Івано-Франківщина стійко пасе задніх серед інших регіонів у такій наразі вельми форсованій згори кампанії, як ідентифікація худоби. Чому так сталося й як діяти, щоб найближчим часом виправити становище? Навколо цього теж ламали списи учасники обласної наради з проблем і перспектив прикарпатського молочного скотарства, яку провів заступник голови ОДА Василь Брус («Галичина» за 9 лютого). Нагадаємо, що взяття на відповідний облік кожної голови у вітчизняному тваринництві – одна з умов входження України до світової спільноти, зокрема до СОТ. Адже ідентифіковані корови й телята слугуватимуть для західних комерсантів свідченням того, що молоко від них і м’ясо з них – чисті, не заражені ніякими інфекціями і їх можна закуповувати на переробку. Тоді як на сировину від необлікованих тварин ніхто й оком не кине…
В більшості областей до цього підійшли з розумінням і вже завершують ту справу. Та на Прикарпатті її здійснили лише на 45 відсотків. Річ у тім, пояснює Богдан Романський, керівник державної агенції, яка відповідає за цю роботу, що в інших регіонах майже все стадо зосереджене в сільгосппідприємствах, тому там змогли організовано й порівняно швидко провести ідентифікацію. На Івано-Франківщині ж 85 відсотків усього поголів’я ВРХ «розкидані» по особистих селянських господарствах. Тож якщо в агроформуваннях цю справу теж закінчують, то в індивідуальному секторі вона ще дійсно далека від фінішу. Господарі, надто ж у сільській глибинці, неохоче йдуть назустріч агентам з ідентифікації. Їм не зовсім зрозуміло, навіщо номерувати їхніх годувальниць та ще й платити більше 20 гривень за процедуру реєстрації, якщо доти селяни століттями обходилися без цього. І вони не вірять, що настане пора, коли їхня живність, котра не матиме ідентифікаторів, опиниться поза законом і вони не зможуть ні молоко від неї продати, ні на забій здати.
З другого боку, очевидно, не так просто нечисленному загонові інспекторів агенції обійти всі сільські двори в кожному районі області й начепити бирки на вуха худобі. І хоча торік в області проідентифікували чи не найбільше в Україні ВРХ, вона все одно відстає за всіма параметрами від термінів проведення цієї роботи. Правда, гальмує процес і надмірно громіздка процедура ідентифікації. Скажімо, якщо людське немовля достатньо зареєструвати в районному чи міському РАЦСі, щоби воно стало повноцінним членом територіальної громади, а з досягненням повноліття юнак чи дівчина могли одержати на основі виданого там свідоцтва про народження паспорт, то кожне народжене теля мають зареєструвати і в обласній структурі, і в столичному відомстві – лише там, найвище, і присвоюють йому ідентифікаційний номер. Абсурд та й годі!
Кому це вигідно, запитують тваринники. І чи не можна істотно скоротити термін реєстрації як дорослої худоби, так і молодняка? Проте в державі, схоже, нікому відповісти їм на це. Тим часом 75 відсотків телят селяни збувають на м’ясо спритним ділкам. А ті й не питають за ідентифікатори. Вони купують навіть щойно народжених, м’ясо з котрих неперетравне чи й узагалі неїстівне, і начиняють ним ковбаси. І хто може поручитися, що таке теля не було інфіковане ще в утробі матері?
Водночас не все гаразд і з якістю молока. Передусім тому, що худоба хворіє, і ті процеси не завше видно неозброєним оком. Лише торік, скажімо, зафіксовано близько півтисячі випадків маститу в дійних корів. Скільки ж було їх насправді, ніхто не береться казати. У Богородчанському районі виявили сибірку, на Тисмениччині – туберкульозѕ Оскільки в нашому регіоні бракує йоду, то часто «гостює» у тварин і рак молочної залози…
Але і в тому разі, коли корови цілком здорові, сировину найвищого сорту на Прикарпатті ніхто навіть не продукує, твердять переробники. За їхніми словами, те, що вони купують у сільгосппідприємств, тягне лише на другий та перший ратунки. Тоді як від населення доводиться забирати суціль некондиційне молоко. Пояснюють це тим, що лише частина приймальних пунктів обладнана холодильними установками, що кормовий раціон в тієї худоби, яку доглядають у сільських дворах, зазвичай незбалансований і т.п.
Але, мабуть, найбільшу роль відіграє тут те, що чимало селян звикли ще з часів брежнєвського застою потроху розбавляти молоко сирою водою перед тим, як віднести його до молочарні. І, схоже, доки цю тенденцію не вдасться переламати, доти жодні інші заходи, спрямовані на підвищення якості того молока, яке продукує індивідуальний сектор, не дадуть бажаних результатів. Та коли все тут залишиться, як є, а Україна стане повноправним членом СОТ (орієнтовано в серпні 2008 р.), переробники можуть припинити закуповувати молоко в селян-одноосібників як таку сировину, котра не відповідає прийнятим у світі стандартам.
Очевидно, в молочному скотарстві Прикарпаття таки пора наводити лад. Аби воно невдовзі не опинилось, як мовиться, поза ринками збуту.
Джерело: Галичина
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|