Народ плюс мова — нація; народ плюс земля — населення. Це аксіома і спростувати її важко, як важко визнати тотожними поняття нації і поняття населення.
Чи не тому українська нація ніколи своє тривання не переривала, що впродовж усієї історії визначальним для неї було плекати рідну мову?
А де була колиска отієї мови? Та в наших селах, забатрачених й упосліджених різними займанцями. Панівна верства нерідко омоскалювалась, ополячувалась, онімечувалась, роздуваючи генофонд інших націй. Тому деякі мови вигасли, або стоять на межі зникнення, як, наприклад, каталонська, провансальська, гельська. Не пощастило ірландцям: їхня інтеліґенція завше тягнулася до англійської культури. Нині Ірландія — досить дивне територіально-державне утворення. Століттями воюють з англійською культурно-політичною експансією. А рідною, гельською, мовою, там розмовляють лише пастухи в горах і члени дивакуватого “товариства прихильників гельської мови”.
Візьмемо Францію. Для того, аби письменник з Провансу здобув собі загальнонаціональне визнання, він змушений писати французькою. (Зверніть увагу: провансальська мова — це не діалект, як у нас гуцульська говірка).
Мову нам необхідно плекати, як дерево, дбайливо й розумно, без ксенофобських перетягувань. Берегти її від чужоземного й рідного сміття. Що маю на увазі під “перетягуваннями”? Слід знати, що “в українській мові, як і в кожній розвиненій мові, тридцять відсотків слів запозичено з інших мов” (А.Івченко, лексикограф). Тому не варто з “фойє” алярмово втікати в рідну й таку теплу “клуню”.
Стрімко збагачуватись і наближуватися до сучасних лексичних норм українська мова почала тільки з 20 років минулого століття. У часи Шевченка мова носила суто побутовий окрас. Абстрактні поняття були, фактично, відсутні. Тому Шевченко нерідко вдавався до старослов’янізмів, або, як би тепер мовили, — русизмів. І недаремно свій щоденник він писав російською.
Візьмемо тепер Гоголя. Письменник Володимир Базилевський у статті “Інстинкт генія” (“Кур’єр Кривбасу”, лютий 2004) провів лексичне дослідження творів Миколи Гоголя. І прийшов до висновку, що “Мертві душі” письменник українською ніколи не написав би. Просто тому, що добрих 40 відсотків російських слів в українській мові на той час не існувало. З усіх його творів найбільш придатною для української була хіба що повість “Тарас Бульба” і то, якщо спростити психологічні замальовки. Отже, дорікати Гоголю, що писав російською, нема підстав.
Разом з тим, тогочасна українська народна мова була унікально багатою на різні відтінки. Коли Квітка-Основ’яненко написав свою “Марусю”, нею зачитувалися не лише українці, а й росіяни (аналогічний випадок з повістями Марко Вовчок). Успіх був настільки гучним, що письменникові порадили перекласти повість російською. І що б ви подумали? Переклад з тріском провалився: весь шарм мови пропав.
Що нині загрожує нашій мові? Не діалектизми (у побутовій лексиці вони шкоди не завдають — особливо, коли людина їх вживає свідомо), а суржик. Суржик слід відрізняти від діалекту. Фразеологізми, які побутують в центральній і східній Україні “скільки врем’я”, або “який час” — то не є діалект, вони не мають географічної прив’язки й не вироблялися століттями, як місцевий діалект. Суржик, — це сміттєзвалище, на якому різні епохи викидали свій непотріб. На суржику народ пісень не співає і суржиком не складають легенд.
Інша червоточина — кальки з російської, які пруть з екранів телевізорів. Ото воно, як казав один мій знайомий, мислить російською, а кривуляє українською. Немилосердно ріже слух, наприклад, фраза “Залиште мене в спокої” замість “Дайте мені спокій” і без ліку інших.
Мову треба відчувати душею, а при потребі — не гребувати й словником.
Автор: Андрій МАЛАЩУК, “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|