Профілактичний медогляд школярів не має перетворитися на купівлю довідок чи бездумне “штампування” карточки.
Черга до окуліста — 42 людини! Давним-давно, коли я ходила до школи, початок нового навчального року знаменувався не лише зміною розкладу, появою складніших предметів та боротьбою за “посадочні місця” поближче до дошки. Для того щоб отримати допуск до споживання граніту науки, і першокласники, і старші діти мали пройти профілактичний огляд в “айболитів”. Цікаво, що благородна мета шкільних медоглядів — виявлення проблем зі здоров’ям на ранніх стадіях — досягалася не завжди. Особливо у старших класах, коли ми мусили самотужки оббивати пороги поліклініки, щоб отримати бажаний штампик “здорова” чи “патології не виявлено”. Пам’ятаю, що ніхто не був у захваті від нескінченних черг на медогляд: ні лікарі, яким треба було пропустити за день масу народу, ні справді хворі люди, які з видимим невдоволенням чекали своєї черги під кабінетом, ні самі школярі, на яких лікарня навіювала нудьгу. Тому найчастіше “огляд” полягав у короткому обміні фразами на кшталт:
— Щось непокоїть?
— Ні.
— Давай картку. Наступний!
Зрештою, всі задоволені. Школяр із полегшенням вилітає на волю, лікареві лишається трохи часу на прийом хворих, а пацієнт, який бурчить під кабінетом “знову цих дітей набігло”, нарешті потрапляє до спеціаліста. Зрозуміло, що користі від такого огляду нашвидкуруч було небагато. Минули роки, а ситуація майже не змінилася, кажуть батьки теперішніх школярів. Тому багатьох збентежила вимога столичної влади провести медогляд усіх київських школярів до 1 жовтня.
“Нещодавно з дітьми проходила медогляд у поліклініці, — каже киянка Олена. — Черга до окуліста — 42 людини (ми були 42–ми), до ЛОРа — 36 людей. Про яку ефективність огляду можна говорити при такому навантаженні в лікарів? Старшому сину лікар запропонувала прийти на дообстеження пізніше, коли мине ажіотаж. Лікар пояснила, що при такому потоці дітей їй просто не вистачає часу, щоб займатися кожним пацієнтом поглиблено, як треба. Не розумію, навіщо марнувати час на такі огляди заради галочки?”.
Мама семикласника Андрія зізналася, що просто заплатили гарну суму завідувачці поліклініки, щоб та побігала по лікарях і “намалювала” довідку. Чому так? “У мене робота така, що вбивати кілька днів на простоювання у чергах я не можу, — каже жінка. — А в країні криза, особливо нахабніти в плані відгулів небезпечно… Якщо в сина щось заболить, тоді й підемо. А поки й так метушні вистачає…”
Довідка має бути правдивою. В огляді “для галочки” справді немає сенсу, кажуть представники МОЗу. Лікарі мають щороку обов’язково обстежувати абсолютно всіх дітей, навіть тих, хто ніколи не мав проблем зі здоров’ям, саме для того, щоб якомога раніше виявити захворювання школярів і не допустити, щоб патологічні процеси стали хронічними.
“Міністерство охорони здоров’я занепокоєне ситуацією, яка склалася в окремих регіонах (зокрема у Києві), щодо здійснення в короткі терміни профілактичних медичних оглядів дітей шкільного віку. Це створює соціальну напругу в суспільстві, перевантажує педіатричну службу, а також зводить нанівець саму ідею та мету, які закладені у профілактичних оглядах”, — із таким зверненням нещодавно виступила прес-служба МОЗу. Фахівці пояснюють, що профогляди мають за мету промоніторити стан здоров’я школярів, визначити рівень готовності кожної дитини до фізичних навантажень для розподілу на групи для занять на уроках фізкультури, а також виявити дітей для проведення поглибленого планового профілактичного медичного огляду.
Як пояснює педіатр Тетяна Біденко, це дуже важливо, бо сьогоднішні дівчатка і хлопчики набагато хворобливіші, ніж 20—30 років тому. На це вплинуло багато факторів: і Чорнобиль, і погіршення екології, і постійні стреси, і розквіт поганих звичок та занепад культу здорового способу життя. А ці чинники формували ще один — спадковий. Адже батьки, які палили, зловживали алкоголем, мало рухалися та багато їли, заробляли за життя цілий “художній набір” серйозних розладів у роботі організму. Зрозуміло, що вони просто не могли передати своїм нащадкам залізне здоров’я.
Інша причина, як додає пані Біденко, полягає в тому, що теперішнє покоління дітей за прикладом дорослих неправильно і нерегулярно харчується (багато “порожніх” калорій і мало вітамінів і мікроелементів, багато їжі на ніч), не любить робити зарядку, страждає від частих стресів, пізно лягає спати і навіть вживає спиртне та бавиться із цигарками.
Статистика стверджує, що в Україні кожен п’ятий 11-12–річний школяр палить, а кожен другий бодай раз пробував алкоголь. А дослідження проекту
PROMHEAL виявило, що кожна п’ята дівчина віком 13-14 років з українського обласного центру курила сигарети більш ніж 40 разів у своєму житті. У селах цей відсоток незначний. Серед 16—17–річних дівчат із великих міст серйозно палить більше 30%, у селах — до 11%. Крім того, дослідники дізналися, що майже 3% українських школярів є залежними від алкоголю. Ці діти щодня вживають пиво, “слабоалкоголку” чи більш міцні напої, що згубно впливає на всі системи та органи незрілого організму. У таких дівчаток і хлопчиків дуже стрімко розвиваються важкі захворювання ендокринної, нервової, шлунково-кишкової систем, проблеми з інтелектуальним, емоційним розвитком, психічні розлади.
Виявити такі проблеми просто, кажуть медики. Треба лише відповідально поставитися до профогляду. За словами Тетяни Біденко, батьки мають наполягати, щоб їхню дитину оглянули, як треба, а не просто “малювали” довідку. Нехай це забере більше часу, але ви будете впевнені — із дитиною все гаразд. Або ж дізнаєтеся про захворювання, які слід долати, і не дотягнете до хронічного стану. “Якщо ж такий варіант із різних причин для вас не підходить, ви можете прийти до лікаря пізніше, коли вщухне вересневий ажіотах, — каже педіатр”.
До речі: За даними заступника директора Інституту гігієни і медичної екології імені Марзєєва АМН України Надії Польки, захворюваність школярів за останніх 10 років виросла на 26,8%. У 1 класі налічується З0% дітей, які мають хронічні захворювання, в 5 класі — 50%, у 9 класі — 64%. І лише у 7% школярів спостерігається задовільний функціональний стан організму. Вже в 1 класі відхилення з боку опорно–рухового апарату мають до 11% школярів; носоглотки — 25%; нервової системи — 30%; органів травлення — 30%; алергічні прояви — 25%.
Факт: Враховуючи те, що робочий день сучасних учнів (уроки/домашнє завдання) триває до 10–12 годин, стає зрозуміло, чому в наших дітей формується синдром хронічної втоми, дезадаптаційні стани, на тлі яких, наче на дріжджах, ростуть різні болячки.
Автор: Наталя РОТАЙ, “Україна молода”
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|