Коломийський академічний обласний український драматичний театр імені Івана Озаркевича на своїй офіційній веб-сторінці відкрив новий розділ - “Легенди театру”.
2013 рік - знаменний в житті Коломийського театру. Колектив достойно зустрів свій 165-літній ювілей. Історія театру непроста, велична і, в той же час, - трагічна. Його неодноразово закривали, руйнували, відверто не помічали, замовчували, навмисно применшували його роль та значення. Його історія тісно вплетена в терновий вінок української культури та мистецтва. Періоди нападу на нашу культуру, спроби її знищення та нав’язування асиміляційних процесів співпадають з найбільш важкими та трагічними періодами Коломийського театру. І всякий раз він виживав, відроджувався та продовжував свою місію чесного та вірного служителя храму української Мельпомени. Завжди, в його історії, знаходилися люди, які підхоплювали естафету самовідданого і жертовного служіння українській театральній ідеї. Так було завжди!
Хтось відомий сучасникам, як то: актор театру і кіно, режисер Василь Симчич (ролі Захар Беркут - “Захар Беркут”, отець Мирон - “Білий птах з чорною ознакою” та інші); примадонна галицького театру Іванна Біберович; видатний режисер та актор Іван Біберович; організатор першого українського театру в Галичині Іван Озаркевич; видатні українські актори та режисери Володимир Блавацький та Микола Бенцаль; автор музики Гімну України Михайло Вербицький; знаменитий хореограф Ярослав Чуперчук; народний художник України Данило Нарбут та багато інших, які відомі широкому загалу. Проте, не всім відома їх роль в ствердженні Коломийського театру та їх значення та вплив на його розвиток. Поряд з цим, залишаються імена взагалі невідомі шанувальникам театрального мистецтва, або маловідомі, яких знає тільки вузьке коло дослідників історії театру. Це сталося в силу різних причин: десь замовчувало офіційне історикознавство, десь і невдячність сучасників, а десь і збіг обставин, невблаганний плин часу…
Наприклад, майже невідома постать Алоїса Ляйтнера… Це людина, яка створювала Коломийський театр разом з Іваном Озаркевичем, був режисером перших вистав театру. Так, член-кореспондент НАМ України, дослідник історії коломийського театру Ростислав Коломієць оцінюючи значення Івана Озаркевича для української культури робить висновок: “Так, як і слід ввести до культурного обігу українців ім`я Алоїса Ляйтнера, до якої нації б він не належав - німець? чех? - офіцера австрійської армії, який чудово володів українською мовою, організатора театральної справи у Коломиї, режисера і актора Коломийського театру”. А чи відомо, що саме Алоїсу Ляйтнеру належить перший в історії українського театру проект створення професійного театрального колективу - “Руський національний театр” (1850 р.)? А кому відомий Віктор Яншин? Саме за часів його художнього керівництва Коломийський театр здобув велике державне визнання - перемігши в 1954 році на Республіканському конкурсі-огляді професійних театрів. Пізніше, Віктор Яншин буде в числі організаторів Кримського українського музично-драматичного театру. А що відомо про драматурга, режисера та актора Ісидора Трембицького? Саме він відродив занепадаючи театральне життя в Коломиї. Вже за перший рік (1879) Коломийський театр очолюваний Трембицьким показав глядачам 20 прем’єрних вистав! Як вам така працездатність? А чи широко відомо постать Григорія Манька? Як же так? Це прима Харківської, а пізніше і Київської опери? Кінострічку Івана Кавалерідзе “Наталка Полтавка” 1936 року - пам’ятаєте? Роль Возного в ній виконав Григорій Манько. А під час другої світової війни він провідний актор Коломийського театру. А потім - еміграція на Захід… І ім’я Григорія Манька радянська історія театру стерла з своїх сторінок. Напевно, час пригадати? А чи відомо сучасному українському театралу ім’я Юрія Тодоріва - актора Коломийського театру? Чи знає хтось, як високо цінив його легендарний режисер, педагог Сергій Данченко? Після київських гастролей озарківчан Сергій Данченко сказав про Тодоріва, що це актор з яким можна творити Театр… Люди, які знали Данченка, до речі - скупого на похвалу та надзвичайно вимогливого до себе і оточуючих, - можуть зрозуміти, що стоїть за цими словами Маестро…
Перефразуємо відомий афоризм - театр, який не пам’ятає свого минулого, не знає своїх джерел - не достойний майбутнього. Створення сторінки “Легенди театру” - це скромна спроба нагадати сучасникам відомі імена і повернути незаслужено забуті. І не тільки!.. Це ще запрошення до дискусії, до діалогу всіх, кому небайдужа доля театру, кого цікавить його історія. Адміністрація інтернет-сайту, прес-служба Коломийського театру будуть щиро вдячні всім, хто висловить свою думку, зауваження, або доповнить наявну інформацію досі невідомим фактичним матеріалом.
Сторінка “Легенди театру” за посиланням http://teatr.kolomyya.org/legendy/
Прес-служба театру
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|