На черговий прийом до голови обласної ради Ігоря Олійника прийшов голова обласної Спілки жертв нацизму Роман Кубіцький. Тривалий час літній івано-франківець піклується про встановлення в обласному центрі меморіального знаку жертвам нацизму “Пам’ять заради майбутнього”.
У минулому році після звернення Романа Кубіцького до Ігоря Олійника рішенням обласної ради №865 від 18 вересня івано-франківському міському бюджету було виділено субвенцію у розмірі 90 тис. грн. на виготовлення меморіального знаку жертвам нацизму. За словами голови обласної Спілки жертв нацизму, “Держказначейство ці кошти виконавцям не перерахувало”, повідомляє прес-служба голови Івано-Франківської обласної ради.
19 грудня 2009 року Івано-Франківська міська рада “також прийняла позитивне рішення з цього питання”, каже Роман Кубіцький. Ескізи проекту майбутнього знаку (стели) погоджено обласною художньою архітектурною радою та відзначено “оригінальне мистецько-пластичне вирішення”. Однак…
“Прикро, але 11 квітня, як планувалося, до 65-ої річниці повстання у Бухенвальді нам не вдасться встановити меморіальний знак”, – каже Роман Кубіцький. За його словами, Івано-Франківська область – єдина, де немає пам’ятника жертвам нацизму.
У новому письмовому зверненні голови обласної Спілки жертв нацизму на адресу голови обласної ради – прохання включити до бюджету на 2010 рік кошти у розмірі 100 тис.грн для виготовлення та встановлення згаданого Меморіального знаку (стели).
Довідка. Меморіальний знак жертвам нацизму обласна однойменна Спілка планує встановити на Валах в місті Івано-Франківську, по вулиці Шопена, на будинку, де в роки Другої світової війни розташовувалось гестапо.
За словами Романа Кубіцького, під час нацистської окупації в області знищено 224 тисячі цивільного населення.
11 квітня відзначається Міжнародний день звільнення в’язнів нацизму, на честь повстання у концтаборі Бухенвальд. На тому, що в’язні Бухенвальда звільнилися самі, а не були звільнені американцями, особливо наголошувалося у радянській пропаганді та екскурсіях по табірному музею, адже Бухенвальд опинився на території “соцтабору”-НДР. Насправді… Концентраційний табір неподалік Веймару почав діяти влітку 1937 року. З літа 1940 року тут запрацював крематорій. У Бухенвальді тримали тільки чоловіків. У таборі було 52 основних бараки. Кількість охоронців досягала 6000 осіб. У вересні 1941 року неподалік табору розстріляні перші радянські військовополонені. Невдовзі в таборі влаштували спеціалізований розстрільний пункт. Діяли різні робочі команди – у пральні, лазні, на збройному й овочевому складах, у майстерні, на городі й свинарнику.
Особливо жорсткими були умови в “малому таборі” – траплялися вбивства за шматок хліба і канібалізм. Там налічувалося 12 бараків без вікон, у кожному з них мешкало понад 700 людей. Лікарі-есесівці здійснювали злочинні “медичні досліди” із зараження жовтою лихоманкою, віспою, дифтеритом. Із 238 380 в’язнів, що пройшли через Бухенвальд, 56 549 людей померли чи були вбиті.
У лютому 1945-го Бухенвальд стає найбільшим табором смерті: у 88 філіях за колючим дротом перебували 112 000 в’язнів із 18 країн Європи. На час повстання 11 квітня 1945-го року серед ув’язнених було 4380 громадян СРСР, 3800 поляків, 2900 французів, 2105 чехів, 1800 німців та понад дві тисячі представників інших національностей.
Під час відступу гестапо перевозило в Бухенвальд в’язнів з Аушвіцу та інших східних концтаборів. Напередодні відступу з Бухенвальда видано наказ про знищення усіх в’язнів. Однак 8 квітня в ефір над німецькою областю Тюрінгія прорвалися сигнали “SOS!”. В’язні Бухенвальда, дізнавшись про наближення американських військ, підняли збройне повстання і захопили в полон понад 800 есесівців та охоронців. 16 квітня за наказом американської адміністрації до табору прийшли понад тисячу городян Веймара, щоб побачити наслідки звірств нацистів.
У серпні 1945-го цей табір було підпорядковано НКВС. До 1950 року – “Спецлагер № 2”, у ньому спершу тримали нацистських військових злочинців, а пізніше – ув’язнених із політичних мотивів. У 1951 році на території табору встановлено меморіальну плиту в пам’ять про учасників Опору. У 1958 році вирішено відкрити в Бухенвальді меморіальний комплекс. Тут збереглися табірні вежі, кілька рядів колючого дроту, ворота з написом Jedem das Seine (“Кожному своє”) і будівля крематорію, де у стіни вмонтовано таблички з іменами різними мовами – так родичі загиблих увіковічили їхню пам’ять.
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…