У Косовому у перші дні шкільних канікул справжній подарунок для школярів сербського анклаву Штрпце підготували українські військовослужбовці з секції зв’язків з місцевим населенням спільного миротворчого батальйону “УкрПолбат” багатонаціональної групи “East” сил КФОР. Спільно зі своїми польськими колегами вони організували для 45 учнів віком від 10 до 14 років екскурсію православними монастирями, що розташовані на території муніципалітетів Лепосавич та Ульніане на півночі краю.
Як повідомляє прес-служба Міністерства оборони України, юні екскурсанти відвідали монастир Сочаниця, на території якого в Храмі Усікновення Глави Святого Іоанна Хрестителя взяли участь у ранковому богослужінні. Дітлахи спустились скелястими сходами до чернецької келії, що обладнана в печері під храмом і вклонились ліку Святого Іоанна Хрестителя, який кілька років тому проступив на стволі сосни, що понад 400 років росте на території монастиря. До слова, обитель відновила свою діяльність сім років тому, коли до неї, рятуючись зі знищеного вандалами монастиря Святих Козьми і Деміана у селищі Врачево, прийшли ченці.
Наступною зупинкою екскурсії став монастир Банська. Побудований у 1313 році на честь короля Мілути, він багато років був провідним монастирем Косового. До цього часу православні мешканці краю з вдячністю згадують сербського керманича Мілуту Неманича, який за 40 років свого царювання побудував 40 храмів, в тому числі на території Константинополя, Єрусалиму та у Салоніках. В
XIX столітті храм було зруйновано турецькими завойовниками, і лише у 1936 році на території обителі розпочались відновлювальні роботи. Сьогодні на території монастиря постійно проживають 6 ченців, які з 2004 року відбудовують храм.
Після монастиря Банська автобус з екскурсантами попрямував високо у гори до жіночого монастиря Соколиця. Там, у Храмі Покрови Пресвятої Богородиці, зберігається унікальна мармурова скульптура Божої матері невідомого автора
XIX століття, яку вивезли, рятуючи від вандалів, з монастиря Банська. Екскурсію монастирем провела ігуменя Макарія, яка не тільки із задоволенням розповіла історію обителі, а також пригостила гостей чаєм із солодощами.
Останнім пунктом екскурсійної програми став монастир Грачаниця, розташований в кількох кілометрах від столиці Косового – міста Приштіни. Це останній монастир святого короля Мілутина, один з найкрасивіших монастирів Косового. Побудований в
XIV столітті, він є задужбіною (місцем поховання) короля з роду Неманичей. Найвищого розквіту ця обитель досягла у
XIV –
XV століттях. У цей період братство нараховувало понад сотню ченців, широке розповсюдження отримали церковні ремесла, в
XVI столітті була відкрита перша типографія та створена велика бібліотека. Сьогодні монастир охороняється миротворцями зі Швеції, по периметру він огороджений колючим дротом від непроханих гостей.
На завершення багатогодинної подорожі директор департаменту освіти, культури, молоді та спорту муніципалітету Штрпце Мар’ян Любіч подякував миротворцям КФОР за організовану подорож від імені сербських школярів, а також висловив переконання у тому, що подібні екскурсії обов’язково залишають свій добрий, теплий і світлий відбиток в душі кожного, хто торкається великої та багатої історії народу землі Косового.
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|