В Європі, в США, в Китаї інфляція б’є рекорди. В перспективі Україна зможе на цьому заробити.
Світова економіка вступила у нову епоху надвисоких цін на нафту та харчі. В Україні, яка є часткою світової економіки, відбуваються ті ж процеси. “І нашому суспільству доведеться пристосовуватися до нових цінових умов”, - заявив на нещодавній прес-конференції директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.
Характеризуючи ситуацію в світі, економіст відзначив стрімкий ріст цін на нафту протягом останніх двох років. Якщо у грудні 2006 барель сирої нафти коштував у середньому 65 доларів, то вже 18 березня 2008 року -105 доларів за барель. Світова економіка увійшла в епоху, коли ціни на нафту сягнули якісно нового рівня. Зрозуміло, що першими вплив цього відчули країни, що імпортують нафту, у тому числі й Україна.
За рік світові ціни на харчі виросли на 40%. При цьому тільки у лютому 2008 ціни на продовольчі товари збільшилися на 39% у порівнянні з минулим роком. Навіть у благополучній Європі, у зоні євро, спостерігається рекордна з 1998 року інфляція. У США ріст цін на продукти харчування найбільший за період з 1990 року. Стрімке зростання попиту, особливо на м’ясо та молоко, сталося в Китаї та Індії. У Китаї споживання м’яса на душу населення зросло на 150% у порівнянні з 1980 роком, а ціна на свинину минулого року виросла на 58%.
Харчі дорожчають ще й тому, що дорожчає нафта. І надалі, кажуть експерти, роль “нафтового” фактора буде тільки зростати. Адже високі ціни на нафту спонукають багато країн переходити на виробництво біопалива та скорочувати посівні площі на продовольчі культури.
Що ж має зробити влада в Україні, щоби пом’якшити наслідки світової гонки цін для наших громадян? Перш за все, вважає Ігор Бураковський, аграрна Україна має скористатися нагодою й запропонувати свою продукцію на світовому ринку. Але для цього необхідно спочатку навести лад у нашому сільському господарстві, залучити капітали, зробити його ефективним. Тож це - завдання уряду на середньострокову перспективу.
А нині треба реформувати систему соціального захисту населення, щоби реально допомогти найбіднішим. Урядові, який нині змушений боротися і з спадщиною попередників, які залишили після себе 17% інфляції, і з наслідками світової кризи, конче необхідна політична та суспільна підтримка. Без неї Кабміну буде вкрай важко запровадити свій антиінфляційний план, вжити заходів, на які попередній уряд так і не спромігся. “Високі чиновники мають уникати апокаліпсичних оцінок, коли йдеться про інфляцію. Боротьбу з нею треба вивести за рамки політичних дискусій, об’єднавши для цього не тільки всі гілки влади, а й політичні сили”, - переконаний економіст Ігор Бураковський.
Автор: Ірина НОВОСАД
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|