Івано-Франківській області спеціалісти управління за І квартал 2008 р. здійснили 269 перевірок, виявлено 154 порушення чинного земельного законодавства на загальній площі 13748,1 га, винесено 115 приписів про усунення порушень, складено 93 протоколи і 69 постанов на загальну суму 10948 грн., стягнуто 18 штрафів – 3978 грн., направлено 112 клопотань в органи влади про усунення порушень, 92 матеріали перевірок – в органи прокуратури.
Джерело: Управління з контролю за використанням та охороною земель в Івано-Франківській обл., “Коломийський вісник”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|