У неділю, 12 вересня, на Коломийщині відзначатимуть 610-річницю першої писемної згадки про село Турка.
Після вранішньої служби Божої о 15.00 на сільському стадіоні розпочнуться урочистості.
Благословить свято о. Андрій. До пам’ятника визволителям села та односельцям, загиблим у роки Другої світової війни, а також могили Січовим стрільцям покладуть вінки і квіти. Відбудеться вшанування подарунками місцевих старожилів, вітання наймолодшого односельчанина та наймолодшої турківської сім’ї.
У святковому концерті візьмуть участь: народні артисти України Михайло Кривень і Михайло Попелюк, заслужені артисти України Алла Кобилянська, Микола Савчук, співак і композитор, заслужений журналіст України Богдан Кучер, муніципальний оркестр народних інструментів «Гуцулія» відділу культури і туризму райдержадміністрації; народний аматорський хореографічний колектив «Прикарпаття» Будинку культури села Кам’янка; народний аматорський ансамбль «Серпанок» села Молодятин; народний аматорський фольклорний колектив «Наспів» Народного дому села Мишин, народний аматорський вокальний ансамбль «Яворина» села Раківчик; танцювальний колектив «Зернятко» села Мала Кам’янка; народний аматорський колектив турківського Будинку культури; народний аматорський родинний колектив «Перелаз» та інші.
Також у програмі свята села Турка - розважальна програма з конкурсами та розвагами для молоді.
Довідково. Село Турка, через яке протікає однойменна річка, розташоване на віддалі 13 км від Коломиї та 70 км – від Івано-Франківська.
Перша писемна згадка про Турку міститься в документі 1400 року. Існує декілька легенд про походження назви села. Одна із них: колись пан, зі слугами і військом, об’їздив свої володіння. Серед лісів на березі річки він знайшов трьох подорожніх, які розмовляли незрозумілою йому мовою, через що пан назвав їх турками. З тих пір село стало називатися Турка (записано зі слів жителя села Івана Дишука-авт.).
Під час національно-визвольної війни українського народу 4 травня 1649 року мешканці села виступили проти місцевого поміщика. В селі збереглися з тих часів стародавні кургани.
Село Турка поділяється на декілька кутків: Когутівка, Долішній кут, Млака, Середній горб, вулиці: Канада, Андрійчик, Рипа.
До складу Турківської сільради входять села Ясінки та Студлів. Першим головою Турківської сільської ради був Дмитро Ткач.
У Турці є такі пам’ятники: хрест борцям за волю України; Братська могила, де поховані 22 солдати, які загинули при визволенні села під час Другої світової війни; пам’ятник односельцям, загиблим у роки Другої світової війни; хрест на пам’ять про скасування панщини.
Родом з Турки артистка Ганна Голик і професор Львівського сільськогосподарського інституту Мирослав Голик, колишній заступник Міністра охорони здоров’я Росії Михайло Соповський, генерал Українського козацтва Микола Пантелюк.
1902 р. тут був збудований костел. За радянської влади він був закритий, а згодом розібраний дощенту. Тепер на місці костелу мешканці села польської національності збудували капличку.
1922 р. у Турці було побудовано дерев’яну церкву, яка діє й донині, належить УАПЦ. Храмове свято – День Святого Духа (другий день Святої Трійці).
Школу засновано 1831 року. З 1839 року вже існувала семикласова школа, навчалося 137 учнів. Тепер школа має три корпуси, побудовані в різні роки: 1963, 1983, 1988. У школі діють 10 гуртків художньої самодіяльності. Хоровий колектив з 1999 р. носить звання народного самодіяльного (керівник Євген Сорока). Директор школи - депутат Коломийської районної ради Світлана Вихристюк.
На кінець 1949 року у Турці було створено чотири колгоспи: ім. Шевченка, ім. Жданова, ім. Лесі Українки, та ім. Б.Хмельницького. Після об’єднання залишили назву ім. Шевченка (1950р.). 1963 р. колгосп перейменовано і дотепер господарство носить ім’я одного з керівників партизанської боротьби в Західній Україні проти польських окупантів Степана Мельничука. Це одне з кращих сільськогосподарських підприємств не лише району, області, а й України.
З 1981 по 1997 рік дане господарство очолював уродженець Коломийщини Михайло Вишиванюк, який пізніше більше 7 років очолював обласну державну адміністрацію, був радником Президента України. Двічі лауреат Державної премії в галузі будівництва та архітектури (1992, 2000 роки), нагороджений орденами «За заслуги» ІІ і ІІІ ступеня (1996, 1999 роки).
Впродовж останніх років ЗАТ “Степан Мельничук” керує досвідчений агроном, заслужений працівник сільськогосподарського виробництва Мирослав Червінський. При реорганізації для ефективнішої роботи ЗАТ було створено декілька підрозділів та цехів: ковбасний, консервний, швейний, столярний, пекарня, цегельний і льонопереробний заводи, пилорама, звіроферма.
В селі працюють двоповерхова лікарська амбулаторія, відділення зв’язку, засноване 1942 р.
Очолює Турківську сільську раду Василь Оліградський.
Джерело:
Прес-служба голови Івано-Франківської ОДА
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|