Під таким гаслом за співпраці Коломийської міської ради, Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника та адвоката Михайла Петріва в Коломиї 29 вересня 2011р. року відбудеться Друге січове свято, яке проводиться під гаслом “Молодь вивчає історію рідного краю”.
Початок Січового свята о 15.00 на площі перед пам’ятною дошкою Кирилові Трильовському (на перетені вул. Валова та Театральна).
Свято розпочнеться урочистою ходою середмістям колони студентів Коломийського педагогічного коледжу під звуки січових мелодій у виконанні муніципального духового оркестру. Очолювати колону будуть прапороносці державного прапору України та прапору навчального закладу.
Тридцять дві студентки коледжу в урочистому січовому одязі під звуки духового оркестру виконають руханкові вправи, які є реконструкцією січових вправ початку ХХ ст. з сучасними елементами руханки.
Ведучою цього дійства буде начальник відділу культури і туризму Коломийської міської ради Уляна Мандрусяк. Свято буде освячене владиками українських церков. Відкриється свято виступом директора Коломийського педагогічного коледжу Валерія Ковтуна, який розповість про історію та сучасність проведення січових свят, їх вплив на формування патріотичного світогляду сучасної молоді через призму вивчення історії рідного краю та об’єднавчу місію таких заходів в підготовці молоді до розбудови нашої держави.
Державний гімн України та січові пісні у виконанні зведених хорів “Просвіти” (керівник Роман Хімей) та “Жайвору” (керівник Михайло Гринюк) підкреслить величність Січового свята.
З вітальними словами до молоді звернеться Коломийський міський голова п.Ігор Слюзар, голова коломийської районної державної адміністрації п.Михайло Негрич, начальник управління освіти облдержадміністрації Зінаїда Болюк, начальник управління культури облдержадміністрації Володимир Федорак, начальник управління освіти Коломийської міської ради Марія Грицан а від імені молоді області виступить Голова молодіжної ради облдержадміністрації Марія Крисюк. Від імені студентської молоді міста виступить голова студентської ради педагогічного коледжу і голова молодіжної ради міста Інна Якуб’як та студенти і учні інших навчальних закладів.
Січове свято продовжиться музичними виступами студентів Коломийського педагогічного, медичного та політехнічного коледжів, економіко-правового коледжу Київського національного торговельно-економічного університету, учнів Коломийської гімназії ім. М.Грушевського та представників учнівської молоді Коломийського району.
За ініціативи Валерія Ковтуна заснована серія листівок: “Вивчай нашу історію”, перший випуск якої присвячений засновнику та ідейному натхненнику “Січей” Кирилу Трильовському. Листівка із портретом Кирила Трильовського та біографічною довідкою про нього буде презентовано усім учасникам та гостям свята. Ілюстративний історичний матеріал, який розміщений на трьох банерах і присвячений: товариству “СІЧ”, Українським Січовим стрільцям та Першому січовому святу в Коломиї (30.09.2010), а також чотири банери з зображенням старовинних будівель нашого міста презентовані на Січовому святі адвокатом Михайлом Петрівим.
Друге січове свято набуло статусу міськрайонного молодіжного свята, яке буде проходити щорічно у вересні місяці, а тому запрошуємо до його участі молодь нашого краю та усієї України.
Споглядаючи на це дійство та участь у ньому молоді ніби повертаєшся у вир історії на століття, переконуєшся у незнищенності українського духу, патріотичності сучасної молоді та їх готовності і надалі розбудовувати нашу державу.
Принагідно зазначимо, що Перше січове свято за часів незалежності України відбулося 30 вересня 2010 р. в Коломиї під гаслом: “Шануймо минуле заради майбутнього… Адвокат Кирило Трильовський – “Січовий Батько”, у рамках святкування 110 річниці заснування “Січі” та відкриття з цієї нагоди пам’ятної дошки з барельєфом Кирила Трильовського.
За ініціативи Коломийського педагогічного коледжу під час церемонії відкриття пам’ятної таблиці відбулося широкомасштабне Перше січове свято за участі студентів коледжу, які під звуки духового оркестру виконали січові вправи, що стало початком відродження у Коломиї січових свят. Участь у дійстві взяло керівництво області, міста та району, представники політичних партій та громадських організацій міста та району.
Інформацію та фоторепортаж про відкриття пам’ятної дошки з барельєфом Кирила Трильовського та проведення Першого січового свята дивіться відео-репортаж
Січові свята в Україні мають давню і пізнавальну історію та беруть свій початок від початку ХХ ст. Знаменна подія в історії не тільки Галичини, а й усієї України відбулася 5 травня 1900 р., коли Кирило Трильовський організував у селі Завалля Снятинського повіту українське пожежно-гімнастичне товариство “Січ”. Невдовзі діяльність “Січей” поширилася як на Снятинський і Коломийський повіти, так і на всю Галичину.
Вже в перші роки діяльності “Січей” українське населення демонструвало підтримку в діяльності січей. Одним з проявів живучості січової ідеї стали січові свята. За період 1902-1914 рр. відбулося шість січових свят в Галичині та два на Буковині. З ініціативи Кирила Трильовського 6 червня 1902 р. в Коломиї відбулося перше в Галичині січове свято за участю кілька сотень січовиків, які в січових одностроях: хлопці з топірцями та списами, а дівчата – зі стрічками та вінками промарширували середмістям виконуючи українські пісні а на майдані на березі Прута провели вистави та січові вправи. Друге загальнокрайове січове свято відбулося в Коломиї 28 червня 1903 р. а 31 липня 1904р. відбулося повітове січове свято в Снятині. Третє січове свято відбулося в Станіславі за участю галицьких та буковинських “Січей”. У Коломиї 31 травня 1909 року відбулося четверте січове свято на честь гетьмана Івана Мазепи та на згадку про битву під Полтавою в 1709 р. Спеціально до свята В.Пачовський написав славну пісню “Січ іде”. Свято відбулося за великої участі січовиків та гостей серед яких були Т.Старух, В.Стефаник, делегації “Сокола-Батька” зі Львова, українські посли до Галицького сейму та відомий український письменник Михайло Коцюбинський, який був зворушений таким національним піднесенням галицьких українців. 1911 року відбулося п’яте січове свято у Станіславі, в якому, окрім січовиків Галичини і Буковини, взяли участь представники хорватських та слов’янських “Соколів”, а також українські депутати віденського парламенту соціал-демократичного спрямування. Величаво відбулося шосте загально крайове січове свято в Снятині в липні 1912р. за участі більше дев’яти тисяч січовиків з Галичини а від буковинських “Січей” прибуло близько п’ятсот січовиків. Буковинські “Січі” незважаючи на те, що не могли зібрати на січові свята такої великої кількості учасників, як це було в Галичині, все ж вони проходили патріотично-величаво, що було свідченням того, що січових рух та ідея пустила глибоке патріотичне коріння серед українського населення краю. Січі мали визначальний вплив на підвищення культурно-освітнього галицького та буковинського селянства через організацію читалень для населення. Своєю багатогранною діяльністю “Січі” засвідчили, що вони стали важливим консолідуючим фактором в українському національному русі Галичини й Буковини.
З правдивою повагою,
УЛЯНА МАНДРУСЯК, начальник відділу культури і туризму Коломийської міської ради
Валерій КОВТУН, директор Коломийського педагогічного коледжу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника
Михайло ПЕТРІВ, адвокат
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|