У Львові відбулися міжрегіональні муніципальні слухання “Конституційні засади організації місцевої влади” з участю представників органів державної влади та місцевого самоврядування, громадських організацій та об’єднань, науки та освіти західних областей України. Учасники слухань взяли участь у всенародному обговоренні конституційного закону України, внесеного Президентом України В.Ющенком до Верховної Ради 31 березня 2009 року.
Учасники слухань констатували, що останнім часом в Україні виникли нові виклики та загрози, що негативно впливають на розвиток держави, реалізацію національних інтересів та стан національної безпеки. Ця ситуація потребує своєчасного та адекватного реагування на проблеми, що поглиблюються в умовах фінансової та економічної кризи. Подолання проблем є можливим лише на основі консолідації та спільних дій Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, політичних сил, органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, громадських організацій.
Учасники слухань дійшли висновку, що без конституційної реформи неможливо створити умови для політичної та економічної стабільності, стійкого розвитку територій, розвитку особистості, а також вивільнити творчу енергію громадян для розв’язання проблем, що нагромадилися у галузі державного управління. Було прийнято резолюцію, в якій, зокрема, стверджується, що Україна в сучасних умовах потребує невідкладної конституційної реформи, яка дасть змогу вирішити такі завдання: консолідувати владу та суспільство, узгодити позиції основних інституцій держави й суспільства та скоординувати дії, спрямовані на вдосконалення публічної влади в Україні відповідно до європейських стандартів державного управління та місцевого самоврядування; розробити та реалізувати узгоджений стратегічний план дії щодо нормативно-правового, ресурсного забезпечення трансформації системи публічної влади в Україні, їх напрямів, пріоритетів та етапів; визначити пріоритети державної регіональної та муніципальної політики, спрямованої на забезпечення сталого й збалансованого соціально-економічного розвитку регіонів, узгодження загальнодержавних, регіональних і місцевих інтересів; побудувати ефективну систему територіальної організації влади на основі вдосконалення адміністративно-територіального устрою держави та чіткого розподілу повноважень і відповідальності між рівнями та видами публічної влади; докорінним чином змінити ідеологію формування та використання ресурсної основи публічної влади на всіх рівнях.
Учасники слухань вважають, що конституційний законопроект Президента України В. Ющенка в цілому є комплексним змістовним юридичним документом, його норми відповідають сучасним уявленням про адміністративно-територіальний устрій та єдину систему публічної адміністрації і має бути винесений на всенародний референдум.
Законопроект забезпечить: ефективне функціонування моделі парламентсько-президентської форми державного правління, яка пропонує збалансований механізм стримувань і противаг в організації публічної влади в центрі і на місцях; розбудову європейської моделі територіальної організації влади, вирішення проблем реформування адміністративно-територіального устрою, системи місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій; реалізацію принципів правової, матеріально-фінансової, організаційної самостійності органів місцевого самоврядування.
Учасники слухань схвалюють: внесення змін до Конституції України до проведення президентських виборів, щоб громадяни знали повноваження майбутнього Президента України; скасування депутатської недоторканності; скорочення кількості депутатів Верховної Ради; персональне голосування за депутатів (відкриті списки під час виборів); двопалатний парламент як форму представництва регіональних інтересів; визначення системи адміністративно-територіального устрою України у першому розділі проекту Конституції “Засади конституційного ладу” — громади, райони, області, Автономна Республіка Крим, в якій громада виступає первинним елементом місцевого самоврядування.
Учасники слухань категорично виступають проти: виборів Президента в парламенті; пролонгації терміну повноважень депутатів на 5 років (для нинішнього складу парламенту); виборності суддів з подальшим їх підпорядкуванням державному органові, що фактично контролюється Генеральною прокуратурою; запровадження двотурової виборчої системи, за якої можлива ситуація, що політична партія, яка не набрала більшості голосів виборців, одержує можливість керувати парламентом та формувати виконавчу владу.
Учасники слухань рекомендують:
- дотримуватися європейських та атлантичних орієнтирів; приведення політичної та економічної системи України у відповідність до вимог ЄС, а саме: забезпечення свободи парламентських, президентських виборів та виборів до органів місцевого самоврядування; створення та розширення діяльності демократичних інституцій — неурядових організацій, незалежних ЗМІ тощо; здійснення заходів з протидії дискримінації у всіх сферах життя; гарантій незалежності судової влади, удосконалення функціонування судів; створення ефективно діючих інститутів у сфері юстиції та внутрішніх справ; вирішення питання правового забезпечення та посилення спроможності боротьби з корупцією, економічною злочинністю;
- зберегти і посилити де-юре статус Президента України як загальнонаціонального арбітра щодо взаємин основних гілок влади, що має сприяти конституційно правовій і політичній стабільності держави;
- особливу увагу приділити відповідності нової Конституції, європейським принципам та стандартам децентралізації управління, які зафіксовані у Європейській хартії місцевого самоврядування. Це стосується правової, матеріально-фінансової, організаційної самостійності органів місцевого самоврядування; повсюдності і розповсюдження юрисдикції органів місцевого самоврядування базового рівня на всю територію адміністративно-територіальної одиниці; забезпечення повноти і виключності повноважень, якими наділяються органи місцевого самоврядування у вирішенні питань державного управління; відповідності обсягу фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування, обсягам повноважень, які покладаються на них державою у порядку делегування;
- забезпечити відповідність системи адміністративно-територіального устрою і територіальної організації влади принципам регіональної політики децентралізації;
- зберегти за реорганізованими районними та обласними державними адміністраціями координаційні функції щодо місцевих підрозділів центральних органів виконавчої влади та органів державної влади.
Автор: Іван ГРИГОРІЙЧУК, начальник відділу внутрішньої політики РДА
Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|