Експерти високого рівня приступили у понеділок вранці, в Брюсселі, до обговорення можливості надання Україні міжнародної “газової” позики, ситуації з заповненням українських газових сховищ і подальших кроків по забезпеченню безперервності поставок російського газу в Європу через територію України, передає кореспондент РІА “Новости”..
У скликаній Єврокомісією технічній нараді беруть участь представники влади Росії та України, “Газпрому” і “Нафтогазу”, а також Світового банку, МВФ, Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку. Крім того, в Брюссель прибули експерти європейських газових компаній.
“Газпром” представлений заступником голови правління Олександром Медведєвим.
Виконавча влада ЄС раніше вже оголосила, що в бюджеті ЄС в умовах глобальної фінансово-економічної кризи немає вільних коштів на “газовий” кредит, і в цьому плані Брюссель розраховує на підтримку з боку міжнародних фінансових інститутів, в першу чергу, Міжнародного валютного фонду (МВФ ).
Спостерігачі у зв’язку з цим чекають, що позика може бути прив’язана до чергового антикризового траншу, який МВФ готовий виділити Україні. Єврокомісія сподівається також, що Росія стане однією із сторін формування термінової міжнародної пакетної позики.
Російська влада неодноразово зверталися до Євросоюзу з пропозицією подумати про надання Україні синдикованого кредиту, висловлюючи готовність увійти до такого “міжнародного пулу кредиторів”.
Лідери ЄС на саміті 18-19 червня в Брюсселі не ухвалили рішення про надання Україні кредиту з метою стабілізації “газової” ситуації. Голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу заявив тоді, що ЄС не хоче повторення січневого газової кризи, але повинен бути готовий до гіршого розвитку подій.
Незважаючи на те, що з початку року Київ вчасно і в повному обсязі платить за газ, Москва регулярно висловлює сумніви у платоспроможності України, особливо в частині закупівель для заповнення підземних сховищ технологічним газом, необхідним для забезпечення зимових поставок європейським споживачам.
За словами голови “Газпрому” Олексія Міллера, Україна потребує знайти системне рішення питання оплати російського газу. “Газпром” сподівається, що міжнародні фінансові організації приймуть правильне рішення і разом з Росією зможуть організувати закупівлю російського газу Україною.
Українське керівництво визнає наявність фінансових труднощів, однак розраховує вирішити їх за рахунок позик. Україні для заповнення газосховищ потрібно 4,2 мільярда доларів.
За підсумками переговорів, що відбулися у п’ятницю в Москві з головою НАК “Нафтогаз України” Олексій Міллер повідомив, що Україна заплатить за поставлений Росією в червні газ, а також обіцяє значно збільшити закупівлі в третьому і на початку четвертого кварталу. За травневі поставки російського газу Україна заплатила 3,8 мільярда гривень (близько 500 мільйонів доларів).
За даними “Нафтогазу”, в травні 2009 року компанія отримала від “Газпрому” 2,38 мільярда кубометрів блакитного палива. Російська влада неодноразово висловлювала побоювання, що в України не вистачить грошей на оплату наступних поставок газу, що поставить Росію і споживачів в Європі в дуже складне становище.
Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявила 24 червня, що за червень Україна закачала у свої сховища 1,1 мільярда кубометрів газу, і пообіцяла вчасно за нього розплатитися. За її даними, Україна за червень повинна заплатити 250 мільйонів доларів, за липень планується заплатити 1 мільярд доларів, але обсяг липневих поставок газу вона не оголошувала.
Україна і РФ наприкінці 2008 року не змогли домовитися по контрактах на постачання газу, в результаті чого протягом майже трьох тижнів транзит палива в країни Європи через українську територію не здійснювався.
Сторони підписали угоди про постачання на 2009-2019 роки тільки 19 січня. За умовами угоди, у 2009 році транзитна ставка для РФ залишається пільговою, а Україна отримує 20-відсоткову знижку на газ. Повний перехід на ринкові відносини відбудеться в 2010 році.
Контракт “Газпрому” і “Нафтогазу” щодо поставок в 2009-2019 роках передбачає оплату не пізніше сьомого числа місяця, наступного за постачанням, а також перехід на авансову систему розрахунків у випадку першого ж неплатежу. У разі затримки платежів Росія обіцяла скористатися своїм правом.
Президент України Віктор Ющенко постійно критикує газові контракти. На його думку, їх необхідно переглянути, зокрема, підвищивши ставки на транзит. Також українська сторона хоче поміняти контрактні обсяги закупівель. На думку ж “Газпрому”, який поки що не застосовує до України штрафні санкції за недобір газу, підстав для перегляду договорів немає.
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|