23 березня 2010 року відбулась презентація книги Романа Петріва “Східна Галичина у складі Австрійської імперії”. Книга видана за сприяння Благодійної фундації імені короля Юрія.
Праця “Східна Галичина у складі Австрійської імперії” є монографією, яка містить ґрунтовне вивчення архівних правових документів
XVIII-
XIX століть. Праця дала можливість висвітлити концепцію розвитку Східної Галичини у складі Австрійської імперії, розкрити адміністративно-територіальний устрій, судоустрій, правове становище населення, зовнішньоекономічні зв’язки, політичну систему, роль інтелігенції у державотворенні, освіту, культуру, а також суть польської шляхти як негативного явища у галицькому суспільстві,
повідомляє Благодійна фундація імені короля Юрія.
Книга охоплює широке коло читачів. Вона може бути корисною як історикам та правознавцям у їхній науковій діяльності, так і пізнавальною для пересічних читачів, особливо молоді, яка в майбутньому буде формувати українську державу. Автор вважає, що у правовій системі того часу можна почерпнути багато корисного та застосувати у сьогоднішніх умовах державного розвитку. Це стосується і судової системи, й адміністративної реформи, і структури місцевої влади та місцевого самоврядування.
Особливу увагу автор звертає на закон про громади (ґміни) – Закон громадський для Східної Галичини. “Це те, чого сьогодні не вистачає в українському законодавстві”, - переконаний Роман Петрів. Законом чітко визначається саме поняття громади, її права, членство, а також вимоги до громад. Зокрема, громада сама повинна дбати про школу, оскільки вона дає релігійно-моральне виховання: “яка школа – такі будуть люди у громаді”.
Економічний поступ Галичини тих часів довго замовчувався і замовчується до сьогоднішнього часу, розповідає Роман Петрів. Насправді ж у часи Австрійської імперії на території Східної Галичини успішно розвивались нафтова промисловість, соляна та деревообробна галузі, функціонувала потужна мукомельна система. Зародились фабрики. Зокрема, Тисменицька хутрова уже тоді відправляла на експорт свої товари. Інтенсивно розвивалась міжнародна торгівля, а також дрібна торгівля в Галичині, ринки і базари.
Автор наголошує, що свого розвитку у економічному, культурному та громадянському аспектах Галичині вдалось досягнути завдяки ефективно продуманій системі права у Австрійській імперії. Всі впровадження у будь-якій сфері життя базувались на основі конституцій, існували також галицькі крайові документи. Основою всього завжди було право та закон. І сьогодні нам варто скористатись тогочасним досвідом, наголошує Роман Петрів. Адже, закони працювали на благо суспільства.
“Східна Галичина у складі Австрійської імперії” - це вже друга праця автора, яка виходить у світ за сприяння Благодійної фундації імені короля Юрія. У 2005 році видано переклад із німецької та польської мов “Австрійські, австро-угорські і галицькі конституції (кінець
XVIII-
XIX ст. ст.)”.
Довідка: Роман Петрів народився 1934 року у селі Заланів на Рогатинщині. Базову історичну освіту здобув у Івано-Франківському педінституті імені Василя Стефаника. Написав дисертацію на тему: “Економічний розвиток міст і містечок Східної Галичини у XVIII-XIX ст.”. З неї і почалось комплексне наукове дослідження Східної Галичини у складі Австрійської імперії.
Автор видав низку монографій, чотири з яких на цю тематику. “Східна Галичина у складі Австрійської імперії” є продовженням дослідження теми. Зараз Роман Петрів працює над наступною книгою “Коментар до загального і приватного права Австрії і Галичини”.
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|