Вчора в Україні відзначили День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості, свято, яке аж ніяк не пов’язують із Прикарпаттям, бо звідкіля ж тут взятися металургії. Проте історія говорить інше: в урочищі Ангелів, що на території Рожнятівського району, на межі сіл Ясіня та Гриньків, наші предки добували залізну руду, з якої виплавляли метал у доменній печі.
На сьогодні тут збереглися тільки її залишки, щоправда в занедбаному стані. Натомість, за словами краєзнавців, ця промислова споруда
XIX століття може стати одним із туристичних об’єктів краю. Тим паче, що територія, на якій розташована пам’ятка, надзвичайно мальовнича: довкола вкриті лісами бойківські гори, а повітря та річка Лімниця — дзвенять від чистоти. І ніяк не віриться, що сотню років тому з цих розвалин валив густий чорний дим, кипіла робота.
Будівництво нашої домни розпочалося в 1810 році за сприяння греко-католицького митрополита Ангеловича. Звідси і походить назва поселення “Ангелів”. Під фабричні споруди, а також під поселення гірників була вибрана ділянка на лівому березі найчистішої в Європі річки Лімниці. У 1814 році підприємство стало до ладу. Виплавляти метал було доручено бригаді німецьких металургів.
За архівними даними, на місці нинішньої руїни та в околицях було 12 (!!!) шахт, одна висока піч, дві гамарні (фабрики, в яких переробляють залізо за допомогою вогню і молота - авт.), кузня, де виробляли ухналі – цвяхи, якими підковували всю цісарську кавалерію, будинки керівника заводу і робітників та технічні приміщення.
Хоча праця металургів ще тоді була однією з найтяжчих. Відомо що руду до домни доставляли кіньми та волами з кар’єру, який розробили неподалік на так званій Залізній горі. По спеціально спорудженій на риштуванні доріжці її подавали в шістнадцятиметрову вимурувану з кам’яних гранітних брил. піч і через верхній отвір засипали. Піч розтоплювали дровами та вугіллям. Чавун виплавлявся при температурі півтора тисячі градусів і виливався через нижній отвір у печі. Першу виплавку було здійснено весною 1812 року.
Проте діяла Ангелівська домна всього шість років. Чому? Дослідники називають різні причини: погана доброякісність місцевої залізної руди, судовий процес між митрополитом Ангеловичем і управителем гути Гекером та інші. Згодом, під час Першої світової війни, російська артилерія зруйнувала комплекс. Вціліла лише споруда доменної печі.
За радянських часів в Ангелові планували відкрити музей історії виплавки металу на Прикарпатті, було прийнято рішення про проведення реставраційних робіт. А працівники львівської комплексної архітектурно-реставраційної майстерні розробили проект, згідно з яким домна взагалі мала відновити свої промислові функції. Щоправда, не на повну потужність.
На жаль, жодному з задумів не судилося збутися. Хоча ця домна одна з небагатьох в Україні пам’яток старовинної культури виробництва металу. Нині територія площею 4,08 гектара, де знаходиться Ангелівська домниця, є заповідною. Але час, опади та найбільше людська байдужість щоднини її нищать. Тут навіть нічого не обгороджено. Хоча свого часу для відновлення домни виділили трохи коштів. Кажуть, що в майбутньому тут спорудять музей. Звісно, хотілося би вірити
Автор: Галина Плугатор, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|