Виборюючи своє місце під сонцем, людство вже давно втрутилося в дарвіністський процес боротьби за виживання. Та ж ромашка, котра милує око десь на узбіччі дороги чи у вуличних продавчинь, є водночас шкідником для культурних рослин, якого нещадно винищують на полях. Зокрема, й про це ведемо мову з начальником державної інспекції захисту рослин Коломийського району Михайлом ТОМАЩУКОМ.
— Чим саме займається очолювана Вами служба?
— У завданнях нашої інспекції — контроль за захистом рослин від шкідливих організмів — кліщі, комахи, мікроорганізми, різні хвороби, бур’яни. І хоча в сфері інтересів інспекції всі рослини, і лісові дерева, і чагарники, і квіти, та основний наголос все ж робимо на захисті сільськогосподарських рослин. Вивчаємо також ринок пестицидів, проводимо відповідну експертизу — здаємо на аналіз для виявлення підробок, вивчаємо баланс потреби і надходження пестицидів у районі. Організовуємо впровадження інтегрованої системи захисту рослин, нових технологій вирощування сільськогосподарських рослин із мінімальними затратами пестицидів. Організовуємо спостереження за фітосанітарним станом рослин, беремо участь у розробці прогнозів поширення шкідників, хвороб, бур’янів.
— І в чому саме полягає спостереження?
— Виїжджаємо на базові господарства, а саме: дослідну станцію. АТЗТ “Степан Мельничук”, ПАФ “Вільна Україна”. ТзОВ “Корнич”. тому шо всі вони вирощують усе коло сільськогосподарських культур. На їхніх полях візуально визначаємо загальний стан рослин. Так. торік нам вдалося вчасно виявити пошкодження кукурудзи стебловим кукурудзяним метеликом. Відповідну інформацію щомісяця передаємо в область, інспекцію і в РДА.
За 2007 рік обстежено, задля виявлення зараження шкідливими організмами, сільськогосподарських угідь на площі 180 тисяч гектарів (при плані — 175.4 тис). Можна також констатувати, що розплідниками шкідливих організмів є невжитки. межі. Так, зросла кількість хлібної жужелиці, дротяників, медведки. А загалом, поширеними у наших краях шкідниками є ріпаковий квіткоїд, попелиця, льонові блішки, мишовидні гризуни, плодожерки, більш відомі як яблучні черв’ячки, капустяний білан, кліщі. На зернових поширені такі хвороби, як кореневі гнилі, гельмінтоспоріоз, септоріоз, борошниста роса, фітофтора картопляна. Серед бур янів — осот, куряче просо, пирій, хвощ польовий, лобода, підмареник чіпкий, ромашка, берізка, лишай сизий, талабан. І хоча серед них є чимало лікарських рослин, але на полі — вони шкідники.
— Чималий перелік шкідників, за котрими треба пантрувати та й боротися…
— Торік проведено боротьбу на площі 8068 га: з хворобами — на 3049 га, шкідниками — 11219 га; протруєно 1728 тонн насіння ярих і озимих зернових. Восени проводили внесення пестицидів: проти підмареника ціпкого — 505 га, пирію — 558 га, ріпакового фолікуру — 230 ra. Здійснюємо контроль за проведенням вчасної боротьби зі шкідливими організмами, а непутящим господарям, котрі баряться, можемо і припис дати. Забираємо також проби протруєного насіння, ґрунту, води з місць, де вносили гербіциди, і самі препарати для передачі їх у Закарпатську токсикологічну лабораторію. Контролюємо крамниці (а їх чотири у місті), які торгують пестицидами, чи зареєстрований їхній товар в Україні, чи має сертифікат якості.
Надаємо усні безкоштовні консультації (тел. 5-08-78) щодо боротьби зі шкідниками, а також — практичну допомогу для регулювання обприскувачів пестицидів (забагато — зле, замало — ефекту не буде). Навчаємо людей, які працюють з пестицидами, правильному поводженню з цією отрутою.
Усю цю роботу здійснюють два працівники. Крім мене, у відділі ще працює провідний спеціаліст Тетяна Соповська.
— Які ще методи захисту рослин існують, крім пестицидів?
— Загалом, існує п’ять напрямів захисту рослин: агротехнічний (наприклад, лущення стерні), біологічний (наприклад, тихограма — муха, котра знищує інших шкідників), фізичний (звичайний обробіток землі, так би мовити, сапа в руки), механічний (грамотне застосування сівозмін) і, нарешті, хімічний, якому ми присвятили стільки часу.
Автор: Олег ПРОСКУРЯКОВ, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|