У селі Перерів Коломийського району, що на Прикарпатті, на господарстві “Прут-генетик” вирощують вже вітчизняне поголів’я абердино-ангуської, м’ясної та голштинської молочної порід худоби. Племінні зразки корів нещодавно було завезено із Канади та США.
Великі чорні та менші рябі корови повагом виходять на пасовище. Підганяють череду двоє пастухів. За ними неспішно виходить із акуратних стаєнь і господар заморських корівок, Петро Книшук. “Ну хіба не красуні?, - задоволено посміхається перерівський ґазда, - он як вони у нас прижилися. Та й користь людям приносять”.
Почекавши ще хвилин десять, допоки усе стадо зникло далеко в луках, пан Книшук повертається до трьох великих добротних будинків, що стоять при в’їзді в господарство. “Усе це зроблено як типова американська ферма, - пояснює Петро Васильович. - Ще на початку 1990-их нас із дружиною як молодих спеціалістів відправили у США для вивчення передових технологій ведення сільського господарства”
У Канзасі, Огайо, Нью-Йорку та Пенсильванії осягала молода прикарпатська сім’я усі премудрості нового, на той час, сільгоспменеджменту. Тоді вже мріяв Петро, дивлячись на дорідних американських корівок, що у нього в господарстві будуть такі ж або й кращі.
“Для початку ми відібрали 120 наших телиць української червоно та чорнорябої порід, - говорить Орися Книшук. - Після необхідної підготовки американські спеціалісти пересадили їм закуплені закордоном 64 ембріони голштинів, молочної породи корів.
Книшуки розповідають, що порода ця, хоча й не нова (виведена у 1861 році – авт.), проте, завдяки офіційним змаганням і встановленню рекордів по надоях, корови були спочатку найпопулярнішими серед молочних порід США й Канади, а згодом завоювали світ. Цим тваринам належать усі світові рекорди молочної продуктивності.
Як ветеринар за фахом, покутський ґазда добре все розрахував, і тепер у “Прут-генетику” чимало телят, які через кілька місяців вже почнуть давати Книшукам прибутки. Молоді телиці доїтимуться, а бичків продаватимуть у Києві на аукціоні.
“Голштини - порода пізньоспіла, - мовить пан Петро. Вони закінчують рости тільки у 72-місячному віці. Середня вага корів американської селекції - 710 кілограм”. Але для таких результатів потрібна відповідні збалансовані та збагачені вітамінами і мінералами корми, які Книшуки завбачливо готують для заморських тварин. Змішавши пшеницю, кукурудзу, ячмінь, соєву та соняшникову макухи, мелясу, отримують у перерівському господарстві смакоту для рогатих голштинів, а ще сіно, грубі корми, силос і, звичайно, свіжа зелень улітку.
Тим часом пані Орися із гордістю показує новенькі доїльні апарати та труби через стайню. Це молокопровід, по якому свіже молоко надходить до холодильника. Усе просто й зручно й вигідно: 50 корівок за раз може подоїти одна людина. Зараз господарство перейшло на двохразове доїння голштинів. Як мовить господиня, доїти три рази, як це роблять переважно у селах, невигідно, адже корови виснажуються.
За високу якість та жирність “іноземного” молока продукцію книшукового господарства охоче купляють переробні підприємства західного регіону. Ще торік літр молока коштував тут одну гривню 30 копійок. Та й кажуть, що із голштинських надоїв дуже смачний сир.
Особливою гордістю Книшуків є м’ясні “абердини” - великі чорні корови. За словами господаря, це класична британська порода світового значення. Методом селекції за м’ясними якостями місцевої чорної худоби вона була виведена у середині
XIX століття в шотландських графствах Абердин і Ангус.
Сучасні тварини мають мускулистий тулуб, короткі ноги. Телята абердинів народжуються малими, (27 кілограм бички і 25 телички), тому із родами у заморських м’ясних корів ніколи не буває проблем. Вони напрочуд добре ростуть і швидко відгодовується. Окрім того, абердини невибагливі до їжі, за що американці назвали цих корівок “дармовим м’ясом”. Проте корови цієї породи майже не дояться і навіть телят годують неохоче.
Яловичину в перерівських хазяїв теж добре купляють. Пан Петро говорить, що витрат на одну голову це не покриває. Про хоча б найменшу стабільність цін годі й думати. Та покутські ґазди дають собі раду навіть в умовах не дуже сприятливих для розвитку сільського господарства.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|