Підраховують маленьких сірячків доволі оригінально. Для того, щоб знати місце розташування вовчих лігов та кількість цьогоріч народжених тварин, єгері виходять у ліс та… починають вити, імітуючи таким чином голос старих вовків, на який обов’язково відкликаються малята.
У мисливському господарстві “Космечара” Богородчанського району за підвиванням спостерігала кореспондент Коломия ВЕБ Порталу.
Від Чорного лісу віє прохолодою. Єгері готуються до підвивання. Четверо чоловіків розійшлися по території бази та вправляються у вовчому вокалі. Стає моторошно. “Страшно, молодичко, - усміхається Петро Зіняк, мисливствознавець та голова села Міжгір’я. - Не бійтеся, краще ось тримайте чистий камуфляж, бо від вашого одягу всі вовки повтікають”.
Пан Петро - головний вабщик (той, хто найкраще імітує голос вовків - авт.) каже, що на підвивання треба обов’язково йти у випраному в річковій воді без додавання порошку одязі, з однією рушницею на всіх, та з боку, де не віє вітер. У сіроманців, навіть маленьких, надзвичайний нюх, вони можуть за кількасот метрів відчути сторонній запах. Ще гірше, коли запах почує вовчиця, яка може занести малят за десятки кілометрів, подалі від небезпеки. Тоді вий не вий, все одно втечуть, і доведеться ще довго лісами блукати та сірих хитрюганів шукати. Проїхавши сім кілометрів углиб Чорного лісу, зупиняємося біля старого поламаного моста через річку Лукву. Вниз по течії будемо йти пішки, щоб вовки не почули запах бензину.
“Наявність річки або потічка - характерна ознака того, що за десь у радіусі півкілометра є вовче лігво, - розповідає Петро. – Вовки їдять багато м’яса, і тому вода у них повинна бути постійно. А ще місце розташування житла сіроманців визначається за минулорічними описами, бо вовки рідко змінюють оселю. Також вони використовують старі борсучі та лисячі нори. Отож, коли лісник знає, де колись жили рудохвості або борсуки, то, цілком ймовірно, що саме тут можна знайти виводок малих сіроманців”.
Проте навіть знаючи ці прикмети, знайти вовченят доволі непросто, бо мати добре ховає дітей у норах непролазних гущавин. Вовчі сім’ї міцні та тривалі. Народжуючи у квітні від одного до восьми малят, вовчиця кілька місяців годує їх молоком. Потім діти починають їсти те, що принесуть з полювання батьки. Тому, ледь зачувши їхні голоси, вовченята починають радісно скавуліти та, наслідуючи дорослих, підвивати. І, якщо єгер зуміє хоча наполовину відтворити вовче виття, то малята обов’язково відгукнуться.
Серед густого смерекового лісу, єгері розходяться врізнобіч. Залишаюся із паном Зіняком, який сьогодні підманюватиме вовченят. Проте, на велике розчарування, протягом двох годин пан Петро мовчить. “Спочатку треба слухати вітер, шум лісу, тріск гілок, - тихо каже міжгірський війт. - Бо якщо одразу почати вити, то можуть відізватися переярки (молоді вовки, які народилися минулого року - авт.). Вони живуть неподалік від батьківського лігва. Восени, коли підросте цьогорічний виводок, вовча сім’я об’єднається в стаю, і всі тварини разом полюватимуть”.
Десь почувся легкий шум, богородчанський ловець ледь піднявся та наказавши мені навіть не рухатися, довго і протяжно завив. У відповідь з південного боку почулося скавуління. “Ось і є наші вовчики!”, - пошепки радісно каже Петро Іванович та виє ще раз, аби визначити скільки ж усього є малят.
Увечері у невеличкому мисливському будиночку, при світлі гасової лампи головний вабщик навчає єгерів вити. Якщо б хтось проходив неподалік хатинки, то напевне би чимдуж тікав з цього “вовчого” місця. “Усе базується на звуці “а”, який треба пропустити через горло та ніс, - поважно говорить пан Зіняк, - але найголовніше слід уміти слухати виття в природі. Так краще запам’ятовується. Також треба розрізняти виття вовка та вовчиці. Глава сіроманської родини виє грубо, довго та протяжно, вовчиця, сповіщаючи про свій прихід малят, у кінці зривається на дзявкання. Тому краще імітувати голос самки”.
Потім єгері малюють на своїх карті вектори напрямку, де сьогодні чули виття. Усі карти згодом зіставляють та наносять позначки: де вектори перетинаються, у цьому місці шукатимуть лігво. Найкраще це робити зі спеціально навченими собаками, або конями. Останні, зачувши вовчий запах, починають “стригти” вухами. Але й навіть без сторонньої допомоги космечарські єгері тепер легко зможуть відшукати новий виводок, бо ж підвивання відбулося успішно.
Автор: Галина Плугатор, Чорний ліс для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|