Над Коломиєю стояв гарячий липень 1988 року. Давнє покутське місто, вмите теплим нічним дощем, лежало зеленими раменами посеред барвистих квітників і дихало ранковою свіжістю. Густе плетиво вузьких коломийських вулиць губилося поміж маєва яблуневих садів. І лише сіре середмістя, порізане десятками вулиць, лежало на своїх бетонових плитах, мов на розігрітій пательні, і важко дихало.
Коломия, як і більшість західноукраїнських міст на той час, з підвищеною увагою прислухалася до останніх новин з Прибалтики. Особливою популярністю користувалися повідомлення з Вільнюса про створення ще наразі маловідомих неформальних об’єднань, про масові несанкціоновані мітинги та про перші сутички з каральними органами. Національна свідомість прибалтійців завжди стояла на голову вище від усіх решти, в тому числі й українців. Вони вчасно зорієнтувалися в горбачовських реформах, зробили з них правильні висновки і на тій основі побудували власні плани на майбутнє. Засоби масової інформації, які перебували під постійним контролем КГБ, уникали до певного часу будь-яких коментарів про прибалтійських неформалів, і лише методи особистих контактів, а також перші короткі листки самвидаву давали найповнішу інформацію про навколишні політичні події.
Ідея створення в Коломиї товариства, яке займалося б відродженням національної пам’яті, виношувалася серед інтелігенції міста ще від початку демократичних процесів. Справа була не лише нова, але й достатньо небезпечна і потребувала людей особливого складу, передусім, небайдужих до національних проблем, відважних. Тими першими, кому вдалося спільними зусиллями втілити ідею в життя, були Богдан Юращук, Володимир Машталер і Федір Коник. Кожен з них ішов до мети власним шляхом, і лише завдяки долі їхні шляхи згодом зійшлися в Коломиї.
Богдан Юращук, ще навчаючись у київському університеті, прилучився до національних процесів. Разом з Федором Коником, студентом журналістики цього ж столичного вишу, створювали серед молодіжного середовища невеликі групи ентузіастів історико-культурного відродження. Студенти крадькома перечитували “Історію України-Руси” М.Грушевського та іншу нелегальну літературу, а в березні на Шевченківські дні і також 22 травня у вишиванках разом з кобзарем Супруном їздили до Канева на могилу батька Тараса. Взимку на різдвяні свята, незважаючи на категоричну заборону деканату, створювали серед студентів гурти колядників. Ходили з колядою переважно до вже знаних старих українських інтелігентів, відомих літераторів, письменників, які, звичайно, більше остерігалися за безпеку студентів, ніж за себе, і за давнім українським звичаєм частували їх пампушками. З особливою теплотою приймав їх Олесь Гончар, знаменитий патріарх української культури.
Але це, на жаль, були лише поодинокі винятки, бо Київ, залишаючись у своїй більшості ще надовго “зачарованим на схід”, був байдужим до українського духу. Будь-яка ініціатива, яка мала на меті збудити його національну пам’ять, але виходила з позапартійно-комсомольського активу, викликала гострий спротив влади. Навіть студентів, незважаючи на їхнє традиційне вільнодумство, система не залишала безкарними – у 1982 році за національні переконання Федора Коника вигнали з університету.
Чужий холодний зросійщений Київ відштовхував від себе галицьких студентів, і в 1983 році Богдан Юращук перевівся до львівського університету. Львів, на відміну від Києва, мав свою перевагу. Тутешній клімат формувався саме на основі національної ідеї, яка ще продовжувала нуртувати не лише серед старої інтелігенції та професури, але й серед студентства. Навчаючись на останньому курсі, Юращук потоваришував з активістами львівського національного руху, зокрема часто зустрічався з відомими шістдесятниками Ігорем та Іриною Клинцями, навколо яких на той час гуртувалося львівське студентство.
1984 р. після закінчення університету Богдан Юращук перебрався до Коломиї, куди не раз, підтримуючи давні дружні стосунки, до нього приїздив Федір Коник. Саме у місті над Прутом вони згодом заклали основи майбутнього товариства. Навесні 1988 року Ф.Коник привіз з собою до Коломиї зразок-копію статуту рогатинського товариства “Дзвін”, на основі якого Богдан Юращук написав свій перший проект статуту. Відтоді ж, за взаємною домовленістю, Юращук став шукати осіб, які могли б увійти до товариства. Він активно зустрічався з однодумцями, знайомився з новими небайдужими до національних справ людьми. В основі розмов була переважно одна тема – політична ситуація в Україні. Саме в тих політичних бесідах, започаткованих ще в Києві та Львові, формувалися воля, переконання, національні принципи.
Серед осіб, котрі першими потрапили до списку Богдана Юращука як можливі претенденти майбутнього товариства, були брат Василь Юращук та Мирослав Самуляк. Згодом він вийшов на відомих коломийців Івана Білинкевича, Петра Кучірку, Ярослава Полатайчука, які, незважаючи на свій вік, виявили бажання співпрацювати.
З-під родинної стріхи Юращук виніс не лише батьківську любов до землі, квітучого саду та родинної пасіки, але й релігійне та патріотичне виховання. Ще з дитячих літ Богдан знав від старшого брата Василя, що в їхній родині віддавна є великі таємниці, але говорити про них категорично заборонено. Десь при кінці 1940-их за участь у збройній боротьбі проти радянської влади був заарештований татів брат Михайло Юращук і засуджений на 25 років каторги. Їхні обидва дідусі (по татовому плечі Семен Юращук з Матіївців і по маминому Василь Волощук з Перерова) воювали з москалями за Україну – Василь у січових стрільцях, а Семен в УГА. Батьки про це в хаті при дітях ніколи не згадували, але малі уже знали, що за такі розмови москалі можуть заарештувати тата, а їх усіх вивести до Сибіру. Лише у великі свята, коли до них з Перерова приїздили возом давноочікувані гості – дідусь Василь з численною і найдорожчою родиною і їхня хата наповнювалася святковим настроєм, безліччю розмов, частувань, а згодом і співів, про дітей поступово забували. Десь через годину-дві празнечний стіл нарешті вгамовувався, діти всідалися поблизу тата, а дідо Василь стиха розпочинав свої спогади про стрілецьку битву на горі Маківці, про криваву різню під Лисонею та про Львів. В кімнаті надовго запановувала тиша, і лише згодом тужлива батькова пісня про одинокий журавлиний клин, що в журбі та смутку останнім відлітав з рідних теплих країв і десь губився над чужим далеким морем, викликала в дітей першу гарячу сльозу. Батько завжди любив стрілецьку пісню, яку ще колись у молоді роки він разом із матір’ю співав у хорі “Просвіти”, і та пісня та надщерблена українська історія ще змалку запали в дитячі душі обидвох його синів – Богдана й Василя.
Автор: Степан АНДІРІЇШИН, “Коломийський вісник”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|