У Історико-меморіальному музеї Михайла ГРУШЕВСЬКОГО (м.Київ, вул.Паньківська, 9) відкрито виставку “Варто мислити…”. На ній представлена творча спадщина самобутньої гуцульської письменниці, мисткині, філософа Параски ПЛИТКИ-ГОРИЦВІТ.
Співорганізаторами виставки стали відділи Івано - Франківського краєзнавчого музею: Криворівнянський літературно - меморіальний музей Івана ФРАНКА та Музей Михайла ГРУШЕВСЬКОГО у селі Криворівня. Виставка експонуватиметься до 6 травня 2009 р.
Виставка продовжує традиційні проекти “Вернісажі у ГРУШЕВСЬКИХ”. У будинку видатного історика, поціновувана і збирача українських старожитностей її розгорнуто не випадково. Адже народну мисткиню та великого українця поєднує мальовниче гуцульське село Криворівня. Впродовж багатьох десятиліть ця перлина Прикарпаття приваблювала видатних українських діячів. Літні вакації у Криворівні неодмінно проводив і Михайло ГРУШЕВСЬКИЙ, адже місцева атмосфера сприяла появі усе нових і нових наукових доробків вченого. Гостями цього гірського села були й Іван ФРАНКО, Володимир ГНАТЮК, Леся УКРАЇНКА, Василь СТЕФАНИК, Михайло КОЦЮБИНСЬКИЙ, Гнат ХОТКЕВИЧ, Ольга КОБИЛЯНСЬКА. Саме цей куточок України надихнув Михайла КОЦЮБИНСЬКОГО на написання “Тіней забутих предків”, а Сергія Параджанова на створення у Криворівні знаменитого однойменного фільму. Мальовнича природа цього затишного куточка України спонукає до творчості та філософських роздумів не лише численних гостей, а й місцевих мешканців.
Своєрідним символом села стала Параска ПЛИТКА - ГОРИЦВІТ. За своє життя жінка зазнала і поневірянь на чужині, працюючи служницею в німецькій родині, і сибірських таборів, куди була вислана за участь у національно - визвольному русі. Незважаючи на усі негаразди, вона завжди підкреслювала, що тільки любов та милосердя допомогли їй вижити у скрутні часи. Не лише вижити, а й творити… Після повернення до рідного села Параска ПЛИТКА - ГОРИЦВІТ виплескує всю любов до Гуцульщини у своїх замальовках. Переусвідомлення, поважне ставлення до власної творчості сталося, коли мисткиня побачила репродукції робіт Марії ПРИЙМАЧЕНКО та Катерини БІЛОКУР. Їй хотілося так само образно та яскраво зобразити свій рідний край. Картини авторки виконані у стилі народного примітиву, в них знання життя переважає над знанням законів мистецтва, її самобутній творчий доробок є досить вагомим. Це і ікони, і портрети видатних людей, і окремі серії малюнків, присвячені Тарасові ШЕВЧЕНКУ, Іванові ФРАНКУ та Лесі УКРАЇНЦІ. Також привертає увагу альбом “Доля гуцулки”. Сюжетом до цих малюнків послужило життя авторки. Вони мають автобіографічний зміст і відображають весь “космос” життя жінки-горянки.
“Книги за книгами пишуться неустаючо…” - так у щоденнику Параска окреслювала ще одне коло своїх захоплень. Письменницький доробок карпатського ГОМЕРА, як називають її земляки, складається з десятків рукописних книжок, об’єднаних загальною назвою “Подарунок рідному краєві”. Не сподіваючись на видання, авторка сама стала видавцем своїх книг. Писала тексти каліграфічним почерком на окремих аркушах паперу, кожний із яких прикрашала орнаментами, малюнками та обов’язково, як у поважному виданні, портретом автора. Зшивала аркуші та скріплювала їх меблевими цвяхами. Оправи виготовляла з паперу та полотна на клейстері, пресом для готової книги слугували відра з водою.
Тексти наївні та мудрі водночас, як будь - яка творчість серцем, що не знає технологічних прийомів. Ця творчість відлунює гармонією душі, миром в собі, які вона знайшла і ніжно плекала. Власні книги Параска називала своїми дітьми. За життя Параска ПЛИТКА - ГОРИЦВІТ не дочекалася виходу навіть окремих збірок, але її життєвий оптимізм і критичне ставлення до власної творчості спонукали до упорядкування 16 томів власних вибраних творів. Не дочекалася вона і персональної виставки мистецького доробку. Хоча, певно, як і кожний митець, мріяла не стільки про офіційне визнання чи славу, як про щасливу долю своїх “дітей”. Сьогодні збуваються якщо не мрії Параски ПЛИТКИ - ГОРИЦВІТ, то мрії її учнів і земляків. Виставка у родинній оселі ГРУШЕВСЬКИХ є даниною нам’яті унікальному феномену з мальовничого села Криворівня.
Автор: Андрій ЧЕМЕРИНСЬКИЙ, головний спеціаліст із взаємодії з ЗМІ Управління культури Івано-Франківської ОДА
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|