Стара Гута – одне з найбільш віддалених і найколоритніших сіл Івано-Франківщини. Вишукані гірські краєвиди межують тут з кричущою безгосподарністю. Розкішні котеджі – з скромними гуцульськими хатами.
Що можна почути біля сільського магазину?
Стара Гута – останній населений пункт на шляху в Горгани – скалисту і найбільш лісну частину Українських Карпат. Саме тут уривається дорога. Далі – ліс, кам’яні розсипи, шпилі гірських вершин.
…Йти сільськими вулицями суцільне задоволення. Чудова карпатська природа, дивовижно свіже повітря, заспокійливий шум гірської річки.
Ідилію порушують місцеві контрасти – розмиті гірською річкою береги, не відремонтовані дороги, неприбрані купи сміття.
Будинки в селі – різка протилежність. Старенькі скромні хати сусідять з розкішними особняками і котеджами з евробрусу. І “палаци” і “халупи” - чистенькі і доглянуті. Більшість подвір’їв біля житла засаджені квітами. Майже на кожному подвір’ї – капличка. Горяни ставлять такі – хто за власне здоров’я, хто – за здоров’я своїх рідних.
Біля сільського магазину знайомлюся з місцевими жителями. Від них дізнаюсь останні новини. Стару Гуту найближчим часом відвідає Віктор Ющенко. Оскільки охорона президентської резиденції “Синьогора” значно посилена.
Іншу новину селяни переказують значно жвавіше. Мова – про сільського голову Старої Гути, якого три місяців тому посадили за земельні махінації. В Івано-Франківську в “арештанта” буцімто знайшлися високі заступники. Тому скоріше за все його відпустять на волю. Як відпускали раніше – вже кілька разів.
Ні грибів, ні ягід
Глухим селом Стара Гута перестала бути наприкінці вісімдесятих. В цей період тут побудували для себе базу відпочинку російські нафтовики з “Нєфтєюганскгазу”. Велетенська турбаза “Гута” забезпечила роботою добру половину села. Однак п’ять років тому – з моменту коли нафтовий магнат Ходорковський опинився за гратами, турбаза перестала функціонувати. Весь цей час вона стоїть закритою.
Сьогодні значна частина гутян обслуговують майновий комплекс санаторія “Синьогора” а також дачі і котеджі високопоставлених чиновників і олігархів. Працюють гутяни, як правило, сторожами, покоївками, барменами, кухарями, водіями, підсобними робітниками. Сторожі, наприклад, щомісяця заробляють від тисячі до двох тисяч гривень. Кажуть, що найкраща заробітки в “вартівників”, що дбають за дачами МВС і російських олігархів.
Чи задоволені селяни сусідством з президентською резиденцією? На це запитання в Старій Гуті мені найчастіше відповідали так: “Коли тут не було цієї дачі, ми жили набагато спокійніше”.
Президентська дача для гутян – уособлення відразу кількох бід і багатьох нездійснених надій і сподівань. В їх числі – надія, що завдяки сусідству з президентом життя в селі кардинально зміниться. Сьогодні, кажуть гутяни, таких оптимістів в селі вже не залишилося.
- Раніше головними годувальниками тут були ліс і земля, – розповів тутешній житель Микола Дідух. – У повсякденному раціоні селян завжди було багато грибів. Гриби у нас сушили, маринували, солили, робили з них ікру. Сьогодні гриби довкола Старої Гути так просто не назбирати. З появою президентської дачі ми втратили найбагатший малинник і тисячі гектарів грибного лісу. Територію цю зарахували до резиденції і огородили парканом.
Земельне питання всіх зіпсувало
Найбільший клопіт – брак вільної землі в самому селі. Земельні ділянки в Старій Гуті почали активно розпродаватися одразу після зведення президентської дачі. “Поближче до гаранта” тоді потягнулися чиновники з його найближчого оточення, міністри, депутати Верховної Ради, різного калібру олігархи. В межах і поблизу села як гриби після дощу за високими парканами повиростали дорогі котеджі.
Сьогодні земля в Старій Гуті фактично на вагу золота. За сотку дають від трьох до п’яти тисяч доларів. Найбільш привабливі ділянки вже давно розпродані. Через земельний дефіцит в гутян виникло багато тупикових проблем – де облаштувати новий цвинтар, куди викидати сміття, де випасати худобу. Сміття в Старій Гуті сьогодні можна побачити усюди – на сільській вулиці, на берегах Бистриці, під лісом. Корів гутяни нерідко ходять випасати за 10 кілометрів від села.
– Через землю людей в селі пересварили, поділили на заможних і бідних, – говорить Микола Дідух. – Відбувалося це по-різному. Дуже часто через земельні махінації. Приходять, наприклад, до місцевого господаря заїжджі бізнесмени (найчастіше це були кияни) і кажуть: ми “вибили” тут земельну ділянку, ти її на себе оформляєш, а потім нам продаєш. І пропонують за це 10-15 тисяч доларів. Є жителі, яким такі пропозиції надходили по кілька разів. Сьогодні вони їздять на дорогих іномарках, будуються, оплачують дітям вищу освіту. А інші, яких обійшли стороною, ледве зводять кільці з кінцями. Яка тут може бути між селянами згода?…
Замість епілогу
З Старої Гути до Івано-Франківська я повертався рейсовим автобусом. Автобус був забитий місцевими. які доїжджали до церкви. Сварка спалахнула, коли водій повідомив про підвищення тарифів на проїзд. Селяни почали викрикувати, що водій нажився на гутівській землі. Продав землю, купив автобус, а тепер наживається на них. Опісля почали сваритися між собою. З’ясовувати, хто скільки перепродав наділів, а кому не дали навіть батьківську землю приватизувати. Біля церкви люди зійшли…
Автор: Віктор Правденко,, Західна інформаційна корпорація
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|