Влада України має намір заборонити використання генетично модифікованих організмів для відгодівлі тварин. Україна планує посилити контроль над вмістом генетично модифікованих організмів (ГМО) в імпортній тваринницькій продукції.
Мінагрополітики готує постанови, які ускладнять ввезення в країну популярних в українських тваринних комбікормів на основі ГМО. Такі дії зустрінуть сильний опір бізнес-лобі. Але політична ситуація в країні може зіграти на руку супротивникам ГМО, зазначають експерти.
Як пише видання, Мінагрополітики розробляє постанову про контроль над вмістом генетично модифікованих організмів у продукції тваринництва, що ввозиться в Україну, повідомив учора глава міністерства Юрій Мельник на прес-конференції за підсумками засідання Кабміну. “Мова йде про контроль ГМО в продукції тваринництва при її ввезенні, апробації та обігу. Ця постанова доопрацьовується в міністерствах і відомствах, і найближчим часом її буде винесено на розгляд уряду”, - заявив пан Мельник.
Як пояснив голова Держкомітету ветеринарної медицини Петро Вербицький, в міністерстві триває підготовка одразу декількох постанов. “На рівні ветмедицини готуються дві постанови. Перша -“Про порядок ввезення продукції на базі ГМО та видачі дозволів на ввезення. Друга стосується правил реєстрації та апробації такої продукції. У першу чергу на контролі будуть корми, кормові добавки та ветеринарні препарати, - повідомив пан Вербицький. - Генетично модифікованих тварин практично не буває, проблема існує на рівні кормів. Готуються аналогічні постанови щодо насіння”. За словами Юрія Мельника, в структурі Мінагрополітики вже є кілька сертифікованих лабораторій, які можуть здійснювати контроль над вмістом ГМО в продукції тваринництва.
Генетично модифіковані продукти створюються штучним способом: шляхом переносу генів одних організмів у клітини інших, будь то рослини, мікроорганізми або людина. Часто це робиться для додання продукту деяких корисних властивостей. Наприклад, у рослини можна ввести гени, відповідальні за стійкість до шкідників, гербіцидів або несприятливих для зростання умов. Найбільш поширені в світі генетично модифіковані соя, кукурудза, рис, помідори і цукровий буряк.
Про можливу шкідливість ГМ-продуктів вперше було заявлено в 2000 році. Тоді було опубліковано Заяву вчених світу про небезпеку генної інженерії, а потім їх же Відкритий лист до урядів всіх країн щодо ГМО, який підписали 828 учених з 84 країн світу. З грудня 2004 року в Євросоюзі було заборонено продаж ГМО з використанням генів, стійких до антибіотиків, а Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендувала виробникам утриматися від використання цих генів. Однак, навіть великі корпорації не сповна дотримуються рекомендацій ВООЗ.
В Україні над проблемою ГМО задумалися всього кілька років тому. У 2007 році Верховна рада прийняла закон “Про держсистеми біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та практичному використанні ГМО”. Ухвалення цього документа було однією з умов вступу України в СОТ. Сам законопроект виявився досить сирим, вимагав прийняття низки підзаконних актів та урядових постанов для повного регулювання ринку. У травні Кабмін прийняв рішення про обов’язкове маркування продуктів, що містять ГМО, з 1 липня. Продукти без відповідних відміток мають вилучатися з обігу. Граничний рівень вмісту ГМО в харчовій продукції, що не вимагає маркування, становить 0,9%. Однак проблема на цьому не була вичерпана. Нещодавно народний депутат Юрій Кармазін (Наша Україна-Народна самооборона) заявив, що на сьогоднішній день в Україні близько 60% кукурудзяного і 70% соєвого насіння є трансгенними.
Учасники ринку офіційно не визнають, що використовують у виробництві корми та ветпрепарати, які містять ГМО. “Серйозної проблеми з ГМО в Україні немає. Ініціатива уряду викликана необхідністю зробити робочим прийнятий ще в 2007 році закон. Ми годуємо птицю українським зерном, використання імпортної продукції незначне”, - зазначає голова асоціації Спілка птахівників України Олександра Бакуменко.
Однак, за словами директора компанії Торг-Маркет (імпортер м’яса та м’ясопродуктів) Наталії Дремблюги, багато учасників ринку використовують ГМ-продукти для вирощування тварин та птиці: “Таким чином стимулюється ріст тварин, в результаті чого зменшуються витрати і збільшуються доходи виробників. Крім того, такі корми значно дешевші від українських”. За словами пані Дремблюги, уряд може зіткнутися з потужним лобі з боку бізнесу, якому вигідно використовувати дешеві корми для вирощування тварин. “Проблема з ГМО в Україні величезна, і якщо, хай навіть на хвилі передвиборчих перегонів, вдасться прийняти таке рішення, це буде значним кроком”, - упевнений експерт,
повідомляє Новинар.
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|