Відкрити для себе край гір і автентичні звичаї та обряди гуцулів, бойків, покутян, опільців, а потім все це пропагувати у своїх регіонах зможуть учасники Міжнародного культурно-мистецького фестивалю “Різдво в Карпатах”, який відбувся в Яремчі. Майже 100 журналістів із різних областей України та з-за кордону знайомилися з Прикарпаттям, а згодом свої творчі доробки подадуть на конкурс. Переможців чекає 5-денний відпочинок в Карпатах.
Молодятинських людей на Коломийщині впізнають по своєрідних кептарях і солом’єнках – капелюхах, на які іде 250 метрів густої плетінки із зеленого жита. Їх робили тільки у цьому селі. Уже не роблять – нікому, останній майстер помер півтора року тому. Місцеві артисти кажуть, що ті солом’єнки, в яких вони ходять колядувати, то від батька-діда. Не знайшлося молодих, хто б хотів опанувати те ремесло. Юрій ФІЛКАЧ, який грає на зробленій власними руками флоярі, побоюється, що і народне музикування з часом може зникнути.
“Молоді не хочуть. Мій син на цимбалах грає. Їх 12-ро вчив КОВЦУНЯК Микола – один мій грає. Молоді – самі видите. Нам би си хотіло – та що з того”, – зауважив Юрій ФІЛКАЧ.
У народних звичаях – душа народу. Коли приходять Різдвяні свята, колядників, вертепів, Маланок у галицьких селах багато. Це обнадіює, що традиції не зникнуть. Але підтримувати їх не буде зайвим – хоча б як одну з туристичних принад Прикарпаття, де чи не кожне село має свої автентичні звичаї новорічно-різдвяних свят. Побачити їх змогли учасники міжнародного культурно-мистецького фестивалю “Різдво в Карпатах”, який зібрав в Яремчі журналістів із різних регіонів України, а також гостей з Польщі, Румунії, Литви. Були ознайомчі поїздки в чотири етнорегіони – Гуцульщину, Опілля, Покуття, Бойківщину.
У Коломиї, приміром, учасники фестивалю потрапили на конкурс вертепів біля Ратуші. Журналістка з Дніпропетровська Тетяна ЧОРНОБИЛЬСЬКА насамперед зачарована душею і природністю колядок і колядників. “Це ж прості люди – ось у чому різниця. Вони тут не грають. Все, що є, це насправді, це вони все відчувають. Це не награне. Я бачу: люди налаштовані на добро”, – каже вона.
Інформація як спосіб розвитку туризму. Мета фестивалю “Різдво в Карпатах” потрійна – відродження і пропагування національних традицій, звичаїв і обрядів, ознайомлення з туристичним потенціалом області і зміцнення міжнародних та міжрегіональних зв’язків. Журналісти, на думку організаторів фестивалю, якраз можуть поширити інформацію і про ці збережені на Прикарпатті традиції, і про туристичну привабливість краю у своїх регіонах.
Заступник голови обласної держадміністрації Василь ГЛАДІЙ зазначає: “Туристична Івано-Франківщина ще добре не вивчена і постійно готова прийняти гостей, які могли б приїхати, ознайомитися як зі звичаями, традиціями, так і просто відпочити. Тому що Карпати – особливий регіон України, куди можна приїжджати завжди – як на Різдво, так і на Івана, як навесні, так і влітку, восени. Карпати завжди гарні”.
Старі технології варто змінювати. Та ці дві складові – відродження і популяризація народних звичаїв та ознайомлення з туристичним потенціалом краю не вийшли рівнозначними. Ізраїльський журналіст, який представляв журнал “Публічні люди”, Алекс ШТРАЙ каже, що Карпати могли б стати європейським Тибетом, тут надзвичайна природа, звичаї, кухня, щирість людей, та бракує вміння це подати.
