23-25 жовтня з ініціативи керівництва редакції польськомовної газети “Кур’єр Галіційський”, під особистим патронатом Надзвичайного і Повноваженого Посла Республіки Польща в Україні Яцека Ключковського, за підтримки польської фундації “Допомога полякам на Сході” в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника розпочалася трьохденна Міжнародна наукова конференція присвячена 90-ій річниці Варшавського договору 1920 року “Союз Пілсудський – Петлюра: історичні обставини та сучасні інтерпретації”. Серед організаторів також кафедри історії слов’ян і міжнародних відносин Інституту історії і політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
На конференцію прибули високоповажні гості: близько 50 знаних істориків з України та Польщі. Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Яцек Ключковський, перший радник Посольства Республіки Польща в Україні Оля Гнатюк, консул Генерального консульства Республіки Польщі у Львові Марцін Зєневіч,
Перед конференцією у фойє університету відбулося відкриття виставки “За нашу і вашу свободу! Союз Пілсудський – Петлюра”, присвяченої спільній боротьбі поляків і українців проти більшовицької Росії. Концепцію виставки розробив редактор “Кур’єра Галіційського” Мирослав Ровіцький. Вибір матеріалів та фотодокументів Каміла Степана та Рафаїла Столярського. Графічна інтерпретація — Роберта Стаховіча, ілюстрації Роберта Моньчинського.
На стендах виставки можна побачити та прочитати історію визвольної боротьби двох народів у 1920-их роках під проводом Пілсудського та Петлюри, події, що передували польсько-українському союзу. Глядачі матимуть змогу дізнатися більше про біографію Пілсудського, добу Центральної Ради, Гетьманату, про Брестський мир. Також на виставкових стендах представлено багато світлин, на яких, ймовірно, хтось може впізнати навіть своїх родичів, які воювали у польських легіонах чи були в Січових Стрільцях.
Учасників конференції від імені ректора привітав проректор з міжнародного співробітництва Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, доктор політичних наук, професор Ігор Цепенда, а також голова івано-франківської обласної ради Ігор Олійник та консул Генерального консульства Республіки Польщі у Львові Марцін Зєневіч,
Після привітань відбулася презентація фільму “Важке братерство” що також присвячений польсько-українському військовому союзу і спільному походу для визволення Києва від більшовиків у 1920 році. На перегляд фільму прибули: режисер – Єжи Любах та співавтори сценарію Віктор Голубко, Богдан Гудь і Тадеуш Кшонстек. За словами пана Любаха, фільм був створений у 1998 році за ініціативою відомого польського публіциста Єжи Гедройца та під патронатом тодішнього Президента Польщі Александра Кваснєвського. Головними дійовими особами в картині виступають Юзеф Пілсудський та Симон Петлюра. У фільмі також використані інтерв’ю з відомими польськими публіцистами на теми українсько-польських відносин, подано цікаві погляди на спільну історію та боротьбу за утвердження державної незалежності.
Деякі відтворені у фільмі факти й досі відомі тільки вузькому колу науковців. Так, ще донедавна багато поляків не знали, що в перемозі над Червоною Армією, яка отримала назву “чудо над Віслою”, велика заслуга не лише їхніх вояків, але й українців. Також автори фільму представляють Петлюру ледь не національним героєм Польщі. І це власне те, що нині повинно поєднати наші два народи, створити ще кращі умови миру і добросусідства.
Пленарні та секційні засідання продовжилися у м. Яремче. За словами головного редактора “Кур’єра Галіційського” Мирослава Ровіцького, цей науковий захід є продовженням добрих традицій. Адже кілька місяців тому разом з науковцями Прикарпатського університету українські й польські історики, суспільні діячі, журналісти, спільно обговорювали історичні уроки Гадяцької унії 1659 р., документу, за яким мала створитися польсько-литовсько українська федерація як прообраз теперішнього Євросоюзу.
“Конференція відбулася успішно, і ми вирішили знову повернутися до спільних сторінок українсько-польської історії, які свідчать не тільки про протистояння між нашими народами, а й про об’єднання. Адже так приємно усвідомлювати, що у нас є спільні герої”, — мовить пан Ровіцький.
Зрештою обидва суспільні, громадські та військові діячі хотіли незалежності своїх держав, об’єдналися та виступили проти найголовнішого ворога України та Польщі—радянської Росії. Проте, на жаль, Україна у 1919-1921 так і не стала самостійною, а Польща здобула волю.
Сьогодні в Україні, як відгомін радянських часів, союз Пілсудський – Петлюра 1920 р. не знаходить однозначного трактування. Отож сьогоднішня конференція має також пролити світло на суперечливі сприйняття діяльності Юзефа Пілсудського і Симона Петлюри.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|