Приватні таксисти будуть зобов’язані оформити ліцензію на перевезення пасажирів, укласти договір страхування та обладнати автомобіль таксометром. Крім того, раз на три місяці проходити медогляд і раз на півроку – державний техогляд авто.
Відповідні зміни в правила перевезення пасажирів ухвалив Кабінет Міністрів України. На думку чиновників, це допоможе легалізувати цей вид бізнесу і змусить перевізників платити податки. Наскільки реально у такий спосіб вивести таксистів “з тіні”? Чи не спричинять нововведення зростання цін і що думають пасажири про якість обслуговування у таксі?
Загалом в Україні працюють до 200 тисяч таксистів, свідчить Головне контрольно-ревізійне управління. А ліцензію одержав лише кожен четвертий перевізник. Наприклад, у Києві тих, хто має дозвіл на шашечки, близько 2 тисяч, а нелегальних таксистів удесятеро більше. Саме для виходу автоперевезень “із тіні” уряд змінив правила, зазначає голова Державного комітету з питань підприємництва Олександра Кужель. “Ми викрили, що у Львівській області продано більше, ніж 3,5 тисячі ліцензій. Із них платниками податків є лише 500 осіб, а 3 тисячі – корупційні. Вони повинні на ринку працювати в рівних умовах. Крім того, в цих правилах дуже чітко виписана роль диспетчера”.
Киянин Віктор таксує на власній машині вже 9 років. Оформився як приватний підприємець, оскільки не бажає працювати “на хазяїна”, так вигідніше, каже чоловік. Про те, що він думає про нові правила перевезення пасажирів, Віктор розповів кореспондентці Радіо Свобода Наталці Коваленко.
Сьогодні він прокинувся о п’ятій ранку. У Віктора робочий день не нормований, працює щодня без вихідних, зазвичай у години пік. Відсипається вдень. “У тих таксистів, які працюють на себе, вільний графік. А ті, хто працює на хазяїна, зовсім не мають відпочинку”, – каже Віктор.
Чоловік сплачує єдиний податок, має ліцензію приватного підприємця, щороку страхує авто та пасажирів. Утім, змушений порушувати закон. У Віктора немає таксометра, хоча це і передбачено ліцензійним договором. Він запевняє, що по таксометру люди їздити не хочуть. Бо з ним ціна поїздки зростає “ледь не втричі”. А купувати прилад, мінімум за 700 гривень і не користуватися ним, на його думку, нонсенс. “Якщо б усі клієнти їздили по таксометру, я б його поставив. Для таксистів мати таксометр – дуже добре. Але наших людей не переробиш, тому ставити я його не збираюсь”.
Крім цього, відповідно до ще чинного ліцензійного договору, Віктор, як приватний перевізник, має укласти договір з автомобільно-транспортним підприємством, де щодня повинен проходити медкомісію й технічний огляд автомобіля. “Доходило до того, що таксист повинен був ставити свій власний автомобіль в АТП, відповідно до старої ліцензії. Тепер вони вигадали нову ліцензію “таксі на замовлення”, за якою таксометр не є обов’язковим, не обов’язково проходити щодня медкомісію, але я брати пасажирів “з руки” не матиму права. У наступному році строк дії ліцензії закінчується. Яку ліцензію робити, я навіть не знаю”.
Віднедавна Кабінет Міністрів запропонував медогляд таксистам проходити лише раз на три місяці, а техогляд автомобіля робити раз на пів року. Навряд чи приватні перевізники, зазначає Віктор, будуть виконувати ці вимоги.
Працівники ДАІ сьогодні все частіше перевіряють таксистів на наявність необхідних документів. Віктору пощастило – його ще жодного разу не спиняли. Чоловік стверджує, що не в змозі виконати усі вимоги автоінспекторів, адже перелік необхідних документів важко навіть запам’ятати.
Зміни у діяльності таксистів, зокрема, що стосується медичного огляду, – це додаткові бюрократичні перепони і спосіб викачування грошей, вважає голова Асоціації вільних профспілок автотранспортників України Андрій Корчинський. “Потрібно пройти дуже багато лікарів, отримати дуже багато довідок, і все це платно. Ця процедура витратна для водія і абсолютно не потрібна. Ми готові доплачувати в Пенсійний фонд, але за однієї умови: якщо зміниться система пенсійного забезпечення і кошти будуть іти на персональну накопичувальну картку”.
Лише у Києві працює близько 80 фірм таксі. Генеральний директор однієї з них, Ігор Володимирович, стверджує, що таксистів-нелегалів, котрі занижують ціни, слід суворо карати. “Накладати на них стягнення, забирати автомобілі на штраф-майданчик. Беруть на роботу працівників, які не тільки не знають міста Києва, а й зовсім не знають специфіки роботи в таксі. Нічого не вклали, а отримують іноді більше, ніж ми”.
Більше 70% українських таксистів є нелегалами, стверджує голова профспілки таксистів Василь Попик. Відтепер, згідно з новими нормами, співробітник ДАІ може перевірити ліцензійну картку кожного таксиста, і якщо вона відсутня, оштрафувати більше ніж на 800 гривень, а також забрати його автомобіль на штраф-майданчик.
Обов’язкове ліцензування може бути тільки одним із чинників поліпшення якості послуг таксі, зазначає колишній перший заступник прем’єр-міністра України, економіст Володимир Лановий. Влада (і на рівні держави, і місцеві чиновники) може сприяти забезпеченню нормальних умов організації ринку перевезень. “Має бути декілька компаній, окрема комунальна таксо-фірма та стандарти якості. Повинні бути створені обов’язкові умови надання послуг таксі на таких транспортних вузлах, наприклад, як аеропорти. Адже у нас в Борисполі немає ніякої системи під’їзду, черговості”, – зауважив Володимир Лановий.
Після запровадження змін у правилах перевезення пасажирів ціни на послуги таксі зростуть у середньому на 40%, прогнозує
директор однієї з компаній-перевізників Ігор Гаврилов. (Він обґрунтовує свої передбачення тим, що приватних перевізників зобов’яжуть платити податки, встановлювати додаткове обладнання і купувати ліцензію). Натомість ціна на послуги офіційних компаній, які вже працюють на ринку, не зросте,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|