У день святої Параскеви, за звичаєм, не дозволяється сміятися, прасувати й брати до рук гребінця.
10 листопада — день пам’яті мучениці Параскеви на прізвисько П’ятниця. За народними переказами, коли Бог розподіляв свята, Параскева випросила собі один день на тиждень — п’ятницю і заборонила жінкам у цей день прясти, шити, ткати. Також не дозволялося чесати волосся, прати й прасувати, мазати хату й пекти хліб. Народна традиція приписувала жінкам упродовж дня постувати й зберігати молитовний настрій. Заборонялося навіть співати й сміятися, бо “хто сміється в п’ятницю, той буде плакати — в неділю”.
Протягом року нараховувалось 12 п’ятниць, яких треба було строго дотримуватися, щоб отримати ласку й допомогу від Параски. Це — п’ятниці напередодні великих церковних свят і дві великопісні. Так, вшанування першої п’ятниці Великого посту рятувало від усіляких напастей, п’ятниці перед Трійцею — від потопання, перед днем св. Іллі — від блискавки й грому, а перед Різдвом — запобігало “великій скучності”, що, мабуть, означає захист від депресій та стресів.
За нехтування заборонами П’ятінка могла тяжко покарати страшними недугами. Проти п’ятниці, в четвер увечері обов’язково треба було закінчити прясти, не залишаючи навіть ниточки на веретені, бо П’ятниця цієї ночі ходить по хатах і перевіряє, чи гарно господарює господиня і як її шанує. Ще наприкінці
XVIII ст. у Стародубському полку зберігався звичай на день св. Параскеви водити селом дівчину з розпущеним волоссям, яка уособлювала П’ятницю. Їй приносили жертву, кидаючи у колодязь (що вважався входом у потойбіччя) прядиво та куделі.
Дослідники нашої минувшини вбачають у пошані до дня тижня й до святої Параскеви відгомін культу великої богині Мокоші — єдиного жіночого божества серед так званих “Володимирових богів”, кумири яких стояли на місці нинішньої Андріївської церкви у Києві. І Мокоша, і свята Параскева вважалися покровительками жінок і допомагали їм під час пологів: “Параскеву П’ятницю празнують та постять — для того, щоб легко було дітей родити”, — розповідають бабусі з села Попівка на Лубенщині. Згідно з переказом, Параскева П’ятниця за життя була повитухою. Одного разу вона прийняла дитинку в проклятої жінки, незважаючи на заборону нечистого, за що той підбурив місцевого правителя скарати Параскеву на смерть.
В Україні до кінця ХІХ ст. існував звичай ритуального годування Параскеви П’ятниці: напередодні дня святої та в Страсну п’ятницю господиня урочисто накривала стіл білою скатертиною, на яку ставила канун — розведений мед. А кожного вечора з четверга на п’ятницю ніколи не забувала залишити на столі хліб-сіль, кашу й ложку для П’ятінки.
Автор: Олена ЧЕБАНЮК, кандидат філологічних наук, фольклорист, “Україна молода”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|