Юні івано-франківські кулінари стали переможцями Міжнародного конкурс Карпатської кулінарної спадщини серед учнів спеціалізованих навчальних закладів.
Такий захід проводиться вперше на території карпатських областей України. А тому сюди з’їхалися майбутні шеф-кухарі, власники ресторанів та туристичні менеджери із Угорщини, Румунії, Словаччини і кількох областей України.
- Наш регіон і карпатські території інших країн - привабливі для відпочивальників із десятків країн світу, - каже головна організаторка конкурсу Лада Маланій. - Тому головним завданням для наших юних кулінарів було представити традиційні карпатські страви, які з давніх-давен тут готували. Вони - наша карпатська кулінарна спадщина, яку ще й варто презентувати гостям в такому виконанні та подачі, аби всім приїжджим було цікаво й корисно це з’їсти і захотіти ще раз приїхати. До речі, перед конкурсом ми зібрали у спеціальну книгу ексклюзивні рецепти капатської кухні, якими зможуть послуговуватися наші заклади харччування.
А на конкурсі - усе серйозно і навіть суворо. Попередньо команди, які складалися із трьох юних кулінарів, представили на розгляд журі традиційні страви свого регіону: салат, основна страва та десерт. Журі вибирало та вирішувало, що вони готуватимуть. Перед кухарськими змаганнями попередньо було відомо, що готуватиме та чи інша команда. Перед юними кулінарами, які нервово мнули свої білі фартушки, стояли набори продуктів та 90 хвилин часу для приготування трьох страв. Але журі ще й звертало увагу на дуже багато різних моментів: підготовку та прибирання робочого місця, спосіб приготування, подачі і навіть дивилися на те, як нарізають овочі, фрукти чи м’ясо. Перед командами - презентаційні меню. На них - світлини вже готових страв, інгредієнти та назви.
- У Румунії для приготування багатьох страв з давніх-давен використовували багато кукурудзи, та борошна з неї, - розповідає Маріуара Мігня, студентка з північного університету міста Бая-Маре. - Тому й ми хочемо почастувати українців голубцями із кукурудзяною крупою з м’ясом. На десерт - “Аліванка” (печиво також із кукурудзяної муки.
Поруч з румунами над звичайнісінькою грушею “чаклують” дівчата з Бурштина, наповнюючи її… козячим сиром. Це настільки незвично, що вирішую запитати, звідкіля на Прикарпатті взявся такий десерт.
- Можна сказати, що це вже наша фантазія, але лише з місцевих екологічнор чистих і традиційних продуктів, це смачно і дуже корисно, - пояснює Люба Сисак, старший майстер кулінарного напрямку Бурштинського торговельно-економічного коледжу Київського Національного торговельно-економічного університету. - Спочатку ми грушу відварюємо у цукровому сиропі з додаванням різних спецій та приправ, наповнюємо підсолодженим козячим сиром та запікаємо. Зверху утворюється легка карамельна скоринка, словом - смакота.
Проте найкращими таки визнали господарів змагань. Їхні страви: сальтисон з хріном і квасолею, карманадля з грибами, яблуками та кабачками із вершково-грибним соусом та прикарпатська бабка із кукурудзяної крупи, журавлини і м’яти так усім засмакувала, що юних івано-франківськів визнали найвправнішими кулінарами серед європейських країн Карпатського регіону. Вони отримали цінні призи та великий стимул і бажання упроваджувати свої знання і вміння для туристичного розвитку Прикарпаття.
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|