Унікальним тембром голосу вона підкорила Америку, навперебій сипалися концертні пропозиції, а великі компанії запрошували озвучити їхню рекламу. Гроші від цього дівчина відкладала, щоб здійснити мрію - побачити Україну й подарувати землякам записи своїх пісень.
Якби мрія збулася повністю, співачка, можливо, приїхала б у Коломийщину, в село Ліски, куди свого часу з Тернопільщини перебрався її дідусь Олексій Цісик. Тато Квітки Володимир виростав у багатодітній родині з братами Миколою, Євгеном, Ізидором, Корнелем, Зеником та сестрою Іванною. Олексій Цісик працював на залізній дорозі, мав велику пасіку. Жили під лісом, ще й нині цю місцину в Лісках називають Цісиковою. На сільському цвинтарі похована татова мама, бабуся Квітки. У місті над Прутом мешкав стрийко Євген, в минулому січовий стрілець, диригент галицьких театрів, композитор. Працював у музичній школі, в будинку вчителя, в школі № 8, де вів хор. Похований 1956 р. на старому коломийському цвинтарі Монастирок.
Хто ж ця дівчина, яку в Америці нарекли Квіткою? Збираючи по крупинці відомості, з розповідей літніх коломийських інтелігентів, зокрема Іванни Станько, довідалася про емігрантів, подружжя Володимира Цісика з Лісок та Іванну (родом зі Львова, з прізвищем Лев). Покидаючи Україну 1944 р., скрипаль Володимир, випускник львівської консерваторії, зміг узяти з собою тільки скрипку. Це не завадило йому згодом викладати в Українському музичному інституті Америки. Квітка ж народилася в квітні 1953 р. в Нью-Йорку і теж виростала скрипалькою.
Акомпанувала їй старша сестра Марія (народжена 45-ого в німецькому таборі), згодом відома в світі піаністка, директор консерваторії в Сан-Франциско. Але дівчину притягувала не так скрипка, як спів. Володіючи рідкісним сопрано, наполегливо вчилася вокалу в професора, послідовника віденської оперної традиції Себастіана Енгельберга, закінчила Нью-Йоркську консерваторію. Досконала вокалістка Кейсі Цісик почувала себе вільно в будь-якому музичному стилі. 1977 р. отримала “Оскара” за кращу пісню для кіно. її запрошували до співпраці над альбомами поп-та рок-зірки, часто співала в хорі з майбутнім королем поп-музики Майклом Джексоном. Після музичної реклами “Кока-коли” від 1982 р. була єдиним і незмінним голосом компанії “Форд моторе”.
Одна з найбільш високооплачуваних виконавиць для радіо і телебачення, успішна американка в душі залишалася українкою, хотіла співати для Вітчизни, яку мріяла побачити. Свій перший альбом у 1980 р. так і назвала “Пісні з України”, але батьківщину відвідала єдиний раз у 1983-ому, з мамою, дуже коротко, а про виступи не було й мови. Другий україномовний альбом “Два кольори” вийшов 1989 р. До запису залучила найкращих інструментальних музикантів Нью-Йорка, яких не могли собі дозволити навіть відомі поп-зірки Нового світу. Партії роялю блискуче виконала сестра Марія. Аранжування окремих творів, зокрема Івасюкових пісень, дивовижно здійснив чоловік Квітки англієць Едвард Ракович. Два альбоми, яким немає рівних в українській легкій музиці, відомі в світі, зібрали багато нагород в Канаді, номіновані 1990 р. на “Греммі”. Чи можна їх придбати в Україні? Кажуть, іноді на столичному майдані Незалежності біля Головпошти на розкладці, де реалізують записи українських виконавців, щастило декому.
Після проголошення незалежності співачка мріяла приїхати з концертами в Україну. Але не судилося. Навесні 1998 р. сотні музичних радіостанцій Америки передали, що чудовий голос пішов зі світу живих. Причина смерті - рак, як і в її мами та сестри Марії. (До речі, батько, відомий скрипаль, помер на сцені під час концерту). За океаном у пам’ять про Квітку Цісик заснували фонд підтримки музично обдарованих дітей, а про сестру Марію - фонд “Адже життя прекрасне”, який збирає кошти на закупівлю мамографічного обладнання для України.
У місті над Прутом не доводилося бачити в продажу всесвітньо відомі пісенні альбоми Квітки, але одна з вулиць носить ім’я Цісиків.
Автор: Мирослава ГРУШЕВСЬКА, “Коломийський вісник”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|