Село Черемхів, дорогою на Коломию, традиційно пропонує від зими до весни нехитрий крам — віники, перші весняні квіти, а ось уже тиждень — березовий сік. У пластмасових пляшках обабіч дороги його продають по чотири гривні за півтора літра.
Торгують переважно чоловіки, часто невеличкими компаніями. Зупиняємось. Василь Тарантюк — майстер з лозоплетіння і морж зі стажем зустрічає нас весело і навіть запрошує до себе в гості. Чоловік розповідає, що сік братимуть, поки бруньки не появляться. Він погоджується навіть показати нам сам процес. Переходимо дорогу, заглиблюємось у весняний березовий ліс, де під ногами пробиваються через товщу торішнього листя первоцвіти і бриндуші. Майже біля кожної берези — посудина, куди скапує сік.
— Можемо набрати і 100 літрів, — каже п. Василь, — бракує тари. Файно капає зараз… Чотири години — і пляшка наповнена.
Пан Василь вказує рукою на березу, котра має найсолодший сік — «такий, ніби з медом». «Два-три тижні попити — даю гарантію — нирки прочищає й оздоровлює», — додає співрозмовник.
Для найсмачнішого і найкориснішого соку обирають березу, не молодшу за 30 років і, звісно, подалі від траси. А сік березовий, підсолоджений медом і лимонним соком, — дійсно має неповторний смак.
Однак з’ясувалося, що таке, на перший погляд, безневинне явище, як відбір березового соку, що масово спостерігається нині, має й дещо інше потрактування. Звісно, як розповів начальник відділу Держуправління лісового господарства в Івано-Франківській області Руслан ОСТАШУК, згідно з чинним законодавством наші краяни мають право вільно перебувати й безплатно збирати для власного споживання ягоди, рослини, гриби тощо в лісах як державного підпорядкування, так і міжгосподарських та приватних. Це стосується і збору березового соку. Правда, не визначено максимальні розміри таких безплатних заготівель. Ці норми ще лише розробляють у Кабміні. Але правило, що для збору лісових дарів у так званих промислових обсягах, потрібно одержати спеціальний дозвіл, діє. Наскільки відомо, і в Коломийському держлісгоспі, і в Галицькому національному парку, на територіях яких спостерігається найбільший попит на березовий сік, такі дозволи видають.
– Питання про спецдозволи виникає лише тоді, коли йдеться про організовану заготівлю березового соку силами певних підприємств чи іншими замовниками, – роз’яснює директор Коломийського держлісгоспу іван РАВЛЮК. – Але поки що заявок на це до нас не надходило. Наразі лише ми проводимо в Хотимирському лісництві Тлумацького району підсочку (такий фаховий термін побутує в нашій галузі) беріз у промислових обсягах. Маємо згідно з відповідним договором заготовити цього року для фірми «Буковина-продукт» 25 тонн соку.
Але мушу принагідно зазначити, що здійснювати таку процедуру, яка травмує дерева, можна лише на тих ділянках беріз, котрі за віком підлягають під суцільну вирубку максимум через десять років. Робити ж це на інших березових площах категорично заборонено. Натомість що маємо назагал? Триває стихійний відбір соку без дотримання цього правила. Причому взагалі де попало. Навіть коло тих дерев, що ростуть біля сільських цвинтарів, можна помітити пластикові пляшки. Буває, що розпочинають відбір ще до початку сокоруху і продовжують його й до появи листя.
Зрозуміло, що не все і всюди можуть проконтролювати наші лісники. Але, як на мене, є й інші засоби приборкання стихії. Зазвичай сік заготовляють для реалізації. Та чи мають право заготівельники торгувати ним? Чи є в них відповідні патенти, сертифікати якості тощо? Практика показує, що продають, як правило, неочищений березовий сік. І невідомо, в які пляшки його розливають. Чи не в тих самих реалізують, в які й відібрали його? У всякому разі, навряд чи то стерильний посуд. Мабуть, тут домінує цілковита антисанітарія…
Таку саму позицію займають і екологи. Не наша справа, за словами начальника Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області Володимира ШУЛИГИ, ганятися за школярами чи й дорослими заготовлювачами соку, котрі зазвичай ввечері розставляють пластикові пляшки, а вранці забирають їх. Але відповідно повпливати на тих, хто торгує соком то тут, то там уздовж магістралей, мали б компетентні в такій комерції органи. І це, безперечно, посприяло би зменшенню масштабів стихії. З другого ж боку, самі потенційні покупці того товару мали б розуміти, що березовий сік – це не мітла чи кошик, а харчовий продукт, тож купувати його на обочині доріг усе-таки ризиковано.
Водночас інспекція контролює, чи належно в тих чи інших господарів лісу відпрацьовано систему охорони природи, в цьому разі продуктивних деревостанів від різного роду зазіхань. Тож якщо нинішній стихійно-масовий відбір соку дійсно завдає шкоди тим березам, які не підлягають під таку операцію, то, як виглядає, саме лісникам і належало б подбати про їхній захист. Хоча, зрозуміло, навряд чи хтось у лісі зважатиме нині на таблички з приписами чи заборонами. Але все-таки…
Автор: Леся ТУГАЙ, Василь МОРОЗ, Галичина
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|