“Єдине: старі радянські технології, які треба змінювати. Варіант, при якому все дуже мило і береться за рахунок танцю чи пісні, не проходить. Я був на багатьох курортах світу і бачив, що крім танцю живота потрібен ще чистий пляж, вчасно увімкнена вода, гарний під’їзд і гарні дороги. Якщо цього не буде, навіть при гарному фольклорному компоненті туристичного бізнесу ніхто не приїжджатиме, крім бідняків. Капіталізм вам потрібен. Коли економічні проблеми вирішуватимуть всі інші. Ви берете за рахунок культурологічних, а економічні на другому плані”, – зауважив ізраїльський журналіст.
Організатори фестивалю “Різдво в Карпатах” не виключають, що формат його може змінюватися. А в Яремчі між журналістами виникла ідея проведення схожих фестивалів у різних областях – адже свої принади має кожний регіон України. І час усім відкривати для себе не лише далекі краї, повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Патріоти Прикарпаття ідуть на службу за контрактом
2016-11-23 02:59:12
З початку 2016 року на військову службу в ЗСУ за контрактом прийняли понад 53 тисячі осіб. Свій внесок в обороноздатність України роблять і патріоти Прикарпаття. Так, у другому півріччі цього року вже понад 300 чоловіків виявили бажання служити за контрактом…
|
Президент оголосив про передачу ЗСУ нових літаків, ракет, танків та про початок розробки нового ракетного озброєння
2016-11-23 02:50:01
Президент України Петро Порошенко повідомив, що українська армія отримає нову партію озброєння та військової техніки. “На цей раз мова йде про бойову і транспортну авіацію, ракетно-артилерійське озброєння, танки, БМП, бронетранспортери, вантажні автомобілі…
|
Територіальні громади, їх статути: що, як і для кого?
2016-11-11 10:50:33
Маємо сьогодні у Коломийському районі жваву дискусію серед представників окремих територіальних громад навколо того, для чого жителям громади потрібен статут, чи є він єдиною правовою підставою здійснення діяльності територіальної громади,яким, зрештою повинен бути цей статут…
|
Обережно: "Спілка православних журналістів"
2016-06-02 07:38:51
Мова йде саме про так звану “Спілку православних журналістів”, яка останнім часом взялась активно заповнювати інформаційний простір матеріалами аж надто сумнівними щодо правдивості, об’єктивності та порядності…
|
Як козачі отамани ділили прибуток від продажу вугілля з окупованих територій в РФ
2016-05-18 12:48:23
У мережу попав запис запис телефонної розмови між командирами козачих бандформувань, які контролювали міста Антрацит і Свердловськ на півдні Луганської області у 2014-2015 роках – Владиславом Брициним і Олександром Гайдеєм (також відомий, як ”Рим”)…
|
Дива не сталось: Крим – це Україна!
2016-04-19 02:55:40
Є щось знакове в тому, що півострів завжди був більше символом, ніж просто місцем. 1954 року Микита Хрущов передавав його Україні, зокрема, в честь трьохсотріччя Переяславської ради. А за шість десятиліть анексія Криму поставила крапку в розмовах про єдність двох держав…
|
Обов’язок церкви – нести мир і любов
2016-02-17 02:45:28
“Революція гідності” і згодом окупація АР Крим та подальше збройне протистояння на сході України спричинили в свою чергу розмежування релігійного середовища України за ознакою ставлення до процесу національного державотворення…
|
Чергові ілюзії російської пропаганди
2016-01-28 03:10:58
Російська пропаганда продовжує створювати ілюзії “міжнародної підтримки Росії”. Відповідно до останніх повідомлень російських ЗМІ, Федеративна Республіка Німеччина вимагає повернути Російську Федерацію у міжнародний клуб країн “Велика вісімка”…
|
Загибель на водних об'єктах
2016-01-26 03:47:30
Усі ми із задоволенням зустрічаємо зиму, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, і не витримує маси навіть маленької дитини…
|
На Коломийщині у вогні загинула людина
2016-01-26 03:42:56
На жаль, на території області і далі продовжують мати місце випадки пожеж із загибеллю людей на них. Так, 21 січня на одному із обійсть в селищі Печеніжин Коломийського району виникло загорання на першому поверсі двохповерхової літньої кухні. На місці пожежі було виявлено тіло загиблого домогосподаря…
|