До кінця року з Калуша буде вивезено 11,5 тис. тонн гексахлорбензолу — надзвичайно токсичного органічного забруднювача, що відноситься до першої категорії небезпеки. За інформацією Івано-Франківської облдержадміністрації, днями область отримала 104 млн. гривень. Відтак, відповідні роботи — на старті. Загалом на вивезення гексахлорбензолу потрібно 298 млн. гривень. Отож, решту суми має надійти вже у жовтні.
На виконання Указу Президента України від 10 лютого 2010 року №145 та розпорядження Кабінету Міністрів України №381 від 2 березня “Про деякі заходи, пов’язані з ліквідацією наслідків надзвичайної екологічної ситуації на території міста Калуша та сіл Кропивника і Сівки-Калуської Калуського району” Івано-Франківська область отримала з Резервного фонду Державного бюджету України перший транш — 104 млн. гривень. Про це у вівторок повідомив голова ОДА Михайло Вишиванюк.
Водночас його перший заступник Василь Плавюк, який займається вирішенням калуської проблеми, зазначив: разом із Кабміном та профільними міністерствами опрацьовано відповідні матеріали та визначено фінансування робіт із вивезення гексахлорбензолу з території Калуша у розмірі 298 млн. гривень. Визначено також єдиного виконавця цих робіт — державне підприємство “Національний центр поводження з небезпечними відходами” при Міністерстві навколишнього природного середовища України. Решту коштів, як зазначив Василь Плавюк, надійдуть у жовтні.
Наразі розпочато підготовчі роботи. За інформацією “Вікон”, підприємство, яке займатиметься вивезенням гексахлорбензолу, вже дислокує техніку та людей поблизу захоронення. Безпосередні роботи мають розпочатися найближчим часом. Із Калуша гексахлорбензол вивозитимуть залізницею. Його кінцевий пункт — Англія, де і має відбутися утилізація.
Довідка. У 1974-1998 рр. на території колишнього Калуського хіміко-металургійного комбінату працювала технологічна лінія з виробництва чотирихлористого вуглецю та перхлоретилену. У процесі виробництва, яке включає пряме хлорування промислової вуглецевої сировини, утворилися тверді відходи (осмоли), які віднесено до першого класу небезпеки із вмістом гексахлорбензолу понад 90%.
Проектною документацією виробництва чотирихлористого вуглецю та перхлоретилену передбачалося два варіанти знешкодження гексахлорбензолу: спалювання та захоронення. Оскільки фізико-хімічні властивості цих відходів не відповідали технічним умовам процесу спалювання, воно не здійснювалося. Відтак, відходи гексахлорбензолу розміщувалися на полігоні твердих токсичних відходів, на відведеній ділянці площею 5,12 га.
Полігон введено в експлуатацію у 1973 році. Останнє захоронення відходів гексахлорбензолу, 11 087,6 тонн, проведено у серпні 2000 року.
Утім, порушення цілісності захоронення високотоксичних відходів гексахлорбензолу спричиняє забруднення повітря, грунтів і водоносних горизонтів у басейні річки Лімниці, яка впадає у Дністер. Крім того, гексахлорбензол відноситься до стійких органічних забруднювачів. Його канцерогенність для тварин — доведена, як і висока токсичність для живих організмів водних середовищ. Ця речовина повільно розкладається і вважається ймовірним збудником ракових захворювань у людини.
Нагадаємо, що у березні проблеми Калуша вивчала спільна місія ООН та комісія Європейського Союзу з ліквідації надзвичайної екологічної ситуації. Упродовж 4-х днів на небезпечних об’єктах працювали 10 фахівців, які виявили розповсюдження гексахлорбензолу у навколишнє середовище на місці захоронення. Концентрація у воді на території сховища у 100 (а у деяких місцях — і більше) разів перевищує стандарт, прийнятий в Україні. Тому у довгостроковій перспективі існує загроза його подальшого розповсюдження. Імовірно, йдеться у висновках місії, гексахлорбензол уже є на звалищах №1 та №4. Є дані, що свідчать про розповсюдження цієї речовини на територію, на якій люди вирощують овочі для споживання.
Загалом рекомендації експертів збігаються з пропозиціями МНС України. Наразі вирішення цієї проблеми — під контролем Президента.
Автор: Тетяна КІНДЮХ
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|