У Львові завершено ідентифікацію понад 600 людських останків, знайдених ще 4 роки тому на станції Підзамче. Усі жертви в 1946–1947 роках втікали від голоду зі східних областей України та Бесарабії в Галичину. Однак частину людей розстріляли війська НКВС, інша померла від голоду і холоду.
Велике приміщення приміського складу цілковито заповнене маленькими домовинами, в яких складені людські кістки. Протягом чотирьох років судмедексперти разом зі студентами Львівського медуніверситету розбирали всі останки, складали їх за статями.
Викладач медуніверситету, патологоанатом Тарас Якубовський зазначив, що найважче було ідентифікувати останки дітей.
“Мене охоплював смуток, було морально важко працювати. Ідентифікація проводилась відповідно до віку, статі і зросту особи, а ще за етнічними ознаками, якщо такі були. Найскладніше було ідентифікувати дітей, за їхнім віком. Важко дуже морально, коли бачиш, що у дитячих черепах були кулі і забиті цвяхи. Це свідчить про надзвичайну жорстокість, насильницьку смерть”, – каже фахівець.
Від побаченого стає моторошно, а ще більше вражає жорстокість, із якою мирних людей сталінський режим позбавив життя понад 60 років тому. 35 людських черепів були прострілені, у багатьох забиті цвяхи.
На місці масового поховання на станції Підзамче знайдені кістки немовлят і ненароджених діток ще в утробі матері.
У 1946 році у східних областях України у селян насильно вилучили зерно і продали його за заниженими цінами на Захід. Люди залишилися без їжі.
Згідно з архівними матеріалами, тодішній партійний секретар Микита Хрущов заявляв, що Україні достатньо 150 тисяч тон зерна для того, щоб подолати голод. Але такі слова не сподобались Москві, і Хрущова замінили Лазарем Кагановичем, який влаштував для українців другий голодомор.
За даними дослідників, у Західну Україну тоді втекли понад 300 тисяч людей. Вони ночами ходили від будинку до будинку по селах, просячи кусень хліба.
Чимало галичан потай виносили їм продукти, оскільки були попереджені, що за допомогу втікачам на них чекає в’язниця і заслання. Цих людей переховували і по підвалах і на піддашші, але усе це було ризиком і для втікачів, і для місцевого населення.
Працівники товариства “Меморіал” на місці поховання разом із людськими останками знайшли й речі – постоли, дитяче взуття, натільні хрестики, медальйони, ключі, радянські монети.
За словами керівника “Меморіалу” Євгена Гриніва, усі дані вказують на те, що останки належать людям, які не планували назавжди залишатись у Галичині.
А живі свідки тих жорстоких подій 60-річної давнини розповіли, що на станцію Підзамче у Львові щоранку комунальники возами звозили хворих утікачів зі Східної України та Бесарабії, які шукали у Львові порятунку від голоду. Мертвих і напівживих людей скидали у свіжовириті ями і потім іще дострілювали.
Адже у 1946 році КДБ інформувало Кагановича, що зі Східної України та Бесарабії їдуть “мішечники”, які окупували вокзали, хворі на тиф та з вошами. Із Києва наказали відправити здорових у Харків, а хворих – “утилізувати на місці”.
Для студента Львівського медуніверситету Івана Фуртака, який працював на розкопках та ідентифікував людські останки, побачена жорстокість у ставленні до мирних людей була спершу шоком. Хлопцеві важко було не фізично, а психологічно працювати, усвідомлюючи, що вбиті 60 років тому діти досі могли жити.
“Більшість людей загинула від холоду, чимало були розстріляні, і це важко навіть усвідомити. Я знав про злочини сталінського режиму, а про голодомор у 1946 році і про жахливі речі, які діялись у Львові, ми дізнались від старших людей, які приходили на місце розкопок і розповідали. Це лише одна з могил, і нам казали, що є ще могили, і їх треба шукати і розкопувати”, – каже він.
У Львові, за даними “Меморіалу”, є ще три місця масових поховань жертв комуністичного режиму. Згідно з документами і свідченнями, там також лежать останки втікачів зі Східної України та Бесарабії.
Однак коли їх розкопають та ідентифікують, не міг сказати ані керівник “Меморіалу” Євген Гринів, ані мер Андрій Садовий. Можливо, не будуть так довго зволікати з їхнім перепохованням, як із останками, знайденими ще в 2005 році на станції Підзамче.
У день вшанування жертв голодоморів в Україні, 28 листопада, усі віднайдені та ідентифіковані людські останки перепоховають на Личаківському цвинтарі.
Можливо, ще десь ще живуть їхні рідні, і тепер вони зможуть запалати свічку за невинно вбитих земляків і родичів,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